CZY KRZYWY PENIS TO COŚ NORMALNEGO?

sexed.pl 3 godzin temu

Chłopcy rodzą się z różnymi rozmiarami i kształtami penisa. U niektórych prącie jest lekko wygięte w lewo, w prawo, w górę lub w dół. W większości przypadków posiadanie lekko krzywego penisa jest normalne. Dopóki skrzywienie nie wpływa na funkcje seksualne, nie powoduje dyskomfortu czy bólu, najczęściej nie ma się czym przejmować. jeżeli doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów, jak najszybciej zasięgnij porady lekarskiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy krzywy penis to powód do niepokoju?
  • Jak zrobić samobadanie?
  • Krzywy penis – kiedy iść do lekarza?

CZY KRZYWY PENIS TO POWÓD DO NIEPOKOJU?

Każdy penis ma trochę inny kształt, wielkość czy kąt zakrzywienia. Prącie może wygiąć się w zakresie od 5 do 30 stopni i nie ma to żadnego negatywnego wpływu na organizm. Nie musisz martwić się o lekko krzywego penisa, o ile skrzywienie nie powoduje bólu ani dyskomfortu.

CZY KRZYWY PENIS MOŻE WPŁYWAĆ NA SEKS?

Najbardziej oczywistym skutkiem większego niż normalnie zakrzywienia penisa są trudności w uprawianiu seksu, zakłopotanie i skrępowanie. Inne objawy mogą obejmować pogrubienie lub stwardnienie penisa w trzonie, ból podczas aktywności seksualnej, deformację trzonu, a choćby utratę długości lub obwodu. Krzywy penis może prowadzić także do utraty poczucia własnej wartości i/lub lęku i depresji.

Dlaczego penis jest krzywy?

CO POWODUJE, ŻE PENIS JEST KRZYWY?

Istnieją dwa główne powody skrzywienia prącia: choroba Peyroniego i wrodzona krzywizna prącia. Różnica polega na tym, iż wrodzona krzywizna to coś, z czym się rodzisz (wada wrodzona). Choroba Peyroniego jest nabyta, co oznacza, iż ​​rozwija się w pewnym momencie życia.

Choroba Peyroniego1 to stan, w którym tkanka bliznowata powoduje, iż penis wygina się lub traci długość, lub obwód. Może powodować ból i utrudniać seks. Przyczynami mogą być uraz penisa lub choroba tkanki łącznej.

Doznany uraz może być spowodowany m.in.:

  • Nieszczęśliwym wypadkiem, który powoduje obrażenia penisa.
  • Chorobą autoimmunologiczną atakującą penisa.
  • Urazem doznanym podczas intensywnego seksu lub masturbacji.
  • Urazem doznanym podczas uprawiania sportu.

Schorzenie to powoduje powstanie stwardnienia części błony białawej prącia, która otacza ciała jamiste odpowiedzialne za erekcję. W czasie wzwodu ta stwardniała część nie rozciąga się tak samo jak pozostała elastyczna część błony białawej. To powoduje powstanie skrzywienia w kierunku powstałej płytki.

W początkowym aktywnym okresie choroby dochodzi do ciągłej przebudowy zmiany. Dopiero po ustabilizowaniu się choroby na co najmniej 6-9 m-cy można wykonać korektę chirurgiczną. Zanim dojdzie do zabiegu, istnieje leczenie zachowawcze i małoinwazyjne. Często może pomóc na tyle, iż operacja nie jest konieczna, mimo iż prącie nie jest idealnie proste.

Uraz penisa nie jest jedynym katalizatorem choroby Peyroniego. Pozostałe przyczyny, które mogą spowodować, iż penis jest krzywy to:

Choroby tkanki łącznej: jeżeli Ty lub ktoś z Twojej rodziny cierpi na chorobę Dupuytrena, zapalenie powięzi podeszwowej lub twardzinę, możesz mieć większe ryzyko zachorowania na chorobę Peyroniego.

Wiek: Starsi mężczyźni mają słabsze penisy, które są bardziej podatne na wyginanie. To sprawia, iż ​​są bardziej narażeni na urazy.

Wrodzona krzywizna prącia nie obejmuje tkanki bliznowatej. Raczej wynika ze sposobu, w jaki kształtuje się penis. Wrodzona krzywizna prącia zwykle obejmuje krzywiznę skierowaną w dół lub lekko boczną, lub kombinację obu.

Krzywy penis – czy to normalne?

KRZYWY PENIS U NASTOLATKA – CZY TO CZĘSTE?

Każdy penis jest trochę inny, a wielu mężczyzn jest naturalnie wygięty. jeżeli zawsze miałeś lekko krzywego penisa, prawdopodobnie jest to po prostu naturalne dla Twojego ciała i nie ma powodu do paniki, zwłaszcza jeżeli nie odczuwasz bólu.

Dopiero gdy krzywizna się pogłębia lub powoduje bolesne erekcje, może stać się problemem.

  • Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

JAK SPRAWDZIĆ, CZY SKRZYWIENIE PENISA TO COŚ, CZYM WARTO SIĘ PRZEJMOWAĆ?

Jeśli twój penis jest krzywy i chcesz poznać kąt zagięcia, najpierw potrzebujesz silnej erekcji, aby dokładnie zmierzyć krzywiznę prącia. Możesz to zrobić samodzielnie dzięki goniometru (przyrządu pomiarowego służącego do pomiaru zakresu ruchu w stawach).

@sexed.pl

Samobadanie moszny – jak wykonać, krok po kroku. #badania #badaniająder #seksuologia #porady

♬ original sound – SEXEDPL

SAMOBADANIE

Samobadanie ma na celu pomóc Ci dowiedzieć się, co jest u Ciebie normalne (tak, abyś zorientował się, gdy zauważysz coś nietypowego), a także sprawdzić, czy masz jakiekolwiek objawy choroby przenoszonej drogą płciową (STI).

  • Rozdziel włosy łonowe tak, aby móc zobaczyć skórę pod włosami.
  • Sprawdź, czy w okolicy narządów płciowych nie ma zaczerwienień, ran, guzków, brodawek lub pęcherzy. Zwróć uwagę na zmiany skórne, pryszcze, krosty, bolesne brodawki lub rany – wszystkie one mogą być objawem zakażenia przenoszonego drogą płciową.
  • Odsuń penisa i oceń każde jądro osobno. Delikatnie naciśnij, aby poczuć wszystkie części jądra. Sprawdź, czy jądra nie są obrzęknięte i bolesne.
  • Przyjrzyj się dokładnie i poczuj całą powierzchnię swojego penisa, moszny i odbytu. Odciągnij napletek zakrywający żołądź penisa i uważnie ją obejrzyj.
  • Użyj lustra, aby obejrzeć spodnią część swojego penisa, mosznę i odbyt.
  • Sprawdź, czy z twojego penisa nie wydobywa się wydzielina.

Jeśli podczas erekcji zauważysz wygięcie, którego nie było wcześniej, może to być choroba Peyroniego. jeżeli twój penis jest bolesny w dotyku, skontaktuj się z urologiem.

KIEDY WARTO IŚĆ DO LEKARZA?

Łagodne skrzywienie penisa, które nie powoduje dyskomfortu, nie wymaga leczenia. Gdy zakrzywiony penis powoduje ból, dysfunkcje seksualne lub problemy z oddawaniem moczu, leczenie jest zwykle konieczne. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli wystąpią u niej jakiekolwiek objawy choroby Peyroniego, ból prącia, nagłe pogorszenie zwykłej krzywizny penisa lub skrzywienie prącia powoduje u Ciebie np. objawy depresji.

  • Ból podczas seksu u mężczyzn. Jaka może być przyczyna?

CZY ZAWSZE TRZEBA COŚ Z TYM ZROBIĆ?

Jeśli skrzywienie nie jest duże, ale powoduje całkowite wycofanie z życia seksualnego, to najpierw warto rozważyć psychoterapię z seksuologiem, a w razie dalszego braku akceptacji swoich narządów płciowych – korektę chirurgiczną. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów, jak najszybciej zasięgnij porady lekarskiej.

CZY OPERACJA JEST NIEZBĘDNA, ŻEBY TO NAPRAWIĆ?

Przy decyzji o zabiegu korekty krzywego penisa ważne jest czy prącie spełnia swoje funkcje, czyli np.: czy masturbacja jest możliwa, czy seks jest możliwy, czy seks nie sprawia bólu lub dyskomfortu Tobie i/ lub Twojej partnerce/partnerowi.

Jeśli występuje niewielkie skrzywienie, to zwykle nie wymaga ono korekty chirurgicznej, choćby jeżeli nie wszystkie pozycje są w pełni osiągalne. Dopiero gdy kształt prącia powoduje ból, dyskomfort i brak przyjemności w czasie seksu lub możliwa jest tylko 1-2 specyficzne pozycje to wówczas taka korekta jest jak najbardziej uzasadniona.

Dr Piotr Paweł Świniarski – specjalista urolog FEBU (Fellow of the European Board of Urology), androlog kliniczny EAA, lekarz medycyny seksualnej FECSM

CZY SKRZYWIENIE MOŻE ZNIKNĄĆ SAMO?

W łagodnych przypadkach objawy mogą ustąpić same. Jednak w ciężkich przypadkach mogą pozostać lub powoli się pogarszać. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli martwisz się, iż penis jest krzywy.

PODSUMOWANIE

Lekkie skrzywienie penisa jest naturalne, gdy masz erekcję. Może on być wygięty w górę, w dół, w lewo lub w prawo. Jest to całkowicie normalne, o ile nie powoduje bólu ani nie uniemożliwia odbycia stosunku płciowego. Krzywizna może również rozwinąć się z czasem, co może być niepokojące.

Wszelkie zmiany mogą sprawić, iż poczujesz się niepewnie. To naturalne, iż masz takie uczucia. Ale nie musisz radzić sobie z tym samodzielnie. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli masz obawy dotyczące krzywizny penisa, zwłaszcza jeżeli powoduje ona ból, utrudnia lub uniemożliwia seks. Im szybciej porozmawiasz z lekarzem, tym szybciej uzyskasz adekwatną diagnozę i odpowiednie leczenie.

Przypisy:

  1. American Urological Association. Co to jest choroba Peyroniego ︎
Idź do oryginalnego materiału