Każdemu, kto decyduje się na operację zmiany płci, z pewnością nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. Część z wiązana jest z potencjalnymi skutkami ubocznymi zabiegu oraz dolegliwościami bólowymi, jakie mogą wystąpić w związku z podjętą interwencją w cielesność. Spróbujemy zatem odpowiedzieć na pytanie czy zmiana płci boli, i czego należy się spodziewać przed i po zabiegu.
Cierpienie psychiczne
Zaburzenie tożsamości płciowej, związane z brakiem zgodności między płcią biologiczną a płcią psychologiczną, z pewnością wiąże się z ogromnym cierpieniem psychicznym. Osoba transseksualna jest w pewnym sensie zamknięta w ciele, z którym w ogóle się nie utożsamia. Nie akceptuje go ani swojego wyglądu zewnętrznego. To może prowadzić do olbrzymiej frustracji, stanów depresyjnych, lęków, a niekiedy także do myśli samobójczych. Szczególnie o ile dana osoba nie otrzymuje wsparcia ze strony otoczenia, a jej bliscy nie akceptują tego, iż utożsamia się z płcią przeciwną.
Osoby transpłciowe bardzo często doświadczają największej krzywdy ze strony własnych rodziców, którzy nie umieją pogodzić się z taką odmiennością swojego dziecka. Zamiast oparcia natrafiają oni na wypieranie problemu, a w skrajnych przypadkach dochodzi choćby do zerwania więzi. Niektóre osoby ulegają silnej presji i żyją w konflikcie z samym sobą, skazując się na ogromne cierpienie.
Ból fizyczny i możliwe skutki uboczne
Operacja zmiany płci wiąże się z interwencją chirurgiczną, a cała procedura jest dość złożona. Oczywiście operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu, niemniej jednak, tak jak w przypadku każdego innego zabiegu, może wystąpić ból pooperacyjny. Zupełnie naturalne jest to, iż w miejscu szwów pacjent będzie odczuwał przez pewien czas ból i dyskomfort. Zawsze zachodzi również ryzyko zainfekowania rany pooperacyjnej, co może nasilić dolegliwości bólowe.
Ponadto każdy zabieg medyczny niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Nie inaczej jest z operacją zmiany płci. Najczęściej odnotowywane, niepożądane następstwa występujące po operacji zmiany płci to: bóle brzucha, infekcje i dyskomfort w okolicach intymnych, problemy ze strony układu trawiennego, nawracające stany zapalne pęcherza oraz martwica tkanek narządów płciowych. Ponadto terapia hormonalna, a chodzi tu głównie o podawanie egzogennych estrogenów, może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór piersi oraz innych narządów.
Operacja zmiany płci to bardzo poważna decyzja, tym bardziej, iż zabieg jest nieodwracalny. Trzeba mieć też na uwadze, iż nie wszystkim udaje się dzięki niej uporać z cierpieniem psychicznym, a wręcz istnieje ryzyko, iż nasili się ono jeszcze bardziej. Z drugiej strony bycie więźniem we własnym ciele również oznacza ogromy ból psychiczny. Dlatego decyzja o chirurgicznej zmianie płci nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie, a zakwalifikować może do niej wyłącznie psycholog lub seksuolog po dokonaniu dokładnej i wnikliwej diagnozy.
Czy zmiana płci boli? Czy warto?
Cały proces zmiany płci wiąże się z pewnością z ogromnym stresem i cierpieniem. Zarówno psychicznym, jak i fizycznym, choć w obu przypadkach jest to bardzo indywidualna kwestia. Czas rekonwalescencji po zabiegu zależy od organizmu oraz techniki przeprowadzenia operacji. Dla większości osób transseksualnych operacja płci jawi się jako wybawienie od cierpienia oraz szansa na życie w zgodzie z samym sobą. O wiele gorsze wydaje się im cierpienie psychiczne związanie z życiem nie w tym ciele, niż ból pooperacyjny.
Decyzję tę należy jednak dobrze przemyśleć i zapoznać się ze wszystkimi potencjalnymi powikłaniami. Trzeba być również w pełni świadomym, iż po operacji problemy nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a podczas wchodzenia w nową rolę, warto pozostawać pod opieką psychologa. Marzenia o nowym ciele mogą okazać się zupełnie niewspółmierne do faktycznej reakcji na nie, a oswojenie się z nim nie rzadko wymaga czasu i cierpliwości. Stąd też zawsze należy rozważyć czy dana osoba gorzej zniesie życie w niezgodzie z płcią psychiczną, czy tak wielką interwencję w swoją fizyczność, przy czym kwestię tę powinien rozstrzygać wyłącznie doświadczony specjalista.