Czemu dziś dziewczynki dorastają coraz szybciej? Naukowcy znaleźli przyczynę

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / Surprising_SnapShots


Dziewczynki wcześniej dorastają? Zdecydowanie tak i nie chodzi tu tylko i wyłącznie ich rozwój emocjonalny, ale również i ciało. Okazuje się, iż dziewczynki zaczynają miesiączkować w znacznie młodszym wieku niż ich mamy i babcie. Dlaczego? Naukowcy po latach badań znaleźli przyczynę wciąż przesuwającej się granicy wieku pojawienia się pierwszego okresu.
Najnowsze badanie amerykańskich naukowców, pokazują, iż u dorastających dziewczynek pierwsza miesiączka pojawia się średnio o sześć miesięcy wcześniej, niż było to w poprzednich pokoleniach. Naukowcy porównali dorastające kobiety z lat 50. i 60. ubiegłego wieku i dzisiejszą młodzież.


REKLAMA


Zobacz wideo Natalia Kaczmarek gwałtownie biega i otwarcie mówi o okresie w sporcie


Wiek pierwszej miesiączki się przesunął
Typowy wiek rozpoczęcia miesiączkowania u dziewczynek to między 10. a 14. rokiem życia. Jednakże, u niektórych dziewcząt pierwsza miesiączka pojawia się znacznie wcześniej - około 9., a choćby 8. roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź amerykańscy naukowcy.
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 71 000 kobiet. Naukowcy odkryli, iż w latach 2000–2005 menstruacja rozpoczynała się średnio w wieku 11, czasem choćby 9 lat. "Jest to znaczący spadek. W grupie kobiet z okresu pomiędzy 1950-1969 rokiem, wiek pierwszej miesiączki wynosił pomiędzy 12. a 13. rokiem życia. Teraz ta granica się przesunęła i pierwszy okres pojawia się już u dziewczynek przed 10. rokiem życia" - podaje portal tyla.com.


Co to oznacza w praktyce? Czas, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka, może powiedzieć więcej o ogólnym stanie zdrowia, niż mogłoby się wydawać. Lauren Houghton, adiunkt epidemiologii, uważa, iż ma to również swoje konsekwencje w przypadku niektórych chorób. "Jeśli ktoś dostanie pierwszą miesiączkę przed ukończeniem 12. roku życia, ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta u niego o 20 procent" - zaznacza naukowczyni, cytowana przez portal tyla.com. "Kiedy szukamy przyczyn lub wyjaśnień, nie chodzi tylko o jedną rzecz. Chodzi o wiele czynników, które mają znaczenie" – dodała.
Otyłość to jedna z przyczyn, która sprawia, iż ??u dziewcząt miesiączkowanie pojawia się wcześniej. Jednak dużą rolę odgrywa również poziom stresu, a tego jak się okazuje, nie brakuje młodym ludziom. "Kiedy jesteśmy poddawani większemu stresowi, mamy wyższy poziom kortyzolu i androgenów. A tkanka tłuszczowa przekształca te hormony w estrogen. I to estrogen sygnalizuje ciału, iż piersi rosną. Dziewczynki dorastają przez to znacznie szybciej niż ich babcie i mamy" - zaznacza.


Naukowcy zaznaczają, iż zapewnienie dzieciom zbilansowanej diety, dużej ilości ruchu i odpowiedniej ilości snu w nocy może zminimalizować ryzyko wczesnego rozpoczęcia dojrzewania, a tym samym zmniejszyć ryzyko zapadalności na nowotwory.
Idź do oryginalnego materiału