Ćwiczy koncentrację, logikę i pamięć. Najlepszy "trening mózgu" dla seniora

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Co daje codzienne rozwiązywanie sudoku i krzyżówek? Fot. Highwaystarz-Photography / iStock


Co daje codzienne rozwiązywanie sudoku i krzyżówek? To rozrywka, która cieszy się popularnością nie tylko jako sposób na umilenie nudnej podróży lub spokojnego wieczoru. Okazuje się, iż może być też świetnym ćwiczeniem koncentracji gimnastyką dla mózgu, a przede wszystkim metodą na poprawę pamięci u seniora.
Naukowcy nie od dziś głowią się nad wpływem łamigłówek i innych "treningów mózgu" na wzmocnienie umysłu i zdolności poznawczych. Krzyżówki i sudoku to doskonały przykład. W 2022 roku na łamach "NEJM Evidence" opublikowano badanie, w którym wykazano, iż regularne rozwiązywanie krzyżówek może pomóc zahamować spadek zdolności poznawczych. Dotyczy to w szczególności osób z łagodnymi zaburzeniami związanymi ze starzeniem i problemami związanymi z osłabieniem pamięci.

REKLAMA







Zobacz wideo Córka Piotra Głowackiego wyprowadzała na kort Igę Świątek. Znamy kulisy tej historii [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Co daje codzienne rozwiązywanie sudoku i krzyżówek? Eksperci zalecają to nie tylko seniorom
Dlaczego to takie ważne? Gdy z wiekiem życiem zaczyna rządzić rutyna, a każdy dzień wygląda tak samo, mózg popada w "uśpienie". - Mózg, który jest przyzwyczajony do stałości, nudzi się, nie rozwija i nie ćwiczy. Dlatego musimy mu dostarczać zmienności - tłumaczyła na antenie radiowej "Jedynki" psycholog Justyna Święcicka. Wyrywać się z monotonii można na wiele sposobów, nie tylko sięgając po gimnastykę umysłową w formie krzyżówek i sudoku. Możesz m.in. zmieniać rękę podczas mycia zębów albo drogę powrotną do domu z pracy, odwracać kolejność zadań wykonywanych tuż po przebudzeniu.


- Te ćwiczenia, zwane treningiem mózgu, mogą pomóc poprawić pamięć - podkreślał Arfan Ikram z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, cytowany przez portal mp.pl. Co ważne, z takimi formami rozrywki lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili. - jeżeli otępienie już się zaczęło, to ćwiczenie mózgu nie pomoże w odzyskaniu straconych wspomnień i funkcji - zaznaczył. Wystarczy poświęcić część każdego dnia na rozwiązanie kilku łamigłówek.





Sudoku stevepb/pixabay


Co jest lepsze, krzyżówka czy sudoku? "Ma w tym zakresie przewagę"
W przypadku krzyżówek trenujemy zdolność kojarzenia i pamięć semantyczną związaną z zapamiętywaniem nazw i faktów. Nie poprawi jednak pamięci krótkotrwałej i epizodycznej, a więc przechowującej konkretne wspomnienia. Zasada krzyżówek jest prosta: na podane hasło trzeba poprawnie wskazać odpowiedź zgodną z liczbą pól.



Wywodzące się z Azji i spopularyzowane za sprawą japońskiej firmy Nikoli sudoku na pierwszy rzut oka wydaje się zabawą tylko dla matematycznych geniuszy. Zadaniem jest wypełnienie diagramu 9x9 tak, by w każdym wierszu, w każdej kolumnie i każdym "kwadracie" 3x3 znalazły się cyfry od 1 do 9 bez powtórzeń. Sudoku jest jednak przede wszystkim ćwiczeniem, które doskonale trenuje umiejętności wyciągania wniosków i trenuje koncentrację. - Potrafi też poprawić logiczne myślenie oraz kojarzenie. Ma w tym zakresie przewagę na krzyżówkami - podkreślił neurolog Piotr Ślifirczyk w rozmowie z Jedynką.
Czy rozwiązujesz sudoku albo krzyżówki? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału