Czy Twoim problemem może być dysbioza przewodu pokarmowego?

agamasmaka.pl 9 miesięcy temu

Gdy zmniejsza się różnorodność mikroorganizmów bytujących w naszych jelitach, dochodzi do ubytku krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Jakie ma to konsekwencje dla naszego zdrowia?

Co to znaczy dysbioza?

Dysbioza to zaburzenie liczebności i składu mikrobiomu. Nasz organizm potrzebuje zróżnicowanych bakterii dla należytego funkcjonowania. Niekiedy dochodzi niestety do zmiany proporcji na rzecz bakterii patogennych.

Dysbioza jelitowa negatywnie wpływa nie tylko na funkcjonowanie układu pokarmowego, ale również barierę jelitową, co może wspierać rozwój różnych chorób (metabolicznych, autoimmunologicznych, psychicznych etc.).

Dysbioza jest charakterystyczna dla wielu schorzeń, między innymi dla:
– nieswoistych chorób zapalnych jelit,
– IBS (zespół jelita wrażliwego),
– celiakii,
– cukrzycy typu 1 i 2,
– otyłości,
– alergii,
– chorób psychicznych i neurologicznych i in.

Wpis powstał we współpracy reklamowej z marką Vivomixx.

Dysbioza – objawy?

Co może świadczyć o tym, iż również Ty borykasz się z dysbiozą? Odpowiedz sobie na pytania:

1) Czy chorujesz przewlekle na przykład na wymienione wyżej schorzenia?

2) Czy doświadczasz objawów ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunek, zaparć, wzdęć)?

3) Czy borykasz się z niewyjaśnionymi niedoborami pokarmowymi (przy dysbiozie może wzrastać zapotrzebowanie na niektóre składniki, np. witaminę B12)?

Co wpływa pozytywnie na skład mikrobioty?

– Dobrze zbilansowana dieta oparta o produkty roślinne i odpowiednie nawodnienie będą wspierały rozwój pożytecznych bakterii.
Probiotyki – indywidualnie dobrane, zweryfikowane w badaniach pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.

Tu chciałabym zwrócić uwagę na suplement diety partnera wpisu — Vivomixx® Saszetki 450 miliardów.

Polecam go jako wsparcie szczególnie osobom z zaburzoną mikrobiotą jelitową. Często rekomenduję go również sportowcom (dalej przeczytasz dlaczego) oraz pacjentom przyjmującym leki takie jak antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory pompy protonowej, glikokortykosteroidy.

Z dobrym probiotykiem takim jak Vivomixx® możesz zadbać o bioróżnorodność z pomocą aż 8 szczepów, których działanie wzajemnie się uzupełnia i wzmacnia dzięki synergii (Formuła De Simone):

– 4 szczepy Lactobacillus chronią przed patogenami,
– 3 szczepy Bifidobacterium wpływają pozytywnie na pracę jelit i trawienie,
– szczep Streptococcus thermophilus wspiera siły odpornościowe organizmu.

Wystarczy rozpuścić Vivomixx® w niewielkiej ilości letniej niegazowanej wody (lub soku, mleka czy jogurtu), wymieszać i wypić. jeżeli właśnie przyjmujemy antybiotyk, warto zrobić, choć kilkugodzinną, przerwę od jego spożycia. Probiotyk należy przechowywać w lodówce.

Mam dla Ciebie kod rabatowy (20%): AS20 na zakup produktów Vivomixx w sklepie Pharmabest. Odwiedź sklep: Kliknij, żeby przejść do sklepu.

Kod rabatowy jest istotny przez 7 dni od publikacji tego materiału.

Co jeszcze wpływa pozytywnie na skład mikrobioty?
– Naturalne źródła probiotyków (np. kiszonki, przetwory mleczne takie jak jogurty, ale również jogurty roślinne, miso, kimchi i w ogóle żywność fermentowana).
– Prebiotyki (składniki roślinne), których nie trawimy, ale są one wspaniałym pokarmem dla „dobrych bakterii”.
Umiarkowana aktywność fizyczna.
– Rodzaj porodu (poród naturalny) i forma karmienia (karmienie piersią) – korzystny wpływ obydwu czynników akcentuje się w literaturze naukowej. jeżeli to czytasz, to już z pewnością nie masz wpływu na te elementy. Ja również (urodziłam się przez cesarskie cięcie i byłam karmiona mieszanką). Jednak może skłoni Cię to do większej troski o swoje zdrowie? Na wiele czynników mamy przecież wpływ.
– Antybiotyki niewchłaniające się z przewodu pokarmowego (w sytuacji, gdy są konkretne wskazania do ich przyjmowania, o czym decyduje lekarz).

Dysbioza jelitowa — przyczyny

Co może zaszkodzić naszej mikrobiocie?
– Nieprawidłowa dieta opierająca się na produktach przetworzonych. Okazuje się, iż dieta w krajach rozwiniętych ma negatywny wpływ na skład mikrobioty.
– Alkohol.
– Stosowane leki (antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory pompy protonowej, glikokortykosteroidy i in.).
– Silny stres.
– Infekcje bakteryjne, ale również wirusowe.
– Zbyt intensywna i zbyt częsta aktywność fizyczna (np. u osób zawodowo uprawiających sport). Okazuje się, iż sport wyczynowy może łączyć się z problemami jelitowymi. Jedną ze strategii zaradczych jest wspieranie sportowców odpowiednimi probiotykami. Dlatego pisałam wyżej, iż zdarza mi się polecać Vivomixx® sportowcom.

Dysbioza jelitowa – co robić?

Spróbuj wprowadzić zmiany do twojego stylu żywienia i życia: zmodyfikuj dietę, praktykuj umiarkowaną aktywność fizyczną. Ogranicz używki. Włącz techniki antystresowe.

Rozważ stosowanie suplementów probiotycznych o sprawdzonym działaniu. Możesz się nimi również wesprzeć, jeżeli stosujesz lub jesteś po przebytym leczeniu antybiotykami czy innymi wymienionymi wyżej lekami. jeżeli poszukujesz sprawdzonego, wieloszczepowego probiotyku, to moim zdaniem Vivomixx® zasługuje na uwagę.

W razie utrzymujących się dolegliwości i objawów ze strony przewodu pokarmowego (lub innych niepokojących) koniecznie skontaktuj się z lekarzem i dietetykiem. To ważne, aby ewentualny problem zdrowotny wykryć jak najszybciej i zacząć działać kompleksowo.

Wybrane źródła:

Lee SJ, Bose S, Seo JG, Chung WS, Lim CY, Kim H. The effects of co-administration of probiotics with herbal medicine on obesity, metabolic endotoxemia and dysbiosis: a randomized double-blind controlled clinical trial. Clin Nutr. 2014 Dec;33(6):973-81. doi: 10.1016/j.clnu.2013.12.006. Epub 2013 Dec 31. PMID: 24411490.

Marlicz W. Wysiłek fizyczny a mikroflora przewodu pokarmowego – znaczenie probiotyków w diecie sportowców. Forum Zaburzeń Metabolicznych. 2014;5:129–140.

Skrzydło-Radomańska B. Wronecki J. Czy mikrobiotę jelitową można skutecznie modyfikować? Gastroenterologia Kliniczna, 2018, Vol. 10, Nr. 4, s. 123-134.

Szajewska H.D. Mikrobiota i jej modyfikacje, „Medycyna Praktyczna. Pediatria”, 2018, s. 27–39.

Wpis powstał we współpracy reklamowej z marką Vivomixx.
Idź do oryginalnego materiału