Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku: 30 atrakcji województwa dolnośląskiego

polskapogodzinach.pl 7 miesięcy temu

Czy Dolny Śląsk to kraina, w której znajdziecie największe zagęszczenie zabytków i atrakcji na metr kwadratowy? Wszystkie statystyki zdają się to potwierdzać. Na województwo dolnośląskie przypada co ósmy zabytek w Polsce! To tu znajdziecie jedne z piękniejszych zamków i pałaców, tajemnicze podziemia, fantastyczne szlaki górskie, stylowe uzdrowiska i miasta doskonałe na weekendowy wypad. Dolny Śląsk to doskonały kierunek na wyjazd – poznajcie więc najważniejsze atrakcje Dolnego Śląska i najbliższy wyjazd zaplanujcie właśnie tam!

Ciekawe miejsca i atrakcje Dolnego Śląska

Wrocław

Zaczniemy od stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia. Chyba każdy kojarzy kolorowe kamienice na Rynku czy pięknie ozdobiony Ratusz, szczególnie ładnie prezentujący się w czasie świątecznych jarmarków. Ale Wrocławiowi dobrze przyjrzeć się także dokładniej – odwiedzić przepiękne wnętrza uniwersyteckie, z Aulą Leopoldiną na czele, zapuścić się do Dzielnicy Czterech Wyznań, poznać historię Hali Stulecia, umieszczonej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO czy natknąć się na latarnika, który co wieczór osobiście zapala latarnie na Ostrowie Tumskim. Najciekawsze atrakcje Wrocławia opisaliśmy w osobnym przewodniku po mieście, do którego Was odsyłamy, bo to kawał porządnego tekstu!

Zamek Książ

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska jest przepięknie położony Zamek Książ – to perełka na skalę kraju. Jego początki sięgają XIII wieku, a historia kończy się na intrygujących rodach von Hochbergów i von Plessów, którzy przebudowywali zamek do formy, jaką znamy dziś.

Choć zamkowe wnętrza można oglądać godzinami (szczęśliwie oprowadzania organizowane są i za dnia, i w nocy), a historia tajemniczych podziemi na równi intryguje, co przeraża, warto zostawić sobie jeszcze trochę energii na spacer po przylegającym do zamku parku (m.in. ze słynną Stajnią Ogierów) oraz na wędrówkę szlakami do Starego Książa. Spacer wzdłuż Pełcznicy, w bujnym lesie i przy szumie płynącego wartko potoku, to jedno z przyjemniejszych wspomnień z tej wycieczki.

Wałbrzych

Skoro już wspomnieliśmy o Zamku Książ, to warto też poświęcić czas Wałbrzychowi, na terenie którego leży wspomniany wyżej Zamek Książ. Wałbrzych to miasto z typowo „pokopalnianą” historią, które przeszło niełatwą drogę transformacji z miasta przemysłowego. Turystycznie jest tu ciekawiej, niż mogłoby się wydawać. Starą Kopalnię w Wałbrzychu poddano potężnej rewitalizacji, zamieniając ją w nowoczesne centrum kultury. Zachęcamy do przyjrzenia się wystawie o historii górnictwa (bardzo interesująca aranżacja!) lub do udziału w jakimś wydarzeniu artystycznym.

Ciepło wspominamy też wizytę w Muzeum Porcelany – choć fanami sztuki użytkowej nigdy nie byliśmy, wałbrzyskie zbiory i historia dolnośląskiej porcelany zrobiły na nas spore wrażenie. jeżeli chcecie nauczyć się odróżniać porcelanę od majoliki, dowiedzieć się o wyjątkowej fabryce Kristoff czy zobaczyć wnętrza Pałacu Albertich, w których ulokowane jest muzeum, wpadajcie, chociażby na jeden dzień, do Wałbrzycha.

Góry Wałbrzyskie

Jeśli od miast i zabytków wolicie aktywny wypoczynek na łonie natury, to podpowiadamy, iż koło Wałbrzycha roztacza się usiane wieżami widokowymi pasmo Gór Wałbrzyskich z najwyższym szczytem Borową – 853m n.m.p. Szlaki są zwykle niedługie, w sam raz na rodzinny wypad, ale potrafią miło zmęczyć na końcówce. Z sentymentem wspominamy wycieczki na Borową, Trójgarb i Chełmiec.

Malowniczy szlak na Chełmiec.

Świdnica

Zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją Świdnicy jest słynny Kościół Pokoju, umieszczony (wraz z tym w Jaworze) jako jeden z polskich obiektów na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Przekraczając jego progi, trudno uwierzyć, iż to konstrukcja wykonana całkowicie z drewna i wzniesiona w zaledwie… jeden rok.

Błędem byłoby jednak ograniczenie wizyty w Świdnicy wyłącznie do tego kościoła – to miasto ma wiele więcej do zaoferowania. Historia świdnickiego piwa, imponująca katedra czy przepiękne kamieniczki przy Rynku to tylko część atrakcji, które tu na Was czekają. Więcej opisaliśmy w osobnym wpisie o atrakcjach Świdnicy.

Kolorowy rynek w Świdnicy.

Karkonosze

Z naszych (bardzo nieformalnych ;)) obserwacji wynika, iż miłośnicy gór dzielą się na dwa obozy – fanów Tatr lub Karkonoszy ;). Wiadomo, Tatry to chyba najbardziej widowiskowe góry w Polsce, ale Karkonoszom niczego nie brakuje.

Malownicze Śnieżne Kotły, popularna Szrenica, piękne wodospady i najwyższa w paśmie Śnieżka, którą lepiej traktować z należytym szacunkiem – to i wiele więcej czeka na Was w Karkonoszach. Najpopularniejszymi bazami wypadowymi do poznawania karkonoskich szlaków są Szklarska Poręba i Karpacz.

Ciekawostka: Z Karkonoszami związana jest legenda o Duchu Gór, zwanym również Liczyrzepą. Istnieje teoria, iż to właśnie ta postać zainspirowała Tolkiena do stworzenia czarodzieja Gandalfa.

Śnieżne Kotły.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to duża baza noclegowa, ale jest tam też kilka ciekawych miejsc do zobaczenia. Nas urzekła skała Chybotek, która zdaje się przeczyć prawom grawitacji, oraz Dom Gerharta Hauptmanna w pobliskim Jagniątkowie (przepiękne wnętrza i interesująca historia dolnośląskiego Noblisty!). Więcej atrakcji opisaliśmy w osobnym przewodniku po Szklarskiej Porębie.

Ciekawostka: W Szklarskiej Porębie znajdziecie najwyżej położoną stację kolejową w Polsce – Szklarska Poręba – Jakuszyce, 886 m. n.p.m.

Chybotek.

Karpacz

Wiele osób kojarzy Karpacz z nietypowym, jak na Polskę, zabytkiem: 800-letnim drewnianym kościołem „importowanym” z Norwegii. Jak ta świątynia „przywędrowała” w Karkonosze? M.in. tego dowiecie się z naszego wpisu o tym co warto zobaczyć w Karpaczu. Karpacz to także popularny ośrodek narciarski (gondolą wyjechać można na Kopę), a także dobra baza wypadowa do wejścia na Śnieżkę (szlak czarny, prowadzący malowniczo m.in. koło schroniska Strzecha Akademicka).

Kościół Wang w Karpaczu.

Góry Stołowe

Góry Stołowe to pasmo zupełnie inne od innych – erozja uformowała te piaskowcowe skały w najróżniejsze kształty, a poszukiwanie skrytych w lesie skalnych grzybów to frajda dla całej rodziny :). Największą atrakcją okolicy są Błędne Skały oraz najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec. Mimo popularności tych okolic, da się przez cały czas spotkać kameralne szlaki, na których choćby w okresie nie spotka się zbyt wielu ludzi.

Ciekawym miejscem są także Wambierzyce, z kompleksem kościelnym i drogą krzyżową (nazywane ,,dolnośląskim Jeruzalem”) oraz Radków– popularna miejscowość rekreacyjna.

Lubiącym turystykę ,,zdrojową” polecają się interesujące miejscowości – Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Duszniki- Zdrój. W Kudowie w razie niepogody czeka na Was fajny basen, a na wyobraźnię działa Kaplica Czaszek w Czermnej. Polanica kusi eleganckimi kawiarniami, a w Dusznikach polecamy wyjątkowe Muzeum Papiernictwa zlokalizowane w zabytkowym młynie.

Ciekawostka: Kaplica Czaszek w Czermnej to jedyne takie miejsce w Polsce- całe jej wnętrze wyłożone jest czaszkami i kośćmi (łącznie ok. 3 tysięcy!) ofiar wojen śląskich i zmarłymi w epidemiach XVIII wieku. Prawdziwe ,,memento mori”…

Szczeliniec Wielki.

Sokołowsko

Trudno uwierzyć, iż to na wzór tej dolnośląskiej miejscowości rozwijało się… szwajcarskie Davos. Kuracjusze przybywali tu z całej Europy, czego ślady widoczne są w Sokołowsku do dziś. Przepiękne tereny otaczające dawny kurort oraz artystyczny charakter tego miejsca zainspirowały m.in. Joannę Bator czy Olgę Tokarczuk do osadzenia akcji ich powieści w okolicach tej miejscowości. Co zobaczyć w Sokołowsku? Więcej o tym znajdziesz w osobnym tekście o Sokołowsku.

Będąc w okolicy, możecie wybrać się na Waligórę (Góry Kamienne) a po drodze smacznie zjeść w schronisku PTTK Andrzejówka

Szczawno Zdrój i Jedlina Zdrój

Zdroje w Szczawnie i Jedlinie niegdyś były chlubą regionu i choć już czasem nie świadczą usług kuracyjnych, przez cały czas stanowią interesujące przystanki w podróży po Dolnym Śląsku. Na blogu znajdziecie nasz opis atrakcji Jedliny-Zdroju, między innymi fajne trasy MTB (dla każdego!) oraz pałac wraz z browarem. Dowiecie się też od nas co warto zobaczyć w Szczawnie-Zdroju, w tym o pięknej hali zdrojowej i wyjątkowym gościńcu w Dworzysku.

Nowa Ruda

Chyba jednym z popularniejszych adresów w Nowej Rudzie jest nietypowa kawiarnia ,,Biała Lokomotywa”?, w której napijecie się kawy… dokładnie takiej, jaką sobie wymarzycie. Koncept jest zaskakujący – można wybierać spośród listy naprawdę nietuzinkowych propozycji lub po prostu zdać się na baristę, który wyczaruje coś spójnego z Waszymi ulubionymi smakami – nasza kawa intensywnie smakowała sezamem i była naprawdę wyjątkowa.

W Nowej Rudzie działa także wysoko notowane Muzeum Górnictwa, w ramach którego zwiedzicie podziemną trasę opowiadającą o wydobyciu węgla kamiennego – kluczem do sukcesu tego miejsca są niezwykle zaangażowani przewodnicy. Polecamy także przejażdżką pociągiem na trasie Wałbrzych-Nowa Ruda – to prawdopodobnie jedna z piękniejszych tras kolejowych w kraju.

W pobliżu znajdziecie też kilka ciekawych szlaków – np. na Włodzicką Górę czy Górę św. Anny, obie z wieżami widokowymi.

Ciekawostka: W pobliskich Ludwikowicach Kłodzkich w czasie II wojny światowej mieściły się tajne fabryki zbrojeniowe. Opuszczona niemiecka infrastruktura do dziś działa na wyobraźnię i jest podstawą do wielu mitów…

Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Ciekawostką na drobny przystanek w podróży po Dolnym Śląsku będzie Chełmsko Śląskie z uroczą uliczką z charakterystyczną, drewnianą zabudową. To Domy Tkaczy – jedenaście zabytkowych budynków z początku XVIII wieku. Niegdyś było ich 12, nazywano je więc ,,Apostołami”, ale jeden spłonął – możecie tylko zgadywać, jak go ochrzczono ;). Funkcjonuje tu izba regionalna, z której dowiecie się co nieco o dolnośląskim tkactwie, oraz kameralna kawiarenka z uroczym ogródkiem.

Opactwo Cysterskie w Krzeszowie

To pocysterskie opactwo to prawdziwa perełka regionu – jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych na Dolnym Śląsku, z wielowiekową tradycją. Zachwycają przede wszystkim wnętrza, prezentujące niezwykły kunszt śląskiego malarstwa barokowego. Polichromie opowiadają historie biblijne, ale to, co podbiło nasze serca, to lokalne smaczki – np. współczesny malarzom ubiór postaci czy gra światłem. Spektakularne jest też Mauzoleum Piastów Śląskich. Cały kompleks w Krzeszowie zrobił na nas spore wrażenie, a naprawdę w niejednym opactwie już byliśmy.

Ciekawostka: W kościele św. Józefa zachowały się aż trzy autoportrety malarza wybitnych krzeszowskich fresków, Michała Willmanna. Na jednym z nich artysta uwiecznił siebie w gospodzie (w scenie, w której zamyka drzwi przed ciężarną Maryją i towarzyszącym jej Józefie) – podobno w rzeczywistości bardzo lubił w gospodach przebywać, co skutkowało opóźnieniem prac.

Lądek Zdrój i okolice

Lądek Zdrój to urokliwe miasteczko z zabytkową zabudową rynku. Na pierwszy spokojny wypad z maluchem zdecydowaliśmy się właśnie na ten kierunek – mieszkając zaraz koło parku zdrojowego, mogliśmy niespiesznie spacerować po miejscowości oraz zdobywać pobliskie trasy górskie, gdyż Lądek Zdrój otoczony jest kilkoma pasmami górskimi, których nazwy (Góry Bialskie, Góry Złote) pewnie kilka Wam mówią, za to świetnie nadają się do nietrudnych wędrówek, także rodzinnie. Polecamy m.in. wejście na Borówkową. Więcej propozycji góskich wycieczek w anszym tekście o ciekawych miejscach i atrakcjach Lądka Zdroju.

Bolesławiec

Urocza kobaltowa ceramika z Bolesławca to światowy towar eksportowy – wiemy, co mówimy, bo np. w USA hasło ,,Polish pottery” prawie zawsze oznacza te konkretne, dolnośląskie wzory. Trudno uwierzyć, iż historia bolesławskiej ceramiki sięga aż XV wieku – już wtedy w mieście funkcjonowało kilka garncarni. W Bolesławcu zwiedzicie Muzeum Ceramiki oraz Żywe Muzeum Ceramiki, a także pospacerujecie uroczym ryneczkiem i poszukacie śladów dawnych murów obronnych. W sam raz na jednodniówkę!

Uwaga: Muzeum Ceramiki przechodzi w tej chwili remont, część ekspozycji jest nieczynna – nowa siedziba ma zostać otwarta wiosną 2024.

Stawy Milickie i Dolina Baryczy

O okolicę Doliny Baryczy ledwie zahaczyliśmy, ale na tę krainę zdecydowanie ostrzymy sobie zęby. Cisza i spokój, możliwość podglądania ptaków i interesujące tereny na wycieczki rowerowe– to nasze ulubione ,,parametry” podróżnicze :). A jeśliby do tego apetyt po spływach kajakowych czy przejażdżce rowerem zaspokoić świeżą rybą – będziemy spełnieni!

Stawy Milickie (aż 300 stawów!) są jednym z największych ptasich rezerwatów w kraju – gniazduje tu ponad 180 gatunków awifauny, w tym np. bieliki! W Miliczu odwiedzisz też całoroczne Muzeum Bombek, skosztujesz bodaj najpyszniejszego karpia w kraju 😉 (np. w Gospodarstwie 8 Ryb, które chwali się lokalnymi smakami) lub przejedziesz się rowerem ścieżką od Milicza do Grabownicy (ok. 20 km).

Kłodzko

Niewątpliwą stolicą Kotliny Kłodzkiej jest Kłodzko, urocza miejscowość malowniczo położona nad rzeką Młynówką (swoją drogą zabytkowy most nad tą rzeką z XIV wieku jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta).

Zabytkowa zabudowa rynku i piękny, neorenesansowy ratusz, sprawiają, iż po Kłodzku naprawdę miło się spaceruje. W Muzeum Ziemi Kłodzkiej zobaczycie historyczną makietę miasta oraz imponujące kolekcję zegarów i kłodzkiego szkła. interesująca jest też Podziemna Trasa Turystyczna, w ramach której możecie przejść się najprawdziwszymi podziemnymi tunelami z XIII wieku. Te korytarze łączą kilka budynków starówki, a trasa liczy ponad 600 metrów.

Jednak najbardziej imponującą atrakcją Kłodzka jest zdecydowanie Twierdza Kłodzko, wzniesiona w XVII i XVIII wieku warownia, która zasłużyła się m.in. w obronie pruskich ziem w wojnach napoleońskich. To spory kompleks, a w czasie jego zwiedzania będziecie mogli na własnej skórze przekonać się, jak ciasne były korytarze, którymi poruszali się obrońcy – my ledwo się w nie mieściliśmy.

Most gotycki na Młynówce.

Jelenia Góra i okolice

Jelenia Góra to bardzo interesujące miasto, stanowiące bardzo dobrą bazę wypadową do odkrywania Kotliny Jeleniogórskiej i pobliskich gór. W mieście jest kilka ciekawych zabytków i miejsc do zobaczenia, jak np. piękny ratusz, jednak po więcej zapraszamy do tekstu o atrakcjach Jeleniej Góry. jeżeli nie macie ochoty zagłębiać się w tekst, może poniższy film pokaże Wam czego spodziewać się po Jeleniej Górze.

Ciekawostka: Cieplice, w tej chwili część Jeleniej Góry, to najstarsze uzdrowisko w Polsce!

Dolina Pałaców i Ogrodów

Okolice Jeleniej Góry objechaliśmy na rowerze i była to znakomita wycieczka! Do dziś wspominamy przepiękne rezydencje Doliny Pałaców i Ogrodów i chętnie wrócimy kiedyś w te strony, zobaczyć, jak zmieniły się niektóre obiekty. Historia tego regionu naprawdę intryguje – niegdyś okolice Jeleniej Góry były ulubionym kierunkiem wakacyjnym dla pruskiego dworu, a rodzina władców posiadała tu swoje liczne rezydencje. Po burzliwej historii wielu obiektom przywracany jest blask – np. za sprawą zaadaptowania na potrzeby hotelowe. Poza wszystkim innym to po prostu bardzo miłe dla oka pejzaże, które poprawiają humor.

Dolina Bobru

Ciekawym i bardzo malowniczym miejscem w pobliżu Jeleniej Góry jest też Dolina Bobru – znana z wyjątkowego parku krajobrazowego, który można poznawać z poziomu roweru i wody. Malowniczy zamek Wleń, Jezioro Pilchowickie czy most kolejowy na Bobrze, a może wyjątkowa wieża w Siedlęcinie lub relaks w schronisku Perła Zachodu – nie będziecie się tu nudzić!

Ciekawostka: W siedlęcińskiej wieży znajdują się zupełnie wyjątkowe malowidła z XIV wieku, ukazujące legendę o Królu Arturze i Lancelocie.

Ślęża

Ślężą to najwyższy szczyt w… Masywie Ślęży ;), a więc wpisany na listę Korony Gór Polski, a jednocześnie w tym ,,za-szczytnym” zestawieniu prawie najniższy. Przy pomyślnych wiatrach z Wrocławia na szlaki wokół Ślęży dotrzecie w raptem pół godziny, a w najkrótszym wariancie z parkingu na szczyt czeka Was ledwie ponad dwie godziny wędrówki (np. żółtym szlakiem z Przełęczy Tąpadła). Ślęża fascynuje, bo dla pogan była świętą górą, na której szczycie hołdy bóstwom oddawano od czasów epoki brązu do ok. XI wieku. Nie dziwi więc, iż na jej wierzchołku znajduje się kościółek (a wcześniej klasztor) – tak jakby ,,nowa” wiara próbowała jasno zaznaczyć terytorium.

Kowary

Ciekawym przystankiem w podróży po Dolnym Śląsku są także Kowary – miasto dziś pozostające trochę w cieniu Karpacza czy Szklarskiej Poręby. Kiedyś funkcjonowała tu spora fabryka dywanów, dająca zatrudnienie mieszkańcom miejscowości.

Do tych PRL-owskich czasów „świetności” nawiązuje Muzeum Sentymentów – wystawa, na której można przenieść się w czasie i na chwilę powrócić (i to bez kolejki!) do czasów „słusznie minionych”. A jeżeli komuś potrzeba inspiracji w zakresie atrakcji Dolnego Śląska, może wybrać się do Parku Miniatur Dolnego Śląska (warto szczególnie obejść obiekt z przewodnikiem).

Zagórze Śląskie

W okolicy Świdnicy atrakcji także nie brakuje. W Zagórzu Śląskim miłośnicy zabytków techniki mogą przyjrzeć się imponującej zaporze na Bystrzycy i zrelaksować się na kąpielisku przy Jeziorze Bystrzyckim. Warto też zobaczyć prawie 100-letnią tamę. Nad nim góruje Zamek Grodno z XIV wieku – wzniesiony przez książęta świdnicko-jaworskie, których tropy można odkrywać także w samej Świdnicy.

Masyw Śnieżnika i okolice

Śnieżnik to czwarty najwyższy szczyt w Koronie Gór Polskich – zestawieniu najwyższych szczytów poszczególnych górskich pasm. Ze szczytu oraz nowej wieży widokowej rozciąga się imponująca panorama. Dojście z Kletna szlakiem żółtym zajmuje raptem trochę ponad dwie godziny. Inna trasa (szlak czerwony/zielony, ok 3.5 godz) na Śnieżnik wiedzie od strony klimatycznego Międzygórza.

To kameralna miejscowość utrzymana w stylu szwajcarskim z ładnym wodospadem Wilczki. [LINK]. Narciarzom spodoba się też kompleks Czarna Góra w Stroniu Śląskim z 20 trasami o łącznej długości 14 kilometrów.

Kletno

Bezsprzeczną atrakcją tej miejscowości jest Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia w Polsce, której (poznane) korytarze ciągną się na ok. 4.5 kilometry, a niektóre nacieki liczą kilka metrów wysokości. Zrobiła na nas spore wrażenie i naszym zdaniem bije słynną świętokrzyską Jaskinię Raj.

Tuż po sąsiedzku znajdują się inne interesujące atrakcje Dolnego Śląska – kopalnia uranu w Kletnie, z której wybierano surowiec do programu zbrojeniowego ZSRR oraz Muzeum Ziemi w Kletnie, m.in. z wyjątkową kolekcja skamieniałych gniazd dinozaurów.

Okolice Gór Sowich

Góry Sowie to przyjemna okolica na piesze wędrówki. Najwyższy szczyt tego pasma to Wielka Sowa (1015 m.n.p.m.), która stanowi fajny kierunek na rodzinną wyprawę. To nietrudne szlaki, tak więc nadadzą się na wycieczki także dla mniej wprawionych wędrowców.

Kompleks Riese

Kompleks Riese (niem. ,,olbrzym”) to jeden z najbardziej tajemniczych projektów czasów II wojny światowej. Zdające się nie kończyć tunele, wykute w górskich skałach kosztem pracy i życia setek więźniów zaprzężonych do tego projektu- do dziś zarówno przerażają, jak i intrygują skalą planów i zamiarów. Do dziś nie do końca wiadomo, czy miała być w to zamyśle bezpieczna kwatera dla samego Adolfa Hitlera, a może bardziej podziemne miasteczko produkujące broń na front? O szczegóły najlepiej pytać opiekunów i przewodników po tych miejscach – to pasjonaci, którzy śledzą najnowsze doniesienia historyków w tej materii.

Kompleks Riese można zwiedzać w trzech miejscach: Osówce, Sztolnie Włodarz, Sztolnie Walimskie (kompleks Rzeczka). Należą też do niego podziemia Zamku Książ.

Rudawy Janowickie

Te niepozorne pasmo górskie to interesująca propozycja dla wszystkich, którzy wolą mniej tłoczne szlaki i spokój płynący z obcowania z przyrodą. Najwyższy szczyt Rudaw (w Polsce) to Skalnik, liczący 945 metrów n.p.m. . Sporo tu formacji skalnych, a choć w całym paśmie znajdziecie raptem jedno schronisko – jest ono nie byle jakie. Schronisko Szwajcarka to budynek z 1823 roku wybudowany z stylu szwajcarskim, całkowicie z drewna – klimat nie do podrobienia!

Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach

Rudawy Janowickie słyną także z kompleksu Kolorowych Jeziorek w Wieściszowicach – zbiorników powstałych w dawnych wyrobiskach górniczych, które swoją wyjątkową barwę zawdzięczają związkom siarki i miedzi.

My przepadliśmy także, zagłębiając wyjątkową historię ,,znikających” Miedzianki i Mniszkowa – dawnych górniczych miejscowości, które opisał Filip Springer w reportażu ,,Miedzianka-historia znikania”.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to bez wątpienia jedna z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Wzniesiony w XIX wieku obiekt w czasach swojej świetności wyglądał naprawdę imponująco, jednak trudna historia dosięgnęła i to miejsce. Teraz warto tu przyjechać i docenić ogrom wysiłku, jaki włożono w restaurację obiektu po zniszczeniach dokonanych po 1945 roku.

Polecamy też zapoznać się z historią niezwykłej pani na Kamieńcu – Marianny Orańskiej, niderlandzkiej księżniczki, która z Kamieńcem związała sporą część swojego życia.

Góry Orlickie i Torfowisko pod Zieleńcem

Zieleniec to gratka dla tych, którzy lubią wypoczynek aktywny – ta dość dobrze znana na Dolnym Śląsku miejscówka na narty teraz zaprasza także rowerzystów. Zdobywając najwyższy szczyt Gór Orlickich, widzieliśmy sporo jednośladów ćwiczących podjazdy. Szlakami Gór Orlickich można wędrować także po czeskiej stronie. Ciekawą atrakcją jest unikalne torfowisko pod Zieleńcem – głębokie aż na 7 metrów, a to oznacza, iż powstawało ponad 7 tysięcy lat!

Mapa ciekawych miejsc i atrakcji Dolnego Śląska

Inne atrakcje Dolnego Śląska

Umówmy się, na Dolnym Śląsku można by spędzić i rok i pewnie wszystkiego nie zobaczyć. W naszych tekstach opisujemy i polecamy wyłącznie miejsca, w których już byliśmy, stąd taka, a nie inna selekcja opisanych w artykule atrakcji.

Mamy jednak świadomość, iż jeszcze sporo w tej krainie do zobaczenia, prowadzimy więc listę miejsc, na które mamy wyjątkową chrapkę.

  • Zamek Czocha – ten zamek to zdecydowanie jedna z ciekawszych brył w Polsce. Tak ,,wysoko” na mapie jeszcze nie dotarliśmy. Co interesujące obiekt można zwiedzać nie tylko za dnia, ale również w czasie oprowadzań nocnych. Istnieje choćby możliwość nocowania w zamkowych murach!
  • Zamki: Wleń, Międzylesie, Sarny oraz Pałace: Gorzanów, Brzeg Dolny – Zamek Czocha to oczywiście niejedyna dolnośląska warownia, na którą ostrzymy sobie zęby. Te zamki i pałace także są na naszej liście.
  • Twierdza Srebrna Góra- to potężna twierdza wzniesiona przez Prusaków w XVIII wieku celem obrony przed wojskami napoleońskimi, którym rzeczywiście się oparła. Pozostaje największą niezdobytą twierdzą górską Europy!
  • Kraina Wygasłych Wulkanów- Palec pod budkę, kto wiedział, iż na terenie Polski można znaleźć… wulkany? Szczęśliwie żadne wybuchy nam nie grożą, no chyba, iż erupcje szczęścia związane z poznawaniem takiego nietypowego fragmentu kraju :). Pogórze Kaczawskie, bo o nim mowa, położone jest między Jelenią Górą a Jaworem/Złotoryją. Najbardziej charakterystyczny w kształcie, wulkaniczny stożek to Ostrzyca. Ciekawią nas także Organy Wielisławskie – klimat, jak z Islandii!
  • Złoty Stok i kopalnia złota – Kopalnia złota w Polsce? Jak najbardziej! Jesteśmy bardzo ciekawi, jak zwiedza się to miejsce i chętnie obejrzelibyśmy także najwyższy podziemny wodospad w Polsce (10 m.)
  • Opactwo Cystersów w Henrykowie i klasztor w Lubiążu– Gdzie powstała słynna ,,Księga Henrykowska”, ze słynnym pierwszym zapisanym zdaniem w języku polskim? Gdzie znajduje się największe opactwo cysterskie na świecie? Dacie wiarę, iż właśnie na Dolnym Śląsku?
  • Góry Izerskie i Świeradów – na legendarne naleśniki w Chatce Górzystów robimy sobie smaka już kilka lat, chętnie poznalibyśmy także Świeradów. Ciekawostką jest, iż Polana Izerska to polski biegun zimna- nigdy nie ma tam klimatycznego lata.
Idź do oryginalnego materiału