Jak długo idzie się na Tarnicę? Skąd wyruszyć? Czy wejście jest trudne? Ile kosztuje bilet?

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Andrzej Monczak / Agencja Wyborcza.pl


Wybierz szlaki na Tarnicę. Przekonaj się, który powinni wybrać początkujący i sprawdź, jaka trasa spełni wymagania bardziej zaawansowanych miłośników górskich wycieczek.
Przygotuj się do niezapomnianej przygody i udaj się górskim szlakiem prosto na Tarnicę (1346 m n.p.m), najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach. Nie zapomnij o odpowiedniej odzieży, obuwiu trekkingowym, wodzie i przekąskach. Sprawdź pogodę, wgraj na telefon aplikację z mapami offline i nie zapomnij o tym, by dostosować trasę do swoich umiejętności. Którym szlakiem wyruszyć na Tarnicę? Sprawdź koniecznie, nim udasz się w drogę.


REKLAMA


Zobacz wideo gwałtownie zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce


Najłatwiejsze szlaki na Tarnicę
Poznaj najłatwiejsze szlaki na Tarnicę. Dla początkujących odpowiednią trasą będzie niebieski szlak, prowadzący z Wołosatego. To krótka i dość przyjemna trasa, ciągnąca się schodami, aż do przełęczy Krygowskiego, skąd następnie przecina się ze szlakiem czerwonym. Po drodze czeka Cię wiele malowniczych widoków. Musisz jednak wiedzieć, iż fragment, dochodzący do granicy lasu, okazuje się już trochę bardziej stromy.


Najtrudniejsze szlaki na Tarnicę
Interesują Cię szlaki na Tarnicę dla zaawansowanych? W takim razie podejmij wyzwanie i udaj się na pełną przygód górską wyprawę. Obierz szlak Halicz-Rozsypaniec-Tarnica, prowadzący przez wyjątkowo malowniczą okolicę. Musisz jednak wiedzieć, iż trasa ta wymaga bardzo dobrej kondycji oraz wprawy w poruszaniu się po górskich drogach. Szlak ten jest zarówno najdłuższy, jak i najtrudniejszy w polskich Bieszczadach.


Tarnica Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl


Wejście na Tarnicę: trasy, które również warto wybrać
Planujesz wejście na Tarnicę? Trasy w Bieszczadach okazują się zróżnicowane, a przy tym zachwycają niepowtarzalnymi pejzażami.


Kolejnym z nich jest malowniczy niebieski szlak z Widełek (Widełki – Bukowe Berdo – Przełęcz Goprowska – Tarnica). jeżeli zdecydujesz się obrać tę trasę, będziesz mieć do pokonania wiele drewnianych stopni, które pokrywają ścieżkę.


Tarnica Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl


Szlak na Tarnicę: czas wejścia i cena
Wybrałeś odpowiedni dla siebie szlak na Tarnicę? Czas wejścia poszczególnych szlaków warto sprawdzić jeszcze przed ruszeniem w drogę.


W przypadku niebieskiego szlaku z Wołosatego, polecanego dla początkujących wędrowców czas przejścia wynosi około 2 godzin i 30 minut.
jeżeli jesteś bardziej zaawansowanym wędrowcem i chcesz pokonać szlak Halicz-Rozsypaniec-Tarnica, musisz liczyć się z tym, iż pokonanie całej trasy zajmie Ci około 5 godzin.
Czas przejścia szlaku Widełki – Bukowe Berdo – Przełęcz Goprowska – Tarnica, wynosi około 5 godzin w górę.


Warto też wiedzieć, ile kosztuje wejście do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Za bilet normalny trzeba zapłacić 9 zł, a ulgowy 4,5 zł.


Szlak na Tarnicę: długość
Przekonaj się, jak pięknie wyglądają polskie Bieszczady z ich najwyższego szczytu i wybierz odpowiedni dla siebie szlak na Tarnicę. Długość trasy to kolejna ważna informacja, której nie można pominąć w czasie planowania wędrówki po górach.


Długość niebieskiego szlaku z Wołosatego wynosi około 5 km;
Długość szlaku Halicz-Rozsypaniec-Tarnica, to około 14 km;
Długość szlaku Widełki – Bukowe Berdo – Przełęcz Goprowska – Tarnica, to około 12 km.


Zobacz też: Te malownicze jeziorka to nieodkryty klejnot znajdujący się na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego
Idź do oryginalnego materiału