Sałata to warzywo, po które chętnie sięgamy zwłaszcza wiosną. Kusi nas szczególnie swoim pięknym, zielonym kolorem. Dlaczego sałata jest zdrowa? Jakie adekwatności kryje w sobie i czy włączyć ją do codziennego menu?
Rodzaje sałat
Możemy wyróżnić różne rodzaje sałat. A są to:
- sałata masłowa– najbardziej popularna sałata o dużych, miękkich liściach i jasnozielonej barwie. Niestety gwałtownie więdnie, należy więc ją przechowywać w chłodnym miejscu.
- sałata lodowa– bardziej trwała, posiada grubsze, chrupiące liście o mocniejszej zielonej barwie niż sałata masłowa.
- sałata rzymska charakteryzuje się podłużnym kształtem. Jej liście są długie, pomarszczone i mięsiste o łagodnym smaku.
- rukola– to sałata najczęściej podawana w sałatkach o podłużnych mocno zielonych liściach i charakterystycznym ostrym smaku.
- roszponka– łagodna odmiana sałaty o miękkich liściach, kształtem przypominające koniczynę o łagodnym smaku.
Dlaczego sałata jest zdrowa?
- Sałata jest bogata w błonnik, który daje nam poczucie sytości na dłużej, poprawia perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom. Dla przykładu sałata masłowa zawiera 1,4 g błonnika w 100g.
- Sałata jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny( Ig=10), zaś 100 g sałaty dostarczy nam około 15kcal, należy więc włączyć ją do diety przy odchudzaniu i przy cukrzycy.
- Zawiera kwas foliowy, który jest niezbędny dla kobiet planujących potomstwo i kobiet w ciąży.
- To cenne źródło witamin: A, B, E, C.
- Zawiera żelazo, dlatego polecana szczególnie dla osób zmagających się z anemią.
- W sałacie zawarty jest magnez, tak istotny pierwiastek odpowiedzialny m.in. za stan naszych kości, zębów i poziom stresu. W 100 g sałaty znajdziemy 13mg magnezu.
- Sałata zawiera mangan i potas. Ten pierwszy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego i bierze udział w przemianach węglowodanów i tłuszczy. Potas zaś odpowiada za prawidłową pracę mięśni i adekwatne przewodzenie impulsów nerwowych. Jedząc 100g sałaty dostarczymy 194mg potasu.
- Sałata ma silne antyoksydanty, które korzystnie wpływają na nasz wzrok, chroniąc przed zwyrodnieniem żółtej plamki.
Jak ją spożywać?
Sałatę możemy konsumować zwyczajnie na kanapki lub jako dodatek do obiadu, a choćby burgerów czy hot-dogów. Oprócz tego możemy przyrządzać z niej smaczne sałatki z dodatkiem warzyw, orzechów, pestek lub z mięsem czy jajkami. Również można dodawać ją do koktajli. Sałatę możemy podawać również z owocami np. truskawkami.
Sałata jest zdrowa, dlatego warto po nią sięgać nie tylko od święta.:)