Codzienna dieta powinna uwzględniać nie tylko osobiste preferencje, ale także potrzeby organizmu, zawierać odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze. Nie zawsze mamy czas na komponowanie dobrze przemyślanego posiłku i wtedy zwykle sięgamy po jakąś przekąskę, nie zawsze najzdrowszą. Pamiętaj, iż sporadyczne sięgnięcie po czekoladę, drożdżówkę, małą paczkę chipsów albo słodkiego batonika to nic złego, jeżeli uwzględnisz to w codziennym bilansie kalorycznym. Staraj się jednak dbać o to, by posiłki były wartościowe i regularne. Na co dzień, jako przekąskę lub dodatek do posiłku, wybieraj zdrowsze alternatywy, które nasycą na długo.
REKLAMA
Zobacz wideo Majka Jeżowska schudła 7 kg. "Wszystko ze mnie leci. -10 cm w biodrach, pasie" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jakie orzechy jeść, żeby schudnąć? Nie przesadź z ilością
Orzechy i nasiona, choć zawierają dużo kcal (w 100 g to choćby 500 kcal), są też bogatym źródłem błonnika, białka i zdrowego tłuszczu, w tym cennych kwasów omega-3 i omega- 6, witamin z grupy B, a także wapnia, magnezu, cynku, kwasu foliowego i potasu. Dziennie lepiej nie przekraczać 30 g orzechów oraz nasion. Co wybrać? Najlepsze będą:
orzeszki ziemne nieprzetworzone (niesolone),
migdały,
orzechy brazylijskie,
orzechy pekan,
nasiona słonecznika,
pestki dyni.
Co jeść między posiłkami, by nie przytyć? Wybierz owoce i warzywa
Dzienna porcja warzyw i owoców to, jak zaleca Ministerstwo Zdrowia, co najmniej 400–500 g w ok. 4-5 porcjach. Zwykle zaleca się, by to była jedna porcja część i cztery części warzyw, a co najmniej połowa powinna być w postaci surowej. By zadbać o wypełnienie tego limitu, warto nie tylko każdy posiłek uzupełniać o świeże warzywa, ale także sięgać po nie w środku dnia. Dostarczysz dzięki temu cennego błonnika, a także witamin i składników odżywczych. Idealnie nadają się do tego:
pomidorki koktajlowe,
marchewka, np. pokrojona w paski,
świeże ogórki,
papryka.
Owoce są z kolei świetnym zamiennikiem słodyczy. Możesz wybrać świeże i sezonowe, np. jabłko, banana, truskawki, albo suszone, choć te ostatnie mają więcej cukru i kalorii niż świeże. Łatwo więc przesadzić z ilością. Pamiętaj, by choćby zdrowe przekąski uwzględniać w dziennym limicie kalorycznym, szczególnie gdy jesteś na diecie redukcyjnej.
Jaką sałatkę można zrobić z marchewki? Jaką sałatkę można zrobić z marchewki? Fot. BEATA ZIEMOWSKA / Agencja Wyborcza.pl
Co jeść wieczorem? Zdrowe przekąski na lepszy sen
Nocne podjadanie to częsty problem, gdy w dzień trzymamy rygor w diecie. Posiłki powinny być zbilansowane i sycące, z odpowiednią proporcją warzyw i owoców, białka i węglowodanów, w tym błonnika. Dzięki temu zapewnisz sobie uczucie sytości i nie będziesz mieć ochoty na przegryzanie czegoś przed snem. Głodzenie się w dzień to zdecydowanie zły pomysł. Co warto schrupać po kolacji, by nie przytyć i spać jak dziecko? Sięgaj po produkty zawierające melatoninę i tryptofan, aminokwas, którego przemiana jest źródłem serotoniny i który jest niezbędny w procesie produkcji melatoniny. Może to być np.:
garść migdałów,
kawałek banana,
kiwi,
garść truskawek,
kawałek mango,
kromka pełnoziarnistego chleba z masłem orzechowym lub pastą ze słonecznika.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.