Čertova hora (Czarcia Góra lub Diabelska Góra) to szczyt w czeskich Karkonoszach mierzący 1021 m n.p.m. Weszliśmy na niego z Harrachova, rozpoczynając nasze wędrowanie po Czechach, tuż przy granicy z Polską. Na górę można wejść pieszo, ale także wjechać kolejką. Jest to świetna opcja dla osób, które mają problemy z chodzeniem. Przy górnej stacji kolejki mamy mały bufet, w którym można kupić coś do jedzenia. Uwagę przyciąga drewniana i kolorowa rzeźba diabła (w końcu Diabelska Góra). Czesi zawsze potrafią coś wymyślić. Poniżej możesz przeczytać opis naszej wycieczki, a już na początku zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika po atrakcjach w Czechach.
Lanová dráha Čertova Hora „Delta” – kolejka linowa na Certovą Górę
Na samym początku podaję kilka informacji o kolejce linowej.
- Przy dolnej stacji kolejki znajduje się bezpłatny parking. Współrzędne: 50.7728, 15.4259.
- Bilet normalny na wjazd kosztuje 240 koron czeskich (około 40 zł). Góra-dół to 60 złotych.
- Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00.
- Szczegóły na oficjalnej stronie internetowej – tutaj.
Čertova hora – parking w Harrachovie
Zatrzymujemy się na obszernym parkingu. Postój kosztuje 200 koron czeskich za dzień, czyli w przeliczeniu 35 złotych. Płaci się w kasie automatycznej przy wyjeździe, a na początku pobiera bilet.
- Współrzędne parkingu: 50.7689, 15.4397.

Mapa z zaznaczonym przebiegiem szlaku
- Długość trasy: 9,8 km.
- Czas przejścia z przerwami: 5 godzin.
- Suma podejść na szlaku: 376 metrów.
Čertova hora – szlak z Harrachova
Z parkingu skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę centrum. Mijamy dworzec autobusowy, muzeum narciarstwa i skręcamy w lewo. Przechodzimy przez most nad rzeką Mumlawą. Tam pojawia się już szlak zielony. Kontynuujemy nim tylko chwilę, ponieważ on idzie za drogą asfaltową w lewo, a my skręcamy w prawo w stronę Restauracji i Pensjonatu Pod Čerťákem. Tam wchodzimy już na zieloną ścieżkę.
Przed budynkiem skręcamy w prawo, a za nim od razu w lewo. Wchodzimy na ścieżkę prowadzącą przy lesie i pniemy się pomału do góry. Idziemy przez prawie 600 metrów. Dochodzimy do szerokiej drogi i skręcamy ostro w prawo. Będziemy kontynuować teraz zniszczonym asfaltem. Idziemy nim przez 800 metrów. Widzimy już nasz pierwszy cel, czyli mamucią skocznię narciarską.



Čerťák – mamucia skocznia narciarska w Harrachovie
Podchodzimy lekko pod górę i mamy skocznię narciarską. Dawniej odbywały się na niej zawody pucharu świata. Ostatni konkurs mieliśmy tam w 2014 roku. Każdy kojarzy skocznię narciarską w Harrachovie. w tej chwili nie wygląda najlepiej, chociaż czytaliśmy, iż mają przywracać jej dawny blask. Czy jeszcze kiedyś puchar świata wróci do Czech? Zobaczymy. My przechodzimy tam po schodach, później wchodzimy do lasu i znajdujemy się pod skocznią.
Obok niej znajduje się kolejka linową, którą można wjechać na szczyt. Cały czas zdobywamy wysokość i zielonym szlakiem dochodzimy do rozwidlenia Pod Čertovou horou. Pokazują się przepiękne krajobrazy, a my zmieniamy szlak na kolor niebieski. Nim będziemy kontynuować, jednak nie jest to długie podejście. Idziemy stokiem narciarskim przez około 20 minut.




Szczyt Čertova hora
Spokojnie dochodzimy na szczyt Čertova hora. Od razu zauważamy rzeźbę diabła. Jest także drewniane serce, górna stacja kolejki, bufet, WC, oznaczenie szczytu, mapy oraz ławeczki. Robimy sobie 20 minut przerwy na śniadanie.
Widoki ze szczytu są nieco ograniczone, ponieważ krajobrazy mamy w kierunku zachodnim, a tam najlepiej widoczny jest Jested – najwyższy szczyt Grzbietu Jesztedzkiego. To wzniesienie jest bardzo charakterystyczne. Poniżej możesz zobaczyć na zdjęciu. Siedzieliśmy chwilę na szczycie i przyjechały zaledwie dwie osoby. Być może powodem był poniedziałek, więc dzień roboczy.





Janova skála
Idziemy dalej szlakiem niebieskim. Teraz już cały czas będziemy schodzić w dół. Kolejnym punktem na trasie wycieczki jest Janova skála. Dochodzimy do niej po około 20 minutach. Ze szlaku odbijamy do niej – jakieś 100 metrów. Na trasie będą tabliczki z oznaczeniem odejścia. Skała jest okazała. Przygotowano specjalne ławeczki, żeby zrobić sobie przy niej przerwę.

Studenov – kasárna
Wracamy na główny szlak i schodzimy w dół dalej z kolorem niebieskim. Po 900 metrach docieramy do rozwidlenia szlaków. To miejsce nazywa się Studenov – kasárna. Mamy tam zabudowania, pies leży na środku drogi, a mały bufet jest otwarty i można w nim zakupić różne rzeczy. W tym miejscu wchodzimy już na szlak koloru żółtego i nim kontynuujemy. 1,8 km schodzimy w dół drogą asfaltową.
Tam jest zakaz ruchu, dlatego mija nas tylko jeden mieszkaniec, a tak to jest spokój. Idziemy początkowo lasem, a potem wychodzimy na szeroką łąkę. Dochodzimy do Rýžoviště. Droga asfaltowa prowadzi do parkingu, ale można przedłużyć sobie wycieczkę i iść do Wodospadu Mumlawy. Polecamy, żeby tam pójść. Zapraszamy do naszego osobnego wpisu, w którym opisaliśmy Wodospad Mumlawy.

