Naturalne metody antykoncepcji wzbudzają wiele kontrowersji – dywaguje się nad ich skutecznością, ale jedno jest pewne – są całkiem bezpieczne dla naszego organizmu. Niezbędna jest jednak do tego bardzo dobra znajomość własnego ciała. Dlatego warto prowadzić kalendarzyk dni płodnych, który sprawdzi się także wtedy, gdy zaczniemy myśleć o macierzyństwie.
Kalendarzyk dni płodnych – co to takiego?
Jest to nic innego, jak obserwacja naszego ciała przez okres całego cyklu, czyli od rozpoczęcia się miesiączki aż do pojawienia się kolejnej. zwykle jest to okres około 28 dni aż do 35. Oczywiście cykle mogą być także dłuższe oraz krótsze i o ile nie są spowodowane chorobą, to można uznać je także za prawidłowe. Tradycyjne kalendarzyki stosowane od lat przed kobiety mają najczęściej zaznaczone innymi kolorami poszczególne fazy cyklu, w tym miesiączkę, dni płodne i niepłodne – jeżeli nasze cykle są regularne, to bez obaw możemy się nimi sugerować co do dni płodnych.
Dlaczego trzeba obserwować swoje ciało?
Cały cykl menstruacyjny związany jest z ogromnymi zmianami, które zachodzą w naszym ciele. Oznaki tego, co się dzieje w organizmie, widoczne są przede wszystkim w postaci wydzielanego śluzu, jego konsystencji, dolegliwościach bólowych, a choćby zmianach temperatury. Znajomość tego, co zwiastują te objawy, pomoże rozpoznać nam już bez kalendarzyka, kiedy mamy środek cyklu, czyli dni płodne, a kiedy niepłodne. Oczywiście zawsze możemy sobie to w kalendarzyku opisywać, a przynajmniej na początku. Taka znajomość swojego ciała przydaje się szczególnie wtedy, gdy z różnych przyczyn opóźnia nam się miesiączka – wtedy także jesteśmy w stanie skutecznie określić, obserwując ciało, kiedy przypadają dni płodne.
Co w przypadku zaburzeń cyklu?
Jeśli cykl menstruacyjny jest nieregularny, to oczywiście także można stosować kalendarzyk dni płodnych, ale nie można być pewnym w stu procentach, iż będzie skuteczny. jeżeli więc stosujemy go jako naturalną antykoncepcję, to należy wziąć większy zakres dla dni płodnych i użyć na przykład dodatkowo prezerwatywy. Wciąż także pozostaje nam obserwacja swojego ciała i śluzu, co jest przydatne szczególnie wtedy, gdy staramy się o dziecko. Dni płodne dla kobiety to także wiele innych objawów, które wskazują na to, iż komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Na przykład niektóre w tych dniach odczuwają większe pożądanie, pobolewają je jajniki czy choćby piersi. Dlatego właśnie kalendarzyk dni płodnych powinien być prowadzony wraz z obserwacją swojego ciała.