Co to jest biała dieta i kiedy się ją stosuje?

lova.pl 2 lat temu

Nie ulega wątpliwości, iż piękne i zdrowe uzębienie jest wizytówką każdego człowieka. Aby móc chwalić się śnieżnobiałym uśmiechem, należy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Zarówno zęby mleczne, jak i stałe wymagają odpowiedniej pielęgnacji – czyszczenia, nitkowania, płukania jamy ustnej odpowiednim płynem. Niektórzy ludzie decydują się na zabieg wybielania zębów, którego efekt jest uzależniony w dużym stopniu od przestrzegania kilku kluczowych zasad. Jedna z nich to wyeliminowanie z diety produktów powodujących przebarwienia na szkliwie. Czym jest biała dieta i w jakim celu się ją stosuje?

Na czym polega biała dieta?

Biała dieta to świadome wyeliminowanie z jadłospisu żywności, która w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania przebarwień na świeżo wybielonych zębach. Niezależnie od tego, czy produkty zawierają naturalne czy sztuczne barwniki – obie wersje niekorzystnie wpływają na kolor uzębienia.

Celem białej diety jest przede wszystkim ochrona wybielonych zębów przed absorpcją barwników, a także utrzymanie efektów tego zabiegu. Istotną kwestią jest tymczasowe unikanie kolorowych napojów i żywności, które w dużym stopniu będą wpływać na wygląd zębów. Taki sposób odżywiania powinien być stosowany zarówno przez tych, którzy wybrali opcję profesjonalnego zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, jak i zwolenników domowych sposobów – upiększających swój uśmiech dzięki past wybielających lub specjalnych preparatów.

Jadłospis po wybielaniu zębów musi być zróżnicowany. Biała dieta bazuje nie tylko na składnikach pozbawionych intensywnych kolorów, ale również zdrowych, niebarwiących produktach spożywczych.

Co jeść po wybielaniu zębów?

Aby utrzymać efekt wybielania zębów, należy wybierać żywność, która nie będzie negatywnie wpływać na wygląd szkliwa. Odpowiednio dobrane składniki z pewnością pozwolą utrzymać efekt zabiegu na dłużej. Produkty dozwolone na białej diecie to między innymi:

  • warzywa – biała fasola, kalarepa, ogórek, biała rzodkiew, ziemniaki, korzeń pietruszki, czosnek, biała kapusta, seler, cukinia, białe szparagi,
  • nabiał – masło, mleko, kefir, maślanka, zsiadłe mleko, jogurt naturalny, bezsmakowe serki homogenizowane, mozzarella, feta, ser kozi,
  • owoce morza i mięso – białe ryby, małże, krewetki, kurczak, indyk, gęś,
  • nasiona i zboża – kasza jaglana, biały ryż, białe pieczywo, białe makarony, otręby owsiane.

Po zabiegu wybielania zębów można spożywać również jajka bez żółtek, a także pić czystą wodę oraz białe wino.

Produkty zakazane na białej diecie

Spis produktów niedozwolonych jest nieco dłuższy od tych, które można bez obaw spożywać po zabiegu wybielania zębów. Aby zadbać o śnieżnobiały kolor zębów, należy zrezygnować z:

  • owoców – maliny, truskawki, jagody, winogrono, borówki amerykańskie, wiśnie, żurawina,
  • warzyw – czerwona kapusta, brokuł, szpinak, pomidor, papryka, burak, marchew, botwina, dynia,
  • napojów – czerwone wino, kawa, herbata, kolorowe soki,
  • produktów zbożowych – brązowy ryż, ciemne pieczywo, pełnoziarniste makarony,
  • mięsa – trzeba wystrzegać się wszelkiego rodzaju czerwonego mięsa,
  • nabiału – jogurty owocowe, sery żółte, twaróg z przyprawami,
  • przypraw – curry, cynamon, papryka ostra i słodka, kurkuma, chili.

Aby nie narazić się na przebarwienia szkliwa, warto również wyeliminować ze swojej diety ciemne sosy, zupy, czekolady i inne produkty spożywcze, które w składzie zawierają kakao.

Metody wybielania zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w celu zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu. Chcąc chwalić się białym uzębieniem, ludzie coraz częściej decydują się na wybielanie zębów lampą w gabinecie dentystycznym. Metoda Beyond polega na dokładnym utlenieniu przebarwień dzięki specjalistycznego żelu i zimnego światła, emitowanego przez lampę. Ten sposób umożliwia pozbycie się nieestetycznych skaz na szkliwie i wewnątrz zakamarków zęba.

Bardzo popularną metodą wybielania zębów jest również Prevdent. Ten bezbolesny i bezinwazyjny sposób na piękny uśmiech polega na rozprowadzeniu wybielającego preparatu na zęby oraz aktywowaniu go dzięki specjalnej lampy. Faktem jest, iż ta procedura nie niszczy szkliwa. Co więcej – jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z nadwrażliwością tkanki pokrywającej zębinę.

Zdrowie jamy ustnej jest istotną kwestią w życiu człowieka, zatem warto odpowiednio dbać o zęby. Biała dieta po wybielaniu jest konieczna, zwłaszcza przez kilka dni po wizycie w gabinecie dentystycznym.

Jak długo stosować białą dietę?

Wiele osób bardzo często zastanawia się, ile czasu należy stosować białą dietę, aby długo cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Z reguły barwiącej żywności trzeba wystrzegać się 3-14 dni od przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów. Niemniej jednak dla wzmocnienia efektu i nienarażenia uzębienia na powstawanie smug i nieestetycznych przebarwień warto korzystać z białej diety choćby 3 tygodnie.

Osoby borykające się z nadwrażliwością szkliwa powinny w tym czasie unikać spożywania zbyt zimnych lub gorących posiłków, które mogą spowodować ostry ból.

Wyeliminowanie z diety cennych składników odżywczych może w konsekwencji prowadzić do osłabienia organizmu. Wiele produktów barwiących zęby to bogate źródło minerałów i witamin, błonnika oraz białka. Dlatego w trakcie białej diety należy pamiętać o spożywaniu pełnowartościowych posiłków oraz stosowaniu suplementacji.

Taki sposób odżywiania warto zastosować również przed ważnym wydarzeniem – uroczystą kolacją, imprezą firmową, urodzinami lub weselem. Wdrożenie białej diety kilka tygodniu przed daną okazją pozwoli przywrócić zębom naturalną biel. W tym celu świetnie sprawdzą się także pasty wybielające z aktywnym węglem.

Biała dieta a skaling i piaskowanie

Złe nawyki dotyczące nieprawidłowej higieny jamy ustnej mogą w konsekwencji prowadzić do powstania kamienia nazębnego, co bardzo nieestetycznie wygląda i jest spowodowane osadem pozostawionym przez różne produkty spożywcze i używki, np. papierosy lub czerwone wino.

Piaskowanie i skaling to bardzo podobne zabiegi, gdzie pierwszy z nich jest uzupełnieniem drugiego. Kamień usuwany jest dzięki piasku stomatologicznego, który jest „wyrzucany” przez piaskarkę pod odpowiednim ciśnieniem.

Warto wspomnieć, iż wypiaskowane uzębienie jest bardzo podatne na przebarwienia, w związku z tym po takim zabiegu również warto stosować dietę co najmniej 3 dni.

Podsumowanie

Wiele produktów spożywczych wpływa niekorzystnie na wygląd uzębienia, ponieważ zawarte w nich barwniki tworzą na szkliwie nieestetyczne plamy i smugi. Aby temu zapobiec, tuż po zabiegu wybielania lub piaskowania zębów, należy wprowadzić białą dietę. Niemniej jednak trzeba pamiętać, aby stosować ją rozsądnie – tylko wtedy będzie można chwalić się śnieżnobiałym uśmiechem przez dłuższy czas i nie narazić organizmu na braki składników odżywczych.

Idź do oryginalnego materiału