"Chcą się nas pozbyć". Polacy nie wyrobili karty i polecieli na Maltę. Teraz mają problem

gazeta.pl 11 godzin temu
O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę? Nie tylko o odpowiednim spakowaniu się i zabraniu dokumentów. Oprócz tego zadbaj o jeszcze jedną kwestię, a w razie niespodziewanej sytuacji, unikniesz nieprzyjemności i ewentualnych problemów. Przekonała się o tym nasza czytelniczka.
Wybierając się na wymarzone wakacje, raczej mało kto zakłada, iż w trakcie urlopu będzie musiał skorzystać z pomocy lokalnej przychodni lub szpitala. Tymczasem rzeczywistość okazuje się zgoła inna. Dlatego warto zawczasu przygotować się na podobną sytuację. jeżeli planujesz pobyt poza Europą, koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie. Wbrew pozorom nie kosztuje dużo, a pozwoli ci bez obaw relaksować się choćby na odleglejszej plaży. Natomiast jeżeli twoim celem jest Europa, zadbaj o wyrobienie karty EKUZ. Jest bezpłatna i pomoże ci uniknąć niejednego problemu. O tym, co się stanie, jeżeli zapomnisz, opowiedziała nasza czytelniczka.


REKLAMA


Zobacz wideo Pojechałam pierwszy raz i przepadłam. Pokażę wam Maltę, jakiej nie znacie


O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę? Koniecznie wyrób tę kartę
Karolina pojechała na urlop z mężem. Ich celem była słoneczna i ciepła Malta, na której planowali wypocząć oraz trochę pozwiedzać. Choć początkowo wszystko szło zgodnie z planem, po kilku dniach u jej partnera zaczęła się infekcja oka. Jak się okazało, zapomniał o wyrobieniu nowej karty EKUZ, a poprzednia straciła ważność.
Skontaktował się z NFZ w Polsce i złożył wniosek o certyfikat tymczasowy
- napisała. Choć otrzymał potrzebne dokumenty, to nie rozwiązało jego problemów. Wszystko dlatego, iż w Health Centre wciąż wymagali okazania karty, bez której nie chcieli go przyjąć. Mimo pisma zastępczego wraz ze wszystkimi niezbędnymi danymi.


Chcą blankiet i koniec. Co zabawne, argumentowali to tym, iż dokument jest w języku polskim, a oni przecież nie znają polskiego
- relacjonowała Karolina, wskazując, iż przecież na karcie EKUZ wszystkie informacje także są zapisane po polsku. Niemniej, w związku z zaistniałą sytuacją zmuszeni byli po raz kolejny kontaktować się z NFZ, potem zaś z jego maltańskim odpowiednikiem.
Czekamy na rozwój sytuacji
- wyjawiła. Zaznaczyła również, iż wie o możliwości załatwienia sprawy prywatnie oraz późniejszego dochodzenia zwrotu kosztów, ale nie chcą aktualnie wydawać ponad 170 euro.


Niestety, zaczęło się robić już nerwowo i chcą się nas pozbyć z placówki
- dodała.


Pismo z maltańskiego urzęduPismo z urzędu. Fot. Czytelniczka


W międzyczasie wraz z mężem otrzymali informację zwrotną z maltańskiego funduszu zdrowia, do którego wysłali e-mail z załączonym certyfikatem. Wedle niej, jeżeli po raz kolejny placówka odmówi im przyjęcia, mają im przekazać, by kontaktowali się bezpośrednio z urzędem, który potwierdzi, iż mają prawo do skorzystania z pomocy. Na ten moment nie wiadomo, czy się udało.


Co to jest EKUZ i do czego służy? Warto wyrobić ją przed podróżą
Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to blankiet, który może być wydany jedynie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub mającym prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Posiadanie jej niejako potwierdza, iż masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych bądź zawodowych do większości państw europejskich. Uprawnia cię do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które okażą się niezbędne do końca pobytu w kraju. Jak możemy przeczytać na portalu pacjent.gov.pl, obowiązuje w:


krajach Unii Europejskiej,
Islandii,
Liechtensteinie,
Norwegii,
Szwajcarii,
Wielkiej Brytanii.


Do czego uprawnia nas EKUZ?Karta EKUZ. Fot. Archiwum prywatne


By ją otrzymać, należy złożyć wniosek. Zrobisz to online, ale tylko poprzez IKP, mojeIKP i ePUAP, lub na miejscu w oddziale NFZ. W przypadku składania go w urzędzie blankiet otrzymasz natychmiast. jeżeli przez internet, trwa to zwykle do 5 dni (jednak w okresie wakacyjnym czas oczekiwania może być dłuższy). Pamiętaj tylko, iż EKUZ jest kartą bezpłatną i czasową. Dlatego jeżeli już ją masz i planujesz wyjazd, koniecznie sprawdź, czy wciąż jest ważna. Wykupujesz dodatkowe ubezpieczenie na zagraniczne wyjazdy? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału