W Gdańsku ruszyła nowa edycja kampanii edukacyjnej „Segreguj poprawnie”. Tym razem uwaga koncentruje się na adekwatnym segregowaniu tworzyw sztucznych i metali.
Odpowiednio zagospodarowany plastik i metale mogą zostać poddane recyklingowi. Przynosi to same korzyści – ogranicza wydobycie surowców i ilość energii potrzebnej do ich produkcji, redukuje emisję gazów cieplarnianych.
Plastik to bardzo kłopotliwy surowiec. Butelka PET rozkłada się średnio przez 450 lat. Foliowej siatki używamy zaledwie przez 20 minut, tymczasem w zależności od warunków będzie się ona rozkładać od 100 do choćby 1000 lat. Rocznie na świecie produkujemy 368 mln ton odpadów plastikowych, z czego 8 mln ton trafia do mórz i oceanów, gdzie zagraża ekosystemom i dzikim zwierzętom.
W ubiegłym roku Zakład Utylizacyjny odebrał od mieszkańców Gdańska ok. 17,5 tony metali i tworzyw sztucznych. Bardzo istotna jest odpowiedzialna segregacja, aby surowce mogły być skutecznie przetworzone i ponownie wykorzystane. Do żółtego pojemnika wrzucamy plastikowe butelki, kartony po mleku i sokach, opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach, plastikowe torby, folię, puszki aluminiowe i stalowe, folię aluminiową, złom, metalowe kapsle i zakrętki. Nie ma konieczności mycia opakowań przed wyrzuceniem, wystarczy je opróżnić z zawartości. jeżeli mamy wątpliwości, gdzie wyrzucić dany odpad, skorzystajmy z wyszukiwarki na stronie: czystemiasto.gdansk.pl lub aplikacji Czyste Miasto Gdańsk.
– Segregacja odpadów to fundament skutecznego recyklingu, który pozwala oszczędzać energię, zmniejszać emisję dwutlenku węgla i chronić zasoby naturalne. Dzięki naszym codziennym działaniom odpady mogą zyskać drugie życie. Plastikowe butelki stają się ubraniami i meblami, aluminiowe puszki można przetapiać adekwatnie w nieskończoność. Prawidłowa segregacja odpadów to tylko jeden z elementów, które możemy wdrożyć, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko – mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. zielonego Gdańska.
Z plastikowych butelek PET można wyprodukować odzież sportową, bluzy polarowe, torby, dywany, elementy wnętrz samochodów. Plastik i folia zostaną przetworzone na nowe opakowania, worki na śmieci, rury instalacyjne, meble ogrodowe. Z odzyskanych metali wytwarza się części samochodowe, rowery, sprzęt AGD, materiały budowlane.
Recykling plastiku pozwala zaoszczędzić ok. 40 proc. energii, która byłaby potrzebna do produkcji nowego materiału. Przetworzenie jednej tony plastiku pozwala nie wyemitować aż 1,5 tony dwutlenku węgla. Produkcja aluminium z rudy boksytu to niezwykle energochłonny proces. Recykling każdej jego tony pozwala zaoszczędzić aż 95 proc. energii i ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 9–10 ton.
– Każdy z nas może podjąć działania, które zmienią naszą przyszłość. Warto zacząć od drobnych, ale ważnych zmian w codziennym życiu. Na zakupy zabierajmy torby wielorazowego użytku, to prosty sposób na ograniczenie zużycia foliowych jednorazówek. Zamiast w sklepach spożywczych pakować owoce i warzywa do plastikowych woreczków zabierzmy je luzem lub używajmy materiałowych worków wielorazowego użytku. Dzięki tym prostym gestom zmniejszamy produkcję odpadów i pokazujemy, iż każdy ma wpływ na stan naszej planety – mówi Olga Goitowska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.