Dlaczego w Polsce jest coraz mniej ślubów? Powodów jest kilka. "Ciężkie zobowiązanie"

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Dlaczego ludzie nie biorą ślubu? Fot. pexels.com / iriser


Statystyki nie pozostawiają złudzeń. W Polsce coraz mniej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Dotyczy to nie tylko uroczystości kościelnych, ale także tych w urzędzie cywilnym. Dlaczego tak się dzieje?
W 2023 roku zawarto zaledwie niespełna 146 tys. związków małżeńskich. To drugi tak niski wynik w ostatnich latach - wcześniej, w 2020 roku z powodu restrykcji związanych z pandemią, sakramentalne "tak" powiedziało sobie 145 tys. par. Z jakiego powodu coraz mniej osób decyduje się na sformalizowanie swojego związku? Specjaliści zwracają uwagę na kilka czynników.

REKLAMA







Zobacz wideo Kurdej-Szatan ma radę dla Roxie Węgiel. Chodzi o udane małżeństwo



Ile rocznie w Polsce jest ślubów? Liczby mówią same za siebie
Dla wielu osób ślub to ukoronowanie związku, a przy tym praktyczne rozwiązanie, które potem ułatwia wiele spraw. Tymczasem, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, na ten krok decyduje się coraz mniej par. W raporcie "rocznik demograficzny 2023" czarno na białym możemy przeczytać, iż na przestrzeni ponad 40 lat liczba zawartych małżeństw spadła dwukrotnie.

1980 rok - 307 373 zawartych małżeństw,
1990 rok - 255 369,
2000 rok - 211 150,
2010 rok - 228 337,
2020 rok (pandemia) - 145 045,
2022 rok - 155 817,
2023 rok - niecałe 146 tys. zawartych małżeństw.



Dlaczego ludzie nie biorą ślubu? Eksperci nie mają wątpliwości
Statystyki nie pozostawiają złudzeń: coraz mniej osób decyduje się na formalne przypieczętowanie swojego związku. Jakie mogą być powody takiego stanu rzeczy? Temat pod lupę wzięli specjaliści. - Komunikacja jest problemem - wyjaśnił Mateusz Kowalski, autor podcastu o wrażliwej męskości w rozmowie z "Dzień Dobry TVN". Wskazał, iż mimo iż ludzie wchodzą w związek, to nie potrafią się dogadać, czy otwarcie mówić o swoich potrzebach. Wskazał również, iż mężczyźni w związkach obawiają się niepewności dotyczącej tego, co będzie dalej. - Otworzę się i zostanę zraniony, albo nie zostanę zaakceptowany - dodał, wyznając, iż miałby obawy przed wejściem w nowy związek. Zaznaczył przy tym, iż podobne troski są wpisane w budowanie relacji.





Ślub unpslash.com/Alvin Mahmudov


Dlaczego jest coraz mniej małżeństw? "Ciężkie zobowiązanie"
Z kolei wedle psycholożki Katarzyny Kucewicz, niektórzy uważają, iż małżeństwo się nie opłaca, a płynące do nas zewsząd przykładny nieudanych relacji, czy ro znajomych, bądź rodziców, dodatkowo odstraszają. Ponadto, w czasach, kiedy wiele osób stawia na rozwój samego siebie, ślub to po prostu duża odpowiedzialność. - Wzięcie ślubu jawi nam się, jako ciężkie zobowiązanie, którego trzeba się trzymać - wytłumaczyła w rozmowie "Dzień Dobry TVN". Specjalistka wyznała też, iż umiejętność dyskutowania z ukochaną osobą o obawach czy lękach jest dowodem wielkiej siły.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału