Czy azoospermia zamyka drzwi do ojcostwa?

kaszuby24.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Czy azoospermia zamyka drzwi do ojcostwa?


Niektóre diagnozy mogą budzić niepokój wśród mężczyzn, jak ta stwierdzająca azoospermię. W medycynie określa się w ten sposób brak plemników w nasieniu. Czy taka diagnoza zamyka drzwi do rodzicielstwa? Bez wątpienia azoospermia stanowi poważne wyzwanie dla męskiej płodności, jednak istnieją metody terapeutyczne, które dają nadzieję parze na spełnienie marzeń o dziecku. Kluczowe są odpowiednia diagnostyka i leczenie, które mogą zaoferować lekarze z ośrodków zajmujących się wspomaganym rozrodem, takich jak Klinika Bocian.

Azoospermia i jej przyczyny

Azoospermia to stan charakteryzujący się brakiem plemników w ejakulacie. Co istotne, nie można jej samodzielnie wykryć, ponieważ nie daje charakterystycznych objawów, poza trudnościami w uzyskaniu potomstwa. Przyczyny azoospermii dzielą się na pozajądrowe oraz jądrowe/przedjądrowe. Te pierwsze związane są z niedrożnością nasieniowodów, co uniemożliwia transport plemników, natomiast przyczyny jądrowe dotyczą ograniczonej lub całkowicie zatrzymanej produkcji plemników.

Diagnostyka azoospermii

Diagnoza azoospermii opiera się na badaniu nasienia. Przed przystąpieniem do badania, pacjent powinien zachować 2-7 dni wstrzemięźliwości seksualnej. jeżeli w ejakulacie nie zostaną wykryte plemniki, próbka jest poddawana procesowi odwirowania, co zwiększa szansę na wykrycie pojedynczych plemników. Często zaleca się po pewnym czasie powtórzenie badania. W przypadku, gdy kolejne również nie wykazuje obecności plemników, można potwierdzić diagnozę azoospermii. Dodatkowe badania, takie jak testy hormonalne, biopsja jąder czy badania genetyczne, mogą pomóc w dokładniejszej ocenie przyczyny i stanu zdrowia pacjenta.

Azoospermia – metody leczenia

Diagnoza azoospermii nie musi oznaczać końca marzeń o ojcostwie. Leczenie azoospermii zależy od jej przyczyny. W sytuacji, gdy plemniki są produkowane, ale nie mogą wydostać się na zewnątrz, stosuje się biopsję jądra lub najądrzy. Plemniki pozyskane z tej tkanki mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro. W niektórych przypadkach możliwa jest operacja mająca na celu przywrócenie drożności dróg wyprowadzających nasienie, jednak nie zawsze przynosi ona pożądane efekty. jeżeli azoospermia wynika z zaburzeń hormonalnych, stosuje się odpowiednią terapię hormonalną. Natomiast, jeżeli mężczyzna nie wytwarza plemników wcale, pary mogą rozważyć skorzystanie z banku nasienia i zapłodnienia in vitro przy użyciu plemników od dawcy. Jak widać współczesna medycyna oferuje różne metody diagnostyki i leczenia azoospermii, co daje nadzieję parom starającym się o potomstwo. Należy przy tym pamiętać, iż leczenie jest zawsze kwestią indywidualną. Pary zainteresowane diagnostyką męskiej płodności, czy też procedurą in vitro mogą zgłosić się do ośrodków medycznie wspomaganej prokreacji, takich jak Klinika Bocian w Gdańsku, zlokalizowanej przy Al. Grunwaldzkiej 103A. Na wizytę można umówić się telefonicznie +48 690 000 955.

Szansa na ojcostwo – refundacja procedury in vitro

Zapłodnienie in vitro to jedna z metod leczenia niepłodności, dająca szanse na rodzicielstwo. Od czerwca 2024 roku procedura in vitro jest w Polsce finansowana z budżetu państwa, co ułatwia dostęp do tej formy leczenia. Zasady kwalifikacji par obejmują nie tylko kwestie medyczne, ale również wieku, czy też związku. Refundacja in vitro jest realizowana w wybranych ośrodkach wspomaganego rozrodu w tym, m.in. w Klinice Bocian w Gdańsku. Pacjenci Kliniki Bocian mogą liczyć na pełne wsparcie w diagnostyce i leczeniu niepłodności, w tym również azoospermii.

Idź do oryginalnego materiału