24-godzinny ogólnokrajowy strajk pracowników lotniska, obsługi bagażu i personelu ochrony w Belgii spowodował odwołanie ponad 300 lotów. Jak podaje serwis travelandtourworld.pl, choćby ponad 100 tysięcy pasażerów linii takich jak British Airways, Emirates, Delta, Lufthansa, Qatar Airways, United i Air Canada zostało uziemionych lub przekierowanych. Protesty wpłyną na rozkłady przylotów i wylotów na głównych europejskich lotniskach, ale nie tylko.
REKLAMA
Zobacz wideo Donald Tusk podjął decyzję ws. CPK: Nasi przeciwnicy mają dziś mniej powodów do radości
Strajk generalny na lotniskach w Belgii. Powszechny chaos komunikacyjny 31 marca
Zarówno lotnisko w Brukseli, jak i Charleroi są dziś (31 marca) całkowicie zamknięte z powodu ogólnokrajowego strajku. Protesty zostały zainicjowane przez socjalistyczny związek zawodowy FGTB/ABVV oraz chrześcijański związek zawodowy CSC/ACV.
Z powodu strajku narodowego 31 marca i zapowiedzianego strajku dużej liczby pracowników ochrony i personelu obsługi spodziewamy się poważnych zakłóceń. Postanowiliśmy, po konsultacji z liniami lotniczymi, nie obsługiwać żadnego odlatującego lotu pasażerskiego 31 marca.
- czytamy w oficjalnym oświadczeniu lotniska w Brukseli.
Pasażerowie, których to dotyczy, mają zostać powiadomieni przez linie lotnicze o opcjach zmiany rezerwacji lub zwrotach. Zakłócenia dotyczą nie tylko połączeń z Europą, ale także z Ameryką Północną, Afryką i Azją, a pasażerowie długodystansowi powinni przygotować się na opóźnienia i anulowane loty. Będą mieć do wyboru opcję zmiany rezerwacji lub zwrotu pieniędzy. Również polska linia lotnicza LOT odwołała rejsy z Warszawy. Chodzi o rejsy:
z Brukseli do Warszawy (LO232 o godz. 7:50, LO236 o 10:15, LO238 o 16:50, LO234 o 19:40),
z Warszawy do Brukseli (LO235 o godz. 7:15).
Strajk generalny w Belgii. Czego dotyczy?
Jak podaje brusselstimes.com, pracownicy poszczególnych sektorów wyjdą na ulice, aby potępić antyspołeczne środki zawarte w umowie koalicyjnej. najważniejsze postulaty obejmują m.in. ochronę automatycznej indeksacji płac, wyższe emerytury oraz poprawę warunków pracy. Rząd Belgii wprowadził reformę, która zakłada stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego: od 1 stycznia 2025 roku wynosi on 66 lat, a od 2030 roku 67 lat. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1960 roku przez cały czas będą mogły przejść na emeryturę w wieku 65 lat.
lotnisko w Brukseli Boarding1Now / Getty Images/istock.com
- Niektóre środki w umowie dotyczą nas wszystkich bezpośrednio. Zbyt wiele z nich to cięcia dla tych, którzy już mają problemy. Zbyt wiele środków ma na celu likwidację naszych emerytur. Zbyt mało ciężarów spoczywa na barkach najsilniejszych - powiedział przedstawiciel związku zawodowego CSC/ACV. - Musimy okazać solidarność ze wszystkimi, których to poważnie dotyka - dodał.
Czy strajk na lotnisku wpłynął na Twój lot? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.