Coroczny piknik zespołu Wanta

tygodnikprogram.com 1 miesiąc temu

Zespół Wanta Młode Pokolenie prowadzą Agnieszka Bobak i Wiesław Suchecki. Występują w nim młodzi górale w wieku od 14 do 19 lat, z kolei Mało Wanta to dzieci w wielu od 3 do 13 lat. I to właśnie oni byli główną atrakcją niedawnego pikniku, jaki odbył się na placu u sióstr benedyktynek w Oak Forest.

Według organizatorów imprezę odwiedziło około 3.5 tys. gości, którzy mieli okazję posmakować góralskich przysmaków, zakupić piękne wyroby rękodzielnicze, podziwiać występy folklorystyczne oraz wygrać cenne nagrody w loterii. Największą atrakcją pikniku było przedstawienie autorstwa Agnieszki Bobak “Góralskie bywanie”, w którym wystąpili przedstawiciele zarówno zespołu Wanta Młode Pokolenie, jak i Mało Wanta. Sztuka przybliżała codzienność w góralskim domu, czyli wszystko zaczynało się od wypełnionego pracą poranka, kiedy to żona krząta się w kuchni, przygotowuje posiłek, doi krowy, zajmuje się dziećmi, mąż w tym czasie także zajęty jest pracą. Młode góralki z kolei pracują koło domu, zajmują się zwierzętami gospodarskimi, ale także spotykają się z innymi młodymi dziewczętami, śpiewają piosenki, posilają się moskolami. Wieczorem gospodarz zaprasza do domu muzykę i wszyscy bawią się przy dźwiękach tradycyjnych góralskich instrumentów, młodzi tańczą i dokazują, radośnie przy tym podśpiewując. Celem sztuki było nie tylko przestawienie specyfiki góralskiej codzienności, ale także przybliżenie młodemu pokoleniu tradycji, które nie są im już znane.

Oprócz przedstawienia wszyscy uczestnicy pikniku mieli okazję obejrzeć występy taneczne zespołów Wanta Młode Pokolenie oraz Mało Wanta. Było smakowite jedzenie góralskie czyli baranina, placki po zbójnicku i inne świeżo przygotowywane na miejscu potrawy. Nie zabrakło napojów orzeźwiających, a najpopularniejszym drinkiem, obok piwa, było mojito. Highlander Grill serwował przepyszne lody. Dzieci mogły poskakać w kolorowych dmuchanych zamkach, przejechać się lokomotywą. Oferowano także przejażdżkę na byku oraz przejażdżkę bryczką zaprzężoną w konie, które na tę okazję wypożyczył Stanisław Bobak.

Nie zabrakło też loterii fantowej. A nagrody jakie można było wylosować były naprawdę cenne. Był więc telewizor, sprzęt elektroniczny, karty podarunkowe, odkurzacz, taczka wypełniona alkoholem, lodówka i cooler pełne napojów i wiele, wiele innych nagród. Na stoiskach z rękodziełem można było zakupić piękne wyroby Stanisława Kulawiaka, znanego artysty współpracującego z zespołami, dla którego tworzy min. kierpce, spinki i inne akcesoria.

Na zakończenie pikniku odbyła się zabawa na której bawiło się około 2.5 tys. ludzi. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili oczywiście młodzi górale. Swoją obecnością piknik zaszczycili przedstawiciele Zarządu Głównego ZPPA, prezes Stanisław Sarna, wiceprezes do spraw kultury Jan Król oraz wiceprezeska Kasia Chlebek i wiceprezes do spraw gospodarczych Wiesław Siuta.

Oczywiście organizatorzy pragną złożyć serdeczne podziękowania Zarządowi za wsparcie oraz obecność, wszystkich osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy oraz uczestnikom pikniku, którzy tak tłumnie zjawili się tego dnia, by celebrować kulturę i tradycje polonijnych górali.

Idź do oryginalnego materiału