Co warto zobaczyć na duńskiej Zelandii?

wieczniewolni.pl 3 tygodni temu

Zelandia (Sjælland) to największa duńska wyspa (7031 km²), która zlokalizowana jest na wschodzie kraju. To także jedna z najchętniej odwiedzanych wysp w Danii – na Zelandii znajdziemy między innymi Kopenhagę, katedrę w Roskilde, zamek Kronborg i dwa parki narodowe. Ze względu na atrakcyjne połączenie ze Szwecją Zelandia jest popularnym kierunkiem podróży osób wybierających się do Skandynawii drogą morską. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wycieczki na Zelandię!

Zapraszamy do wpisu!

Zamek Kronborg

W mieście Helsingør leży zamek Kronborg, znany również jako zamek Hamleta. Ponoć to właśnie ten obiekt miał się stać inspiracją dla Szekspira, który umiejscowił akcję Hamleta w murach duńskiej twierdzy. Od 1816 roku odbywa się tu również Festiwal Szekspirowski, który organizowany jest co roku w sierpniu. Od 2000 roku zamek Kronborg znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – jest to jeden z najważniejszych zamków w Europie Północnej. Jego historia sięga XIV wieku, choć dopiero w latach 1574–1585 król Fryderyk II Oldenburg nadał mu jego renesansowy wygląd. Od 1923 roku Kronborg jest udostępniony do zwiedzania. Z zamkiem Hamleta związana jest również postać Ogiera Duńskiego, legendarnego rycerza i bohatera narodowego Danii. Zaklęty w kamień Ogier Duńczyk siedzi w zamku Kronborg, a według legendy obudzi się, gdy przyjdzie mu stanąć w obronie kraju.

Kopenhaga

Wybierając się w podróż do Skandynawii, koniecznie odwiedź stolicę Danii. jeżeli chcesz zobaczyć największe atrakcje Kopenhagi w jeden weekend, Skandynawskie Podróże oferują wycieczki po najciekawszych miejscach stolicy. Do Kopenhagi można się łatwo dostać ze szwedzkiego Malmö – te dwa miasta są ze sobą połączone mostem Örebro. A co warto zobaczyć w samej Kopenhadze?

  • Nyhavn – malownicza dzielnica portowa w centrum Kopenhagi, która wyróżnia się charakterystycznymi kolorowymi domami.
  • Pomnik Małej Syrenki – słynną rzeźbę autorstwa Edvarda Eriksena, która jest zarazem wizytówką miasta, znajdziemy w kopenhaskim porcie.
  • Ogrody Tivoli – jeden z najsłynniejszych parków rozrywki na świecie, który działa od 1843 roku i oferuje zarówno kolejki górskie, jak i wydarzenia kulturalne, restauracje i kawiarnie.
  • Zamek Christiansborg – dawny zamek królewski był kopenhaską siedzibą duńskich królów do roku 1794 roku. w tej chwili znajdują się tam muzea, biura rządu i parlament.
  • Zamek Amalienborg – od 1794 roku jest to oficjalna rezydencja władców duńskich w Kopenhadze. Kompleks składa się z czterech pałaców i oferuje wspaniałe Muzeum Pałacowe.

Roskilde

Około 35 km na zachód od Kopenhagi znajdziemy drugie najsłynniejsze miasto Zelandii. W Roskilde mieści się pierwszy ceglany gotycki kościół wzniesiony w Skandynawii, który zainspirował gotyckie budownictwo sakralne w tej części Europy. Mowa oczywiście o katedrze w Roskilde, która jest oficjalnym miejscem spoczynku duńskich władców. W 1995 roku ten zabytkowy kościół z ok. 1170 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Roskilde to także siedziba Muzeum Łodzi Wikingów, w którym można podziwiać 5 statków wikińskich oraz zapoznać się z historiami łodzi, żeglarstwa i szkutnictwa. Miłośnikom muzyki rockowej to miasto najbardziej kojarzy się jednak z Festiwalem w Roskilde, który jest organizowany od 1971 roku. Ta kilkudniowa impreza plenerowa zrzesza gwiazdy światowej sceny i jest największym tego typu wydarzeniem w całej Europie Północnej.

Parki narodowe Zelandii

Na Zelandii znajdują się aż dwa z pięciu parków narodowych w Danii kontynentalnej (szósty duński park narodowy leży na Grenlandii). Na północnym krańcu wyspy zlokalizowany jest Park Narodowy Kongernes Nordsjælland, który został otwarty w 2018 roku. Jest to najmłodszy park narodowy w kraju, który zachwyca wyjątkowymi walorami kulturowymi i przyrodniczymi – na jego obszarze znajdziemy m.in. krajobraz polowań par force z listy światowego dziedzictwa UNESCO, zamek Kronborg, zamek Marienlyst, wrzosowisko Melby Overdrev, las iglasty Tisvilde Hegn oraz las Klosterris Hegn z prehistorycznymi kurhanami. W środkowej części wyspy leży natomiast otwarty w 2015 roku Park Narodowy Skjoldungernes Land, gdzie znajdziemy m.in. groby wikingów, katedrę w Roskilde, lasy Boserup i Bidstrup, kurhan Haralda Hildetanda, Roskilde Fjord oraz półwysep Bolund.

Czym jeszcze zachwyca Zelandia?

Zelandia to nie tylko Kopenhaga, Roskilde i Kronborg, dlatego polecamy również inne lokalizacje. W Hillerød znajduje się przepiękny zamek Frederiksborg z XVI wieku, który jest renesansową rezydencją królewską. Na uwagę zasługuje położenie obiektu – składa się on z czterech części, a trzy z nich (zamek dworski, rezydencja króla i przedzamcze) leżą na osobnych wysepkach. Podczas wycieczki po Skandynawii warto również odwiedzić Lejre, które w przeszłości było królewską siedzibą. W tutejszym muzeum możemy oglądać liczne artefakty i odkrycia archeologiczne, a w Centrum Doświadczalnym w Lejre znajdziemy zrekonstruowane wioski, w tym również osadę wikingów. A jeżeli szukasz pięknych plaż, koniecznie odwiedź Hornbæk, Tisvilde, Amager, Marielyst lub Liseleje.

* Artykuł zewnętrzny.

Idź do oryginalnego materiału