Ciasto z pianką budyniową i malinami

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Kruche ciasto z pianką budyniową i malinami, to deser który uwielbiam i często piekę. Ciasto wygląda i smakuje wyśmienicie. Poznaj mój sprawdzony przepis na pyszne ciasto, które rozpływa się w ustach. Trudno oprzeć się dokładce.

Porcja ciasta z pianką budyniową i malinami.
Kruche ciasto z pianką budyniową i malinami.

Składniki na ciasto:

Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki na blaszkę 20 x 30cm, 24 x 24 cm lub tortownicę o średnicy 24 -26 cm.

  • 2,5 szklanki maki pszennej (można dodać 2 szklanki mąki pszennej i 0,5 szklanki mąki krupczatki)
  • kostka schłodzonego masła (200g)
  • szczypta soli
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 5 żółtek

Składniki na piankę budyniową:

  • 5 białek
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (o łącznej masie 2 x 40g = 80 g)
  • łyżka cukru waniliowego
  • pół szklanki oleju ( u mnie słonecznikowy)

Dodatkowo:

  • około pół kg malin (oczywiście możesz użyć innych ulubionych owoców, np wiśni lub owoców mrożonych)
  • cukier puder

100 gram cista to około 350 kcal.

Zobacz jak krok po kroku zrobić kruche ciasto z pianką budyniową i malinami

Krok 1. Zagniatam ciasto.

Zimne masło kroję w kostkę i wrzucam do miski. Dodaję przesianą mąkę, wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Całość łączę ze sobą tak aby powstała kruszonka. Następnie dodaję żółtka (białka zostawiamy w suchym i czystym naczyniu), cukier puder oraz cukier waniliowy i szczyptę soli. Zagniatam ciasto tak aby składniki się połączyły ze sobą (jeśli mam z tym problem dodaję łyżkę śmietany 18%).

Krok 2. Dzielę ciasto na 2 części.

Ciasto formuję w kulę i dzielę na dwa kawałki według proporcji : 60% i 40%. Każdą z nich zawijam w folię spożywczą i wkładam do zamrażalnika na około 60 minut.

Krok 3. Piekę spód ciasta.

Blaszkę do pieczenia ciasta o wymiarach około 30 x 20 cm (ewentualnie 24 x 24 cm lub tortownicę o średnicy 24 – 26 cm) wykładam papierem do pieczenia. Większą część ciasta wyjmuję z zamrażalnika i wałkuję na silikonowej stolnicy na wielkość blaszki, po czym go do niej przenoszę. Przy brzegach foremki ciasto należy ugnieść palcami żeby je dopasować.

Ciasto nakłuwam widelcem i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni (góra-dół), piekę 15 – 20 minut na złoty kolor, a następnie studzę. Spód ciasta należy oddzielnie podpiec, aby uniknąć zakalca.

Krok 4. Przygotowuję piankę budyniową.

Gdy upieczony spód ciasta zaczyna stygnąć, przygotowuję naszą warstwę z pianki i budyniu. Białka ubijam dzięki miksera na sztywna pianę. Pamiętaj oczywiście by mocno ubić białka na bardzo sztywną pianę. Inaczej ciasto z pewnością podczas pieczenia mogłoby „siąść”.

Pod koniec ubijania dodaję cukier i cukier waniliowy oraz budynie w proszku. Na sam koniec cieniutką strużką wlewam olej, cały czas nie przerywając ubijania.

Krok 5. Wylewam na upieczony spód piankę budyniową i układam maliny.

Gdy ubite składniki się połączą, pianę wylewam na podpieczony spód. Na tej warstwie układam maliny lekko dociskając je w kierunku pianki.

Możesz oczywiście użyć innych ulubionych owoców np wiśni, jagód, truskawek. Zimową porą używam mrożonych owoców, ananasa lub granatu.

Poniżej ciasto z wiśniami zamiast malin.

Przykładowo inna wersja: kruche Ciasto z pianką budyniową i wiśniami.

Krok 6. Posypuję kruszonką i piekę ciasto.

Z zamrażalnika wyjmuję mniejszą część ciasta, tarkuję je na sam wierzch ciasta. Całość umieszczam w piekarniku na 35 – 40 minut w 190 stopniach C, aż góra się zarumieni.

Ciasto po wystudzeniu dekoruję, posypując cukrem pudrem. Możesz oczywiście udekorować także świeżymi owocami oraz listkami mięty. Wygląda i przede wszystkim smakuje wyśmienicie. Smacznego!

Szarlotka z bezą i kruszonką Ewy Wachowicz

Idź do oryginalnego materiału