Czy myć włosy codziennie? 5 sposobów, by nie przetłuszczały się szybko
Na wstępie należy zaznaczyć, iż w myciu głowy codziennie nie ma nic złego, o ile: nie robisz tego zbyt mocnym szamponem, twoja skóra głowy naprawdę się tego domaga lub ty zwyczajnie czujesz się z tym lepiej.
Jednak dla większości osób, a raczej ich głów mycie włosów co drugi dzień nie powinno być problemem, o ile nie mają kłopotów ze skórą głowy – to należy skonsultować z dermatologiem lub trychologiem.
Jeśli twoja skóra jest zdrowa, ale mimo tego masz wrażenie, ze twoje włosy już w ciągu kilku godzin od mycia wyglądają na tłuste, możliwe iż popełniasz pewne błędy. Oto, czego unikać, żeby włosy dłużej cieszyły się świeżością.
1. Częste dotykanie włosów
Każdy kontakt rąk z włosami przenosi na nie bakterie, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Z czasem zaczynają wyglądać na tłuste, ponieważ łoje z naszej skóry łatwiej trafiają na włosy. Zwróć uwagę, ile razy w ciągu dnia dotykasz swoich włosów, zmieniasz fryzury czy przyklepujesz je ręką. Banalna kwestia, a wiele zmienia.
2. Spanie z głową pod kołdrą
Niektóre z nas mają odruch naciągania kołdry na głowę. W nocy skóra głowy się poci, a kołdra często przenosi bakterie i brud, co przyczynia się do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Nie bez powodu włosomaniaczki polecają, by sypiać w specjalnych jedwabnych lub satynowych czepkach – włosy w nich są chronione przed mechanicznymi zniszczeniami, a skóra się nie zapaca.
3. Nadmierne stosowanie szamponów oczyszczających
To błąd wielu osób, które mają tłustą skórę głowy, więc zaczynają myć włosy najmocniejszymi szamponami. A to przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.
Zbyt częste mycie włosów szamponami, które głęboko oczyszczają skórę głowy, może spowodować, iż gruczoły łojowe będą produkować więcej sebum w odpowiedzi na "wysuszenie" skóry głowy.
To prowadzi do jeszcze szybszego przetłuszczania się włosów. Rada? Wizyta u trychologa lub dermatologa, bo możemy mieć problem z łojotokiem lub zaczopowaniem mieszków włosowych. On dobierze nam szampon, który doprowadzi skórę głowy do harmonii. jeżeli jednak stan twojej skóry nie wymaga konsultacji, wybieraj raczej szampony delikatnie oczyszczające i sprawdź czy z czasem możesz przełożyć dzień mycia.
4. Niewłaściwa dieta
Zbyt tłusta, przetworzona żywność, nadmiar cukrów czy brak odpowiedniej ilości wody mogą wpłynąć na nadmierne wydzielanie sebum. Dieta uboga w witaminy i minerały może powodować, iż skóra głowy jest bardziej podatna na przetłuszczanie się. Nie ma lepszego momentu, by rzucić cukier niż dzisiaj. A za dobre nawodnienie podziękuje ci także skóra i cały organizm.
5. Stres i hormony
Stres, zmiany hormonalne (np. w okresie menstruacyjnym, ciąży czy menopauzy) mogą wpływać na produkcję sebum. Zwiększona aktywność gruczołów łojowych może prowadzić do szybszego przetłuszczania się skóry głowy i włosów. Warto zbadać hormony, by wykluczyć inne problemy zdrowotne. Unikając tych błędów, można znacznie poprawić kondycję włosów i dłużej cieszyć się ich świeżym wyglądem.