Czy Polsce grozi blackout? W ten sposób przygotujesz siebie i bliskich na najgorszy scenariusz

g.pl 1 dzień temu
Blackout w Hiszpanii i Portugalii wywołał duże poruszenie nie tylko w krajach dotkniętych nagłą awarią. Wiele osób zastanawia się, czy podobny scenariusz może wydarzyć się w Polsce. Podstawowe przygotowania z tym związane nie wymagają od nas wiele, a pomogą nam przetrwać komfortowo kilka dni.
Awarie prądu nie są niezwykłym zjawiskiem i każdy z nas z pewnością doświadczył nieraz przerw w dostawach energii elektrycznej. zwykle nie realizowane są one dłużej niż kilka godzin, a ich zasiąg jest raczej ograniczony. Blackout w Hiszpanii, Portugalii i części Francji pokazał jednak, iż takie utrudnienia mogą mieć znacznie gorszy przebieg. Warto zatem zastanowić się zawczasu, czy jesteśmy na nie przygotowani.


REKLAMA


Zobacz wideo Dominika Taranko: jeżeli chcemy mieć zieloną transformację, przemysł musi pozostać w Europie


Blackout w Hiszpanii i Portugalii wzbudził niepokój Europy. PSE mówi o zagrożeniu dla Polski
Jak informuje agencja Reuters, blackout, który dotknął Hiszpanię, Portugalię i część Francji, zaczął się 28 kwietnia około godziny 12:30 czasu polskiego. Szacuje się, iż Hiszpania poniosła stratę 15 GW wytwarzania energii elektrycznej w ciągu pięciu sekund, co odpowiada 60 proc. krajowego zapotrzebowania. Transport w miastach został sparaliżowany, a w Portugalii pojawiły się również utrudnienia w funkcjonowaniu szpitali. Prąd zaczął być przywracany tego samego dnia po godzinie 14, jednak pełne naprawienie systemu może zająć choćby do tygodnia. "The Guardian" podaje, powołując się na portugalskiego operatora sieci elektrycznej REN, iż przyczyną blackoutu były najprawdopodobniej ekstremalne wahania temperatury w Hiszpanii. Polskie Sieci Energetyczne (PSE) uspokajają jednak, iż nie powinniśmy martwić się o podobną sytuację w naszym kraju.


w tej chwili sytuacja bilansowa KSE [Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - przyp. red.] jest dobra i nie ma zagrożenia dla bezpiecznej pracy systemu. Nie można także mówić o wysokim ryzyku blackoutu. Nasze prognozy na najbliższy okres nie wskazują na istotne problemy bilansowe (tj. problemy ze zrównoważeniem bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną z dostawami tej energii)


- przekazała portalowi Android.com.pl Beata Jarosz-Dziekanowska z PSE. Jednocześnie ekspertka przyznaje, iż do lokalnych przerw w dostawach energii do odbiorców może dochodzić w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych, więc takiego zagrożenia nie powinniśmy wykluczać. Co nam wtedy pomoże?


Co należy przygotować na blackout? Te elementy powinny zapewnić nam komfortowe przetrwanie
Portal Android.com.pl przygotował poradnik, który pomoże nam przetrwać komfortowo brak prądu trwający 72 godziny. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zapas wody w ilości co najmniej trzech litrów na osobę na dzień. Uwzględnia to picie, gotowanie, a także podstawowe czynności higieniczne, jak umycie rąk. Osoby z kuchenką elektryczną lub indukcyjną powinny zadbać również o kuchenkę turystyczną, choć butla z gazem będzie dobrym zabezpieczeniem adekwatnie dla wszystkich. jeżeli nasze możliwości związane z przechowywaniem takich urządzeń są ograniczone, warto pomyśleć o racjach żywnościowych. Oprócz tego potrzebna nam będzie apteczka pierwszej pomocy i oświetlenie awaryjne. Dobrze zadbać o źródła zasilania, takie jak naładowane powerbanki oraz radio na baterie lub korbkę. Ponadto powinniśmy pamiętać o zapasowych bateriach.
Zobacz też: Planujesz większe zakupy po majówce? Sprawdź konto. Popularny bank wprowadza nowe limityNa koniec warto wspomnieć o gotówce. Portal money.pl donosi, iż Holenderski Bank Centralny radzi swoim klientom mieć stale od 200 do 500 euro w gotówce, właśnie na wypadek awarii. W Szwecji instytucje finansowe sugerują, aby było to około 170 euro. W Polsce wystarczające powinno być 500-1000 złotych w gotówce, co pokryje podstawowe wydatki przez tydzień.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału