Hybryda jest jedną z najczęściej wybieranych stylizacji paznokci. Niektóre kobiety regularnie chodzą do kosmetyczki, poddając się temu manicure. Jakie są jego skutki uboczne? Niestety dermatolog nie ma dobrych wieści.
Częste robienie manicure hybrydowego - skutki uboczne
Manicure hybrydowy może okazać się szkodliwy przy częstym robieniu takiej stylizacji. Niektóre skutki uboczne odczuwamy w momencie aplikowania lakieru oraz po jego usuwaniu.
Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po manicure hybrydowym? Oto lista:
- swędzenie, pieczenie, obrzęk;
- rozdwajanie paznokci;
- zmiany na płytce w postaci białych plam, bruzd.
Oprócz tego lakiery hybrydowe mają w składzie metakrylany i akrylany, które przyczyniają się do pokrzywek i kontaktowego zapalenia skóry. Inne substancje chemiczne w ich składzie mogą powodować zmiany pod płytką, a także jej kruchość i odklejanie.
Wiele osób nurtuje pytanie: czy manicure hybrydowy zwiększa ryzyko czerniaka, skoro robi się go przy użyciu lampy UV? Okazuje się, iż ekspozycja skóry pod tym urządzeniem trwa zbyt krótko, żeby mogło dojść do rozwoju tej choroby lub innych nowotworów.
Paznokcie po hybrydzie - jak o nie dbać?
Eksperci zalecają, aby ściągać hybrydę z paznokci przez owijanie jej folią z wacikiem nasączonym acetonem, pozostawiając całość na 15 minut. W ten sposób zadbamy o odpowiednią higienę i nawilżenie. Nie zaleca się stosowania narzędzi rysujących albo przerywających ciągłość płytki.
Dermatolog radzi, aby odczekać 2 tygodnie przed kolejnym manicure hybrydowym. W tym czasie powinnyśmy przestrzegać zasad higieny i prawidłowej metody obcinania paznokci.
W trakcie przerwy ważne jest zakładanie rękawiczek ochronnych podczas prac domowych. Warto stosować odżywki wzmacniające i oliwki nawilżające, a także unikać piłowania płytki.
Zobacz też:
Puszące się włosy to prawdziwa zmora. Kup ten olej, a zapomnisz o problemie
Zapomniane imię pnie się na szczyt popularności. Nosi je wielu dziadków
To najlepsze buty na jesień dla kobiet po 40-tce. Duży wybór modeli