Latając samolotami, być może zwróciliście uwagę na zachowanie stewardes podczas lądowania. Kiedy zajmują swoje miejsca, najczęściej siadają z rękami schowanymi pod nogami. Taka pozycja nie należy do najwygodniejszych, ale ma najważniejsze znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Między innymi tej procedury uczą się podczas szkolenia przed rozpoczęciem pracy.
Stewardesy chowają ręce pod nogi. Wszystko po to, żeby móc wam pomóc
Siedzenie z rękami pod nogami wygląda dość zabawnie, a na pewno nie ma zbyt wiele wspólnego z wygodą i komfortem. Jednak jak informuje serwis Simple Flying, ta pozycja należy do jednych z najbezpieczniejszych, a na tym korzystają pasażerowie.
Okazuje się, iż właśnie dzięki takiemu sztywnemu ułożeniu ciała stewardesy i stewardzi w razie nagłej sytuacji awaryjnej mają szansę odnieść mniejsze obrażenia. o ile ich ręce nie są poranione, wówczas mogą szybciej otworzyć wyjścia awaryjne i rozpocząć ewakuację samolotu. Innym częstym rozwiązaniem jest trzymanie rąk na kolanach, co ostatecznie ma takie samo zastosowanie.
W zachowaniu bezpieczeństwa pomaga także adekwatny układ nóg. o ile stewardesy i stewardzi siedzą tyłem do kierunku jazdy, wówczas ich stopy są ustawione płasko na ziemi przed linią kolan. W odwrotnej sytuacji stopy znajdują się za linią kolan.
Chcesz być bezpieczny podczas lotu? Nie bierz przykładu ze stewardes
Taka pozycja podczas startu i lądowania jest idealna w normalnej sytuacji. o ile załoga wie, iż będzie to lądowanie awaryjne, wówczas w niektórych liniach obsługa dłonie trzyma za głową, a łokcie zbliża do głowy. W ten sposób zwiększają szanse na uniknięcie obrażeń twarzy.
Jeżeli i ty chcesz czuć się nieco bezpieczniej podczas lotu, również możesz przyjąć bezpieczną pozycję, ale ta jest inna od tej przyjmowanej przez załogę. Jak podaje Simple Flying, pasażerowie powinni siąść maksymalnie głęboko w swoich fotelach i docisnąć pas bezpieczeństwa.
Dalej należy pochylić tułów na tyle, żeby głową dotykać fotela przed sobą. Dłonie ułóż po lewej i prawej stronie od głowy. Po przyjęciu takiej pozycji pozostaje czekać i mieć nadzieję na kolejne udane lądowanie.
Dodajmy, iż pozycji tej nie trzeba przyjmować podczas każdego lądowania. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy, iż będziecie siedzieli głęboko w fotelu, z nogami na ziemi i z zapiętymi pasami. W takiej pozycji nie grozi wam żadne niebezpieczeństwo.