- Sekrety stulatków. Praca i pasja pomagają zachować sprawność umysłową i fizyczną.
- Zdrowa dieta i silne więzi rodzinne sprzyjają długowieczności
- Optymizm i codzienna aktywność fizyczna lub umysłowa są sekretem wielu superstulatków.
W Polsce coraz więcej osób dożywa setnych urodzin, co pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Pod koniec 2023 roku liczba stulatków wyniosła aż 7387, z czego zdecydowaną większość stanowiły kobiety (5602). Spośród nich około 3300 osób w 2024 roku korzystało z honorowej emerytury, przyznawanej wszystkim obywatelom powyżej 100 lat.
Rozwiąż quiz o serialach. Jesteś mistrzem, jeżeli zgarniesz 100 proc. punktów! Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem…
Co sprawia, iż niektórzy ludzie nie tylko dożywają sędziwego wieku, ale także pozostają pełni energii, aktywni i zadowoleni z życia? Serwis medonet zebrał odpowiedzi stulatków z całego świata. Na podstawie ich relacji buduje się bardzo interesujący obraz.
Pasja i miłość do ludzi
Dla wielu stulatków osób praca to nie tylko obowiązek, ale sposób na zachowanie sprawności umysłowej i fizycznej. Miriam Todd, 100-letnia właścicielka sklepu meblowego, wciąż aktywnie angażuje się w swoją firmę. Twierdzi, iż dzięki pracy nie odczuwa starości.
„To, co robię, jest moją pasją, więc nie czuję, iż pracuję” – mówi Todd. Podkreśla także, iż pozostaje niezależna, sama prowadzi samochód i dba o swoje codzienne potrzeby. Jej sekretem jest także zdrowe odżywianie – spożywa warzywa z własnego ogrodu, unika fast foodów i rzadko sięga po alkohol.
Zobacz także: Polacy unikają tych owoców. To błąd, bo działają prozdrowotnie
Rodzinne więzi i wspólne chwile przy stole to kolejne czynniki sprzyjające długowieczności. Ruth Onley, która dożyła 110 lat, spędziła życie, przygotowując rodzinne obiady i dzieląc się posiłkami z bliskimi. Jej codzienna dieta obejmuje owsiankę, pełnoziarniste naleśniki oraz proste, domowe potrawy. Ruth wierzy, iż otaczająca ją miłość i wsparcie dzieci były najważniejsze w jej drodze do długiego życia.
Dieta stulatków. Owoce i warzywa to podstawa
Stulatka Pearl Taylor, znana w mediach społecznościowych jako „jamajska babcia”, podkreśla znaczenie miłości do samego siebie. „Kiedy kochasz siebie, możesz rozszerzyć tę miłość na innych” – mówi. Staruszka codziennie spożywa papaję, którą nazywa „owocem długiego życia”, oraz pije zielone soki dla zdrowego trawienia. Jej przykład pokazuje, iż zdrowa dieta i akceptacja siebie mogą być kluczowymi składnikami długowieczności.
Zdrowe odżywianie to temat powracający w opowieściach wielu stulatków. Dorothy Staten, 106-letnia była kucharka, unika cukru i stawia na warzywa bogate w składniki odżywcze, takie jak marchew, brokuły i szpinak. Swoje długie życie przypisuje także prostym potrawom, takim jak fasola pinto, arbuzy i kantalupy. Jej dieta jest dowodem na to, iż zdrowe jedzenie nie musi być skomplikowane.
Zobacz także: Jedz „czarne daktyle”. Wspierają pamięć i pracę wątroby
Aktywność i medytacja
Niektórzy stulatkowie podkreślają też znaczenie codziennej aktywności i optymizmu. 105-letnia siostra Jean Dolores Schmidt wciąż pracuje jako kapelan drużyny koszykarskiej na Uniwersytecie Loyola w Chicago. Dzień zaczyna od medytacji, a kończy refleksją nad pozytywnymi aspektami dnia. „Kładę się spać z uśmiechem na twarzy i wdzięcznością w sercu” – mówi zakonnica, która unika stresu i żyje chwilą.
Superstulatkowie, niezależnie od miejsca zamieszkania, podkreślają kilka uniwersalnych zasad. Ich historie są nie tylko inspiracją, ale także przypomnieniem, iż długie i szczęśliwe życie zależy od codziennych wyborów i naszego podejścia do świata. Jak podkreślają sami stulatkowie – nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o siebie i szukać euforii w małych rzeczach.