Co na kamień nazębny? Jak mu przeciwdziałać?

kobietanaczasie.pl 2 lat temu

Czy znasz to uczucie, kiedy podczas szczotkowania lub spożywania pokarmów krwawią Ci dziąsła? Czujesz niesmak w ustach i martwi Cię nieświeży oddech? Twoje dziąsła są tkliwe i zaczerwienione? Te objawy mogą świadczyć o nagromadzonym kamieniu nazębnym. Skąd się bierze i jak mu zapobiegać? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to twardy i chropowaty złóg, który dość mocno przylega do zębów. Dlatego trudno go usunąć podczas zwykłego szczotkowania. Łatwo go zauważyć po wewnętrznej stronie zębów, szczególnie na dolnych siekaczach. Ma charakterystyczny kolor – od żółtej po brązowy. Najczęściej odkłada się na granicy dziąseł oraz na zębach trzonowych. Ten zlokalizowany pod dziąsłami jest szczególnie groźny dla naszego zdrowia. Jak powstaje? Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. jeżeli nie usuwamy płytki nazębnej wystarczająco dokładnie i systematycznie, to zaczyna ona się stopniowo wysycać składnikami mineralnymi zawartymi w naszej ślinie i w ten sposób przeobraża się w niemożliwy do usunięcia w warunkach domowych kamień.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Całkowicie nie możemy zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, ale możemy w dużym stopniu opóźnić proces jego powstawania. Podpowiadamy jak to zrobić.

  • Regularne i systematyczne szczotkowanie zębów – pamiętajmy aby myć zęby systematycznie, dwa razy dziennie, co najmniej 2-3 minuty. Zbyt krótkie i rzadkie mycie zębów sprzyja odkładaniu się kamienia. Aby usprawnić codzienną higienę jamy ustnej warto sięgnąć po szczoteczki soniczne, które dzięki bardzo gwałtownie poruszającym się włóknom są w stanie usunąć choćby kilka razy więcej płytki nazębnej, niż szczoteczka manualna w tym samym czasie. Im więcej ruchów taka szczoteczka wykonuje, tym lepiej usuwa nagromadzony osad. Szczoteczki soniczne są dokładne i precyzyjne, bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem płytki bakteryjnej zlokalizowanej na granicy dziąseł i tuż przy szczelinach międzyzębowych. Regularne używanie szczoteczki sonicznej ogranicza powstawanie przebarwień i kamienia nazębnego.
  • Higiena przestrzeni międzyzębowych – poza szczotkowaniem zębów bardzo ważnym elementem ograniczającym powstawanie kamienia nazębnego jest czyszczenie przestrzeni między zębami. Nici dentystyczne czy szczoteczki międzyzębowe usuną nagromadzoną między zębami płytkę nazębną i resztki jedzenia. Irygator to kolejny sposób na zadbanie o higienę trudno dostępnych miejsc. Urządzenie to dzięki wąskiego strumienia wody pod ciśnieniem wypłukuje płytkę bakteryjną i resztki jedzenia nie tylko spomiędzy zębów, ale też z obszarów poniżej linii dziąseł. Irygator dentystyczny jest szczególnie polecany osobom, które mają kłopoty z dziąsłami i kamieniem nazębnym.
  • Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej zawierające cytrynian cynku, pirofosforany, chlorek cetylopirydyny lub chlorheksydynę będą w pewnym stopniu hamować odkładanie się kamienia na zębach. Warto szukać tych składników w pastach i płynach, jeżeli kamień na naszych zębach odkłada się wyjątkowo szybko.
  • Regularne wizyty u stomatologa – warto systematycznie odwiedzać dentystę na przegląd jamy ustnej. Specjalista jest w stanie zauważyć nieszczelności w plombach czy w uzupełnieniach protetycznych. Jest to o tyle ważne, iż kamień nazębny szczególnie łatwo odkłada się na nierównych powierzchniach i zagłębieniach.
Idź do oryginalnego materiału