Coraz pyszniej na Opolszczyźnie

opowiecie.info 2 miesięcy temu

Województwo opolskie jako pierwsze zdecydowało się na utworzenie swojej sieci, skupiającej firmy, przedsiębiorstwa, środowiska czy przedsięwzięcia w sferze kulinariów. Kategoryzuje produkty regionalne, lokalne i tradycyjne. Także jako pierwsze zajęło się porządkowaniem spraw związanych z promocją kulinariów. Pomaga w promocji, integracji, konsolidacji czy współpracy. Wspiera adekwatne tworzenie produktów. Chce promować dobry smak i jakość.

Idea pomysłu polega również na tym, aby producenci żywności dostarczali ją do restauratorów, którzy są w sieci. To również wzajemna wymiana produktów w ofercie sprzedażowej.

Członkowie sieci “Opolskie ze smakiem” podzieleni są na kategorie:

– Restauracje i inne punkty gastronomiczne,
– Gospodarstwa agroturystyczne i obiekty usług hotelarskich,
– Producenci surowców w rolnictwie i ogrodnicy,
– Przedsiębiorstwa rybołówstwa / rybactwa,
– Przetwórcy żywności.

Dotychczas znakiem „Opolskie ze smakiem” mogli się poszczycić między innymi:

– Półgęsek wędzony – Lis w kurniku, Bożena Kała z Kotorza Wielkiego
– Bułczanka – Gospodarstwo rolne, Anita i Jan Gorzellik z Zakrzowa
– Karp wędzony niemodliński – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Gospodarstwo Rybackie Niemodlin
– Miód lipowy – Pasieka Opawska Barć, Katarzyna Maryniak
– Chleb na maślance z ziarnami – Zakład Piekarniczo-Cukierniczy L.B. Zimmermann z Gogolina
– Frankfurter Kranz – KGW Dziouchy z klasą z Masowa

Od dziś znak „Opolskie ze smakiem” jest w posiadaniu:

– Zmiany Zmiany sp. z o.o. z Czeskiej Wsi;
– Sklep „Dobre z lasu Opole”;
– Winnica Jania z Krzyżowic;
– Pasieka u Karola w Małujowicach;
– Restauracja Radiowa w Opolu;
– Spółdzielnia Socjalna Ad Metam – Akademia Kulinarna Ad Gustum z Dobrzyna;
– Kamil Klekowski – Edukacja od kuchni z Dobrzyna;
– Sklep Kozi Dar i Rolnicy z Okolicy z Kluczborka;
– Pasieka leśne skrzaty z Kadłuba Wolnego;
– Olejarnia Kamerlik z Włodzienina.

– Znak „Opolskie ze smakiem” trafia często do niewielkich lokalnych firm chętnie sięgających po wsparcie finansowe z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki czy Lokalnych Grup Działania – informuje Piotr Wrona z OCRG. – Na przykład Olejarnia Kamerlik z Włodzienina powstała dzięki wykorzystaniu rodzinnej produkcji rolnej, w szczególności uprawy rzepaku. Jej właściciel, Łukasz Połomski, skorzystał już z dofinansowania pochodzącego z Lokalnej Grupy Działania na otwarcie działalności gospodarczej na obszarze wiejskim. w tej chwili firma tłoczy 10 różnych olejów, w tym m.in. olej rzepakowy, lniany i słonecznikowy. Część surowców pochodzi spoza powiatu głubczyckiego, głównie z województwa opolskiego.

Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, podkreśla, iż ma dobre informacje nie tylko dla przedsiębiorców, którzy otrzymali certyfikat „Opolskie ze Smakiem”.

– Członkowie sieci „Opolskie ze Smakiem” to również przedsiębiorcy (mali i mikro), którzy stanowią głównych naszych beneficjentów. Można pozyskać fundusze na poprawę jakości produktów, współpracę z sektorem nauki oraz pomoc w certyfikacji. Wszystko to znajduje się w ofercie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Zawsze zachęcam do śledzenia strony internetowej OCRG. W grudniu przedstawimy nową ofertę, która będzie skierowana właśnie do tych osób. Zapewniam, iż procedury będą uproszczone – dodaje Tomasz Hanzel.

– Wsparcie dla małych przedsiębiorstw, zwłaszcza w branżach tradycyjnych i rzemieślniczych, ma najważniejsze znaczenie dla ich rozwoju i utrzymania konkurencyjności na rynku – przekonuje Piotr Wrona. – Dzięki dotacjom i odpowiednim funduszom, lokalni przedsiębiorcy mogą inwestować w nowoczesne technologie, poprawiać jakość swoich produktów oraz tworzyć nowe miejsca pracy. OCRG jako instytucja wspierająca rozwój gospodarczy dostrzega potencjał tych firm, które mimo trudności, nieustannie dążą do innowacji i wzrostu.

Przypomnijmy: Pod logotypem z charakterystyczną niebieską pokrywką i garnkiem, które zdobią już wiele restauracji czy firm, gdzie produkowana jest żywność, działa w tej chwili ponad 80 inicjatyw czy firm z naszego regionu. To nie tylko ich promocja, mogą również liczyć na szkolenia, pomoc w nawiązywaniu kontaktów, współpracę z innymi przedsiębiorcami oraz wsparcie marketingowe. Spotkanie w Mosznej było m.in. okazją do prezentacji różnych form wsparcia dla małego biznesu przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz przypomnienia obowiązujących przepisów prawnych, dotyczących bezpieczeństwa i znakowania żywności.

Fot. UMWO

Idź do oryginalnego materiału