Wycieczki górskie są jedną z tych aktywności, które dostarczają wiele euforii i szczęścia. Śnieżnobiałe góry pokryte białym puchem i połyskujące w słońcu milionami drobnych kryształków to wspaniały widok. Pamiętajmy jednak, iż góry zimą są nie tylko piękne, ale i niebezpieczne.
Na górskie wyjścia, szczególnie zimą, każdy powinien być odpowiednio przygotowany, by móc cieszyć się z odbytej wycieczki i planować kolejne zimowe wyjścia. Poniżej lista rzeczy, jakie mogą przydać się na zimowe wycieczki po Tatrach.
Przydatne informacje dotyczace zimowych wycieczek górskich, można uzyskać na specjalnym kursie z turystyki zimowej.
Plecak na zimowe wycieczki górskie
Plecak używany zimą powinien być większy niż ten używany latem. Potrzebujemy więcej miejsca, aby spakować i pomieścić dodatkowe rzeczy, które są niezbędne na zimowej wycieczce.
Jego pojemność to 35-45 litrów i zwykle wystarczy na jeden dzień wycieczki spędzonej w górach. Należy zwrócić uwagę na dostępność dotykowych pasków i troków niezbędnych do prawidłowego przyczepiania np. czekan lub kijków.
Plecak powinien być odpowiednio dopasowany i wygodny, z szerokimi paskami, które nie będą się wrzynać w ramiona podczas wycieczki. Koniecznie powinien mieć pas na wysokości bioder i piersi, to one rozprowadzają i stabilizują obciążenie plecaka. Odpowiedni model plecak pomieści bez problemu cały ekwipunek zimowy.
Buty górskie
Odpowiednie obuwie na zimowe wycieczki górskie to jedna z najważniejszych rzeczy naszego wyposażenia. Taki but przede wszystkim powinien być wygodny i dobrze dopasowany oraz ciepły. Może być uszyty ze skóry naturalnej lub z syntetycznych materiałów, powinien być nieprzemakający np. z membraną Gore-Tex.
Przed zakupem butów koniecznie trzeba je przymierzyć i dopasować. Kupna warto dokonać w specjalnym sklepie górskim. Przed wycieczką chodzimy w nich trochę, aby je rozchodzić i przyzwyczaić stopy.
Na zimowe wycieczki nie kupujemy butów idealnie dopasowanych, powinny one być większe ok. 1 rozmiar, jaki zwykle nosimy, tak by można było na nogi założyć grubszą skarpetę.
Zimowe obuwie powinno mieć odpowiednio twardą podeszwę, aby w razie potrzeby podpiąć raki.
Ubranie na zimowe wycieczki w góry
Nasze ciało musi być w trakcie zimowej wycieczki odpowiednio chronione. Narządy wewnętrzne funkcjonują dobrze tylko wtedy, gdy o nie odpowiednio dbamy. Pamiętajmy, iż zimą na szlaku mogą zdarzyć się różne rzeczy.
Pogoda w górach może się zmienić bardzo szybko, dlatego musimy przewidzieć wiele scenariuszy i być przygotowani na najgorszą pogodę. Lepiej mieć więcej w plecaku niż później żałować. Warto mieć zapasowe, ciepłe ubranie, które zapewni nam komfort termiczny, fizyczny i psychiczny.
Zestaw w góry powinien składać się z bielizny termoaktywnej, na którą ubieramy warstwę środkową, czyli bluzę typu polar. Przy dużych mrozach możemy stosować kurtki z syntetycznym wypełnieniem typu primaloft lub cieplejsze puchowe. w tej chwili syntetyczna izolacja stanowi świetną warstwę środkową. Na wierzch zakładamy kurtkę ochronną przeciw wietrzną i wodoodporną. W plecaku zawsze warto mieć cieplejszą kurtkę, którą możemy założyć w razie dłuższego przystanku.
Czapka i rękawiczki w góry
Nie zapominamy o rękawiczkach i najlepiej by były to dwie pary, jedna cieńsza, a druga grubsza i cieplejsze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nam zamokną, lub je zgubimy. Na wycieczkach górskich niezbędna będzie czapka, to przez głowę ucieka znaczna ilość ciepła z naszego organizmu. Podobnie jak w przypadku rękawiczek przydadzą się dwie pary czapek.
Jedzenie i picie na górskie wycieczki zimą
Zawsze powinniśmy mieć przy sobie coś do jedzenia. Podczas wysiłku, a zwłaszcza w zimie nasz organizm będzie wymagał uzupełnienia energii. Nic tak nie wzmacnia apetytu, jak długi, zimny dzień spędzony w górach.
Należy jeść tyle jedzenia, aby utrzymać odpowiednią temperaturę, energię i koncentrację. Trzeba zabrać słodkie przekąski oraz jedzenie z dużą zawartością węglowodanów i białek.
Zimą zabieramy termos z gorącym napojem. Przyjemnie jest podziwiać górskie krajobrazy, popijając np. malinową herbatę czy kawę. Ciepły napój rozgrzewający ciało poprawia nastrój, a spożycie cukru wywołuje uśmiech na twarzy i dodaje energii.
Pamiętajmy, iż odpowiednie nawodnienie jest niezbędne podczas intensywnych zajęć, takich jak wycieczka górska, choćby zimą.
Czekan i raki oraz kije
Niezbędna część ekwipunku, gdy zimą wybieramy się w wyższe partie Tatr. Nie należą do taniego sprzętu, ale czy naprawdę warto oszczędzać na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Dla tego koniecznie na wyposażeniu miej raki i czekan.
Do czego potrzebne są czekan i raki?
Dzięki rakom przyczepność na zamarzniętym śniegu jest znacznie lepsza, pomagają podczas chodzenia po stromych i oblodzonych stokach. Natomiast czekan pomocny będzie w trakcie trawersowania stromych stoków oraz pomoże wyhamować w razie staczania się w dół.
W niższych partiach i dolinach wystarczające mogą okazać się raczki. Na wędrówkach pomocne będą kije trekingowe, dzięki którym stabilniej możemy poruszać się po śniegu.
ABC lawinowe
Wybierając się w wyższe partie Tatr zimą, w wyposażeniu niezbędne będzie tzw. ABC lawinowe, czyli: detektor, łopata i sonda lawinowa. Oprócz posiadania tego sprzętu potrzebna będzie umiejętność posługiwania się nim, którą można nabyć, uczestnicząc w kursie lawinowym.
Apteczka pierwszej pomocy
W trakcie wycieczki powinnyśmy być przygotowani na wszelkiego rodzaju wypadki, luźna skała, śliska ziemia, oblodzenia; góry mogą być niebezpiecznym miejscem. W przypadku nieszczęśliwych sytuacji apteczka z jej zawartością może być nieoceniona.
Nawet najprostsza pierwsza pomoc może być ważna, a nowoczesne apteczki są lekkie i zajmują kilka miejsca. W górach w razie zranienia często na pomoc trzeba długo czekać.
W wielu sytuacjach możemy pomóc sobie lub innym osobom dzięki odpowiednim rzeczom z apteczki. Dlatego na wycieczkę powinnyśmy zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy.
Dodatkowe rzeczy, które można zabrać zimą w góry:
Czołówka
Oczywiście na zimową wycieczkę wybieramy się wcześnie rano, aby w pełni wykorzystać krótkie światło dzienne. Jednak trzeba też być przygotowanym na ewentualne opóźnienia na trasie i wczesny zachód słońca. Latarki czołowe, czyli tzw. czołówki idealnie się do tego nadają, ponieważ zapewniają dużo światła. Dzięki takiemu oświetleniu mamy wolne ręce, potrzebne, by trzymać inny rzeczy. Pamiętamy o sprawdzeniu baterii przed wyjściem i zawsze zabieramy ze sobą zapasowe.
Kompas, mapa i GPS
Ważną rzeczą w górach zimą, jest znanie swojej pozycji.
Mapy i kompasy są potrzebne, ale jeżeli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo i mieć pewność gdzie jesteśmy, pomocne w tym będzie urządzenie GPS. Praktyczna ich znajomość może być nieoceniona.
Telefon komórkowy i wodoodporna obudowa
Zabezpieczony w wodoodpornej obudowie telefon może być najlepszym i najszybszym sposobem wezwania pomocy w nagłych wypadkach. Czasami sygnał może być za słaby lub nie być zasięgu, ale jednak w większości miejsc w Tatrach jest on wystarczająco mocny. Przed wycieczką koniecznie ładujemy baterie telefonu i włączamy tryb oszczędny.