Czy warto jeść czereśnie?

dietetykaga.pl 1 rok temu
Czereśnie to sezonowe owoce o bordowej lub czerwonej barwie, które już goszczą na naszych straganach. Małe kuleczki o słodkawym smaku, które kuszą nas swoim wyglądem i smakiem. Co prawda na razie ich cena pozostało wysoka, ale już dziś możemy się zastanowić, czy warto jeść czereśnie i dlaczego? Przyjrzyjmy się im z bliska.

Wartości odżywcze czereśni

Czereśnie składają się przed wszystkim z wody. Stanowi ona ponad 80% ich składu. A ile znajdziemy białek, tłuszczy i węglowodanów w 100g czereśni?

  • 1g białka
  • 0,3 tłuszczy
  • 14,6 g węglowodanów.

Czy warto jeść czereśnie?

Oczywiście, iż warto. Już pełna garść czereśni (100g) dostarczy nam ponad 1,3 g błonnika, który bardzo korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i wpłynie na perystaltykę jelit. Ponadto da nam poczucie sytości oraz zniweluje zaparcia.

Ze względu na niską wartość kaloryczną, czereśnie polecane są osobom dbającym o linię i odchudzającym się. 100g czereśni dostarczy nam 63kcal. Czy wobec tego mogą po nią sięgać cukrzycy? Pomimo tego, iż zawierają całkiem sporo węglowodanów, mają niski indeks glikemiczny wynoszący 22, więc mogą je jeść diabetycy, oczywiście w rozsądnych ilościach:).

Składniki mineralne i witaminy w czereśniach

Czereśnie są przede wszystkim bogate w jod (330mg), potas (222mg), fosfor ( 22mg), wapń (13mg), magnez (11mg) i żelazo (0,36mg) oraz w cynk (0,7mg). Polecane osobom mającym problemy z tarczycą, skurczami mięśni, kobietom w ciąży i karmiącym. To bomba witaminowa witaminy C oraz innych witamin: kwasu foliowego, witaminy A, E, K, tiaminy, ryboflawiny, niacyny i witaminy B6.

Czereśnie doskonałe dla zdrowia

  1. Ponieważ zawierają dużo witaminy C i polifenoli, korzystnie wpływają na naszą skórę. Wykazują adekwatności przeciwzapalne oraz redukują stres oksydacyjny. Oprócz tego zmniejszają uszkodzenia skóry spowodowane przez wolne rodniki.
  2. Czereśnie zawierają też antocyjany, które zmniejszają stan zapalny organizmu wpływając na obniżenie wskaźnik CRP. Chronią przed cukrzycą, miażdżycą i chorobami nowotworowymi oraz wzmacniają naczynia krwionośne.
  3. Ponieważ zawierają błonnik zmniejszają ryzyko zachorowania na zespół jelita wrażliwego i innych zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz ryzyko raka okrężnicy.
  4. Ze względu na dużą zawartość jodu polecane przy chorobach tarczycy, ponieważ pierwiastek ten jest wykorzystywany przez tarczycę do wytwarzania hormonów tarczycy.
  5. Czereśnie są polecane na poprawę i obniżenie ciśnienia tętniczego z powodu wysokiej zawartości potasu.

Kto nie powinien jeść czereśni?

Czereśnie nie są odpowiednie dla osób mających alergie na nie, chorujących na nietolerancję fruktozy czy nadwrażliwość na salicylany, stosujących dietę FODMAP oraz chorujących na wrzody. Niewskazane są też dla tych, którzy mają wysoki poziom potasu i powinni ograniczyć go w swojej diecie.

Idź do oryginalnego materiału