Czy pieniądze z puszek przy kasach trafiają do dzieci? Ta zbiórka to może być oszustwo

mamadu.pl 1 rok temu
Na widok tych dużych, smutnych dziecięcych oczu rzeczywiście nietrudno sięgnąć do portfela i wrzucić do puszki ustawionej przy kasie kilka zaskórniaków. Reporterzy programu "Uwaga!" TVN postanowili przyjrzeć się działalności jednej z organizacji prowadzącej zbiórki pieniędzy do puszek i skarbonek w sklepach i innych punktach usługowych. Czy pieniądze rzeczywiście trafiają do chorych dzieci?


Wiele organizacji charytatywnych realnie wspiera chore dzieci i ich rodziny poprzez prowadzenie zbiórek pieniędzy do puszek i skarbonek.

Redakcja "Uwagi!" TVN prześwietliła działalność wzbudzającej podejrzenia fundacji.

Z dziennikarskiego śledztwa wynika, iż dzieci, na które miały być zbierane pieniądze, w rzeczywistości nie istnieją.


– Już ze dwa lata mamy w sklepie te puszki. Same osobiście wrzuciłyśmy pieniądze, na zachętę, żeby klienci też wrzucali. Przekonało nas zdjęcie dziecka, chore dzieci to coś strasznego – mówi jedna z rozmówczyń Marcina Jakóbczyka, reportera "Uwagi!" TVN.

Zdjęcia chorych dzieci wzbudzają współczucie


Nie, nie wszystkie zbiórki do puszek są podejrzane – część fundacji i stowarzyszeń zbiera w ten sposób pieniądze, realnie pomagając chorym dzieciom czy zwierzętom. Reporter TVN-u postanowił jednak zweryfikować działania jednej konkretnej organizacji, której nazwa nie zostaje wymieniona w materiale "Uwagi!". Jest niemal pewne, iż Adaś, Julka, Natalka i wiele innych dzieci nie istnieją, a zbiórki prowadzone rzekomo na ich leczenie to zwykłe oszustwo.

Do redakcji "Uwagi!" przesłano 40 zgłoszeń dotyczących zbiórek tej konkretnej fundacji – puszki można zlokalizować w większych miastach i mniejszych miejscowościach w całej Polsce. Puszki – z imieniem dziecka, krótkim opisem jego choroby i chwytającym za serce zdjęciem – znajdują się w osiedlowych sklepach czy marketach, zwykle w pobliżu kas. Można je zobaczyć w materiale "Uwagi!" TVN.

– Kiedyś na puszcze było zdjęcie takiej pięknej dziewczynki. Puszka gwałtownie się zapełniła – opowiada ekspedientka sklepu, w którym organizacja prowadzi zbiórkę.

Biuro-widmo


Stowarzyszenie jest oficjalnie zarejestrowane w Krakowie. Marcinowi Jakóbczykowi udało się jednak ustalić, iż biuro organizacji istnieje jedynie na papierze. Owszem, pod wskazanym adresem znajduje się skrytka pocztowa, do której przychodzi korespondencja kierowana do organizacji, ale żaden z pracowników nie był widziany w rzekomej siedzibie.

Z ustaleń dziennikarza wynika, iż prezeską stowarzyszenia jest kobieta ukarana zakazem zakładania zbiórek w związku z nieprawidłowościami w prowadzeniu działalności. Była nieuchwytna. Reporter dotarł jednak do innego pracownika.

Dzieci, których nie ma?


Koordynator zbiórki zapewnia, iż organizacja realnie pomaga chorym dzieciom, których rodzice zgłaszają się z prośbą o pomoc. Nie odpowiedział jednak na zarzut, iż zdjęcia widniejące na puszkach i skarbonkach to tak naprawdę fotografie dziecięcych modeli z agencji zdjęciowych, które można wykupić na własny użytek.

Na nagraniach z monitoringu punktów, w których prowadzone są zbiórki, widać, jak koordynator wraz z innym mężczyzną (jednym z założycieli organizacji, osobą decyzyjną i prezesem innych stowarzyszeń) opróżnia puszki i skarbonki.

Reporterowi "Uwagi!" udało się dotrzeć do zaledwie kilku osób, które miały otrzymywać wsparcie finansowe działającej od 2014 roku organizacji. W rzeczywistości pomoc kończyła się na zrobieniu drobnych zakupów.

Gdzie w takim razie trafiają zebrane pieniądze?


Oficjalnie, według wspomnianego założyciela organizacji, w trakcie podpisywania umowy z rodziną zakłada się subkonto dla danego dziecka, na które trafiają zebrane środki.

– Nie można sobie ot tak zbierać pieniędzy. Są na to określone przepisy – tłumaczy mężczyzna. Z materiału "Uwagi!" wynika jednak, iż fundusze trafiają tak naprawdę na główne konto stowarzyszenia.

Mężczyzna kilka lat temu startował w wyborach do Sejmu i chciał zostać burmistrzem swojego miasta. Jest również prezesem dwóch innych organizacji charytatywnych i trzech spółek.

źródło: uwaga.tvn.pl


Idź do oryginalnego materiału