Nietrafione prezenty pojawiają się po świętach, weselach, urodzinach i parapetówkach. Najgorszy ich gatunek to słabej jakości bibeloty (np. figurki), z którymi niespecjalnie mamy co zrobić. Jednak to niejedyna kategoria, bo są jeszcze dziwaczne ubrania, sztuczna biżuteria czy pozornie przydatne urządzenia, z których i tak nikt nie będzie korzystał. Co zrobić z nietrafionym prezentem? Podpowiadamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Prezent w nietypowym kształcie? Nie ma obaw! Tymi sposobami możesz zapakować wszystko
Nietrafione prezenty. Jak ich uniknąć?
Duża część z nas, myśląc o przekazaniu dalej, sprzedaniu lub wyrzuceniu nietrafionego prezentu czuje się źle. Zdajemy sobie sprawę, iż bliska osoba chciała sprawić nam radość, ale niekoniecznie wiedziała, co nam się spodoba i kierowała się własnym gustem. To jednak nie znaczy, iż musimy bardzo przywiązywać się do przedmiotu, który od niej dostaliśmy. Możliwe, iż niedługo po świętach czy urodzinach obdarowujący i tak zapomni, co nam podarował.
W przyszłości możemy subtelnie podsuwać tej osobie wskazówki co do naszych preferencji i zainteresowań, oczywiście biorąc pod uwagę jej budżet - absolutnie nie sugerujmy i nie zobowiązujmy jej do kupowania nam rzeczy, które mogą być dla niej za drogie. jeżeli to bardzo bliska nam osoba, możemy pozwolić sobie na odrobinę szczerości i przyznać, iż prezent nam nie odpowiadał.
Co zrobić z nietrafionym prezentem - kilka gotowych rozwiązań
Rozczarowanie prezentem świątecznym można przekuć w coś wyjątkowego lub czystą gotówkę:
Najprostszym rozwiązaniem jest sprzedaż. Niechciany prezent można wystawić na portalach internetowych i już po kilku dniach cieszyć się dodatkową sumą na koncie.
W przypadku, gdy nie pasuje nam np. kolor lub deseń, a rodzaj prezentu na to pozwala, można spróbować go przerobić. Drewno idealnie pokryje farba kredowa (dodatkowa wskazówka: niemal wszystko lepiej prezentuje się w czerni). Kłopotliwy upominek można też czymś okleić, wystarczy klej na gorąco i odrobina inwencji twórczej.
Każdy, kto dysponuje paragonem, może zwrócić prezent do sklepu.
jeżeli prezent po prostu nie jest w naszym guście, ale ogólnie wygląda dobrze, jest w dobrym stanie technicznym i wiemy na pewno, iż może się komuś przydać, możemy oddać go na cel charytatywny.
Przyjacielska wymiana nietrafionych prezentów to też jakieś rozwiązanie.
Opcja nieco złośliwa: niechciany prezent można ponownie puścić w obieg. jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowym koszmarkiem, może trafić do kogoś, kto ma równie koszmarny gust.
Nietrafiony prezent. Jak kupić coś wartościowego?
Kluczem do sukcesu w wyborze prezentu nie zawsze jest cena, ale najczęściej - im więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na daną rzecz, tym lepszej jakości produkt otrzymamy. jeżeli szykujemy komuś prezent, możemy złożyć się z resztą rodziny, przyjaciół lub współpracowników i kupić wspólnie coś droższego, porządnego, z czego obdarowywany na pewno się ucieszy i będzie korzystał.
Zawsze warto też zapytać. Druga strona być może ma już upatrzonych kilka rzeczy w różnych widełkach cenowych i będziemy mieli okazję kupić coś, co naprawdę wywoła uśmiech na jej twarzy.
Przy wyborze prezentu spróbujmy postawić się na miejscu przyszłego właściciela. Student, który regularnie podróżuje pomiędzy miastami, ucieszy się z pary kultowych butów, słuchawek czy wygodnej torby. Babcia, która większość czasu spędza w ogrodzie, doceni nową konewkę lub parę wygodnych kaloszy. Kuzynka, która właśnie rozpoczyna pierwszą pracę, z pewnością potrzebuje skórzanej torebki lub aktówki.
Zobacz też: Polacy rezygnują z galerii handlowych. W tym roku dostaniemy "używane" prezenty