Czym karmić kaczki? Na pewno nie chlebem! Opolanie chcą edukować społeczność

opolska360.pl 3 godzin temu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym karmić kaczki. Wszechobecny obraz z dzieciństwa, kiedy sypało się suchy chleb na wodę powoduje, iż jako dorośli również popełniamy ten błąd. Choć zwyczaj ten jest popularny i przekazywany z pokolenia na pokolenie, warto wiedzieć, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą dla zdrowia kaczek.

Dlaczego karmienie kaczek chlebem jest szkodliwe?

Podawanie chleba kaczkom może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych, które w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się śmiercią ptaków. Spożywanie dużych ilości chleba, zwłaszcza białego pieczywa, prowadzi do zaburzeń w metabolizmie ptaków. Na problem zwróciła uwagę pani Karolina Wójcik, która zgłosiła się do naszej redakcji, by opowiedzieć o przykrych konsekwencjach złego karmienia tych ptaków.

– Mieszkam niedaleko Stawu Zamkowego. Można powiedzieć, iż bywam tam niemal codziennie. Niestety, kaczki są mocno oswojone, co sprawia iż zjedzą prawie wszystko. Tu pojawia się problem, bo osoby które przychodzą m.in. nad staw karmić kaczki, rzucają im chleb i bułki. Tu bardzo ważna jest edukacja. Zdarzyło się, iż kiedy zwracałam uwagę innym, reakcje były opryskliwe. Niektórzy zwyczajnie przechodzili na drugą stronę stawu i karmili ptaki chlebem dalej – mówi pani Karolina.

Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych wywołanych przez chleb u ptaków są:

  • Zespół anielskiego skrzydła – choroba, która prowadzi do trwałego wykrzywienia stawu w skrzydłach. Zniekształcone skrzydła uniemożliwiają ptakom latanie, co w naturalnym środowisku oznacza dla nich pewną śmierć.
  • Kwasica organizmu – nadmierna ilość cukrów i węglowodanów w diecie kaczek powoduje zakwaszenie organizmu, co negatywnie wpływa na pracę wielu narządów.
  • Cukrzyca i niewydolność nerek* – karmienie chlebem prowadzi do zaburzeń w poziomie cukru we krwi, co może prowadzić do cukrzycy i poważnych problemów z nerkami.
  • Zaburzenia układu pokarmowego – nieodpowiednia dieta powoduje liczne problemy trawienne, w tym niedrożność jelit i niestrawność.
  • Śmierć – w skrajnych przypadkach nieodpowiednia dieta może zakończyć się śmiercią ptaków, szczególnie w okresie zimowym, kiedy ich organizmy są osłabione.

Czym karmić kaczki? Zdrowe alternatywy dla pieczywa

Podczas karmienia kaczek, ale też innych ptaków warto postawić na produkty, które są dla nich naturalne i bezpieczne. Wśród nich są ziarna zbóż, jak owies, pszenica, otręby czy kukurydza. Dostarczają zwierzętom niezbędnych składników odżywczych.

Pani Karolina Wójcik stara się edukować opolan czym karmić kaczki. Spotyka się jednak z różnymi reakcjami

Ptaki chętnie jedzą też warzywa – gotowana marchewka, gotowane ziemniaki, kapusta, w tym kapusta pekińska. Warzywa są bogate w witaminy i minerały, których kaczki potrzebują. Można zaopatrzyć się też w niesolone pestki dyni, słonecznika, ale też liście i rośliny wodne.

Najważniejsze, aby wszystkie podawane pokarmy były świeże i pozbawione soli, która jest szkodliwa dla ptaków.

Odpowiedzialność za kaczki – jak możemy pomóc?

Obserwując kaczki na Stawie Zamkowym, warto zastanowić się, jakie działania możemy podjąć, aby poprawić ich sytuację. Jednym z pomysłów naszej Czytelniczki jest postawienie tablic informacyjnych, które edukowałyby mieszkańców na temat odpowiedniego karmienia ptaków. Karmniki na ziarna mogłyby również pomóc ograniczyć podawanie pieczywa.

Problem z żywieniem ptaków rozwiązały m.in. Brzeg i Nysa. Tam dostępne są tzw. „kaczkomaty”. To urządzenia do sprzedaży karmy dla kaczek, bądź innych zwierząt karmionych pokarmem sypkim.

– W dobie powszechnego dostępu do informacji, wystarczy kilka chwil, by dowiedzieć się, czym adekwatnie karmić kaczki. Chociaż powielamy błędy z dzieciństwa, karmiąc ptaki chlebem, czas najwyższy zrozumieć, iż oswoiliśmy te dzikie zwierzęta i teraz musimy wziąć za nie odpowiedzialność. Odpowiednie jedzenie dla kaczek nie tylko zapewnia im zdrowie, ale także przyczynia się do ochrony lokalnej przyrody, którą wszyscy możemy się cieszyć na co dzień – mówi Karolina Wójcik.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału