Filipiny to kraj, do którego turystów przyciągają malownicze plaże, piękne wulkany i niepodrabialny, wyspiarski klimat. Nie bez znaczenia przy wyborze tego kierunku na wakacyjną destynację pozostają również ceny. Filipiny, choć nie są tak tanie jak Wietnam czy Tajlandia, wciąż pozostają jednym z najtańszych egzotycznych kierunków.
Czy Filipiny są drogie?
Filipiny są droższe niż najtańsze kraje azjatyckie, takie jak Wietnam Czy Tajlandia, natomiast w porównaniu z Europą są bardzo tanie! Choć wszystko zależy od tego, na jaki standard podróży się zdecydujesz, choćby droższe hotele są tutaj nieporównywalnie tańsze niż w Europie.
Największy koszt wyjazdy stanowią z reguły bilety lotnicze – ze względu na odległość są dość drogie. jeżeli chodzi o budżet na jedzenie, nie musisz zakładać dużej kwoty – lokalny street food kosztuje maksymalnie kilkanaście złotych, a konkretny posiłek w restauracji zaczyna się już od 25-30 złotych.
Filipiny – jak się tam dostać i ile kosztują bilety lotnicze?
Z Polski na Filipiny dostaniesz się jedynie samolotem. Ceny lotów zależą od terminu i przewoźnika, natomiast średnio lot w dwie strony to koszt około 2500 złotych za osobę. Można natknąć się oczywiście na niższe ceny promocyjne – warto regularnie to sprawdzać albo zapisać się na powiadomienia o obniżce cen.
Filipiny to kraj wyspiarski, położony na około 7 tysiącach wysp. jeżeli planujesz spędzić tam więcej czasu i przemieszczać się między nimi (co bardzo polecamy, żeby urozmaicić sobie wypoczynek) musisz przygotować się na dodatkowe koszty. Z wyspy na wyspę można dostać się tylko drogą morską lub powietrzną. Na wyspy, na których znajduje się lotnisko (nie na każdej jest!) gwałtownie dostaniesz się samolotem – koszt lotu w jedną stronę to około 150 złotych.
Noclegi na Filipinach – ile kosztują?
Cena noclegu na Filipinach zależy przede wszystkim od standardu miejsca, ale porównując Europę i Polskę są naprawdę niskie! W stolicy kraju – Manili za łóżko w tańszym hotelu zapłacisz około 80 złotych za dobę. Pokój dwuosobowy w hotelu o wyższym standardzie (np. 4-5 gwiazdek) kosztuje około 1500-1700 złotych za tydzień.
Manila nie jest jednak miejscem szczególnie polecanym, jeżeli chcesz wypocząć. Jak wyglądają ceny noclegów w innych częściach Filipin? Na przykład prawie 200-metrowy apartament w Cebu, posiadający własny basen i kilka sypialni kosztuje 4 000-5 000 złotych za tydzień. Na innych wyspach bez problemu znajdziesz klimatyczne, mniejsze hotele w dużo bardziej przystępnych cenach, rozpoczynających się już od około 700 złotych za tydzień.
Filipiny 2024 – ile kosztuje jedzenie?
Koszt jedzenia na Filipinach jest dużo niższy niż w Polsce. Smaczne, świeże i oryginalne potrawy zjesz za ułamek ceny, którą trzeba zapłacić w europejskich stolicach. Ceny podstawowych produktów w sklepach wyglądają następująco:
- chleb – około 4 złote za bochenek
- ryż – około 4 złote za 1 kg
- jajka – około 7 złotych za 10 sztuk
- ser żółty – około 30 złotych za kg
- pierś z kurczaka – około 16 złotych za kg
- mleko – około 7 złotych za litr
- jabłka – około 10 złotych za kg
- cebula – około 9 złotych za kg
- banany – około 3 złote za kg
- piwo – około 5 złotych za puszkę
- wino – około 30 złotych za butelkę
- papierosy – około 10 złotych za paczkę
Na Filipinach warto stołować się w restauracjach oraz „na ulicy”, korzystając ze stoisk ze street foodem. Jak wygląda to cenowo? Typowe dania, które można znaleźć na ulicznych stoiskach to na przykład kulki rybne, kulki kalmarów, grill wieprzowy i kwek-kwek (grillowane jaja przepiórcze). Ceny zaczynają się już od 5 zł, a kończą na 12-13 zł za całkiem solidne porcje.
W droższych restauracjach ceny również są znacznie niższe niż w Europie. Tradycyjne filipińskie dania, np. kurczaka adobo można zjeść za 25-30 złotych. Napoje w barach (również alkohol) są bardzo tanie – za colę trzeba zapłacić tylko około 2 złotych, za piwo około 6 złotych.
Filipiny 2024 – ile kosztują atrakcje?
Będąc na Filipinach, warto skorzystać ze specyficznych dla tego miejsca atrakcji. Tym bardziej, iż są one naprawdę w dobrych cenach. Co warto zrobić w czasie pobytu na wyspach i ile to może kosztować?
- Wycieczka na Bohol – cały dzień zwiedzania jaskini, grot, wodospadów i pięknych plaż (łącznie z transportem) to koszt około 70 złotych za osobę.
- Wycieczka Puerto Princessa – w cenie jest wejście do Palawan Wildlife Rescue and Conservation Center i Mitra’s Ranch, przewodnik, przekąski oraz transport – to koszt około 50 złotych za osobę.
- Wynajęcie motorynki na Siargao na cały dzień – około 30 złotych za osobę.
- Rejs na Boracay na zachód słońca – w cenie jest możliwość wypożyczenia SUP-a, sprzętu do nurkowania i kajaków – to koszt około 70 złotych.
Filipiny jeszcze taniej, czyli na czym można zaoszczędzić?
Choć Filipiny są naprawdę tanie, koszty pobytu można zminimalizować, wybierając kilka opcji, takich jak:
- couchsurfing zamiast hotelu – nocleg u kogoś zamiast w hotelu to sposób na oszczędność oraz poznanie nowych ludzi; couchsurfing jest na Filipinach bardzo popularny,
- autostop zamiast wypożyczania skutera – jeżeli chcesz podjechać niedaleko, Filipińczycy chętnie podrzucą cię swoim autem albo motorem,
- jedzenie z lokalsami – jedz tam, gdzie stołująsię lokalsi: na Filipinach możesz bowiem natknąć się na restauracje otwarte „pod turystów”, czyli z niekoniecznie dobrym jedzeniem i wysokimi cenami.
Wyjazd na Filipiny to doskonała okazja, aby odpocząć na pięknej, egzotycznej wyspie, poznać nową kuchnię i zobaczyć krajobrazy, których nie ma w Europie. Choć sam lot jest długi i może być uciążliwy, zalety Filipin zdecydowanie go wynagradzają! Jedną z największych zalet tego kraju są również ceny – tygodniowy, a choćby dwutygodniowy pobyt zdecydowanie nie nadszarpnie twojego wakacyjnego budżetu.
Podsumowanie
- Filipiny są droższe niż popularna wśród Polaków Tajlandia, ale wciąż dużo tańsze niż jakakolwiek europejska destynacja.
- Największym kosztem w podróży do Filipin jest lot – najtańsze loty zaczynają się od około 2000-2500 złotych w dwie strony.
- Noclegi na Filipinach są niedrogie – tygodniowy pobyt dwóch osób w luksusowym, 200-metrowym apartamencie z prywatnym basenem to koszt około 4 000 złotych. Na mniejszych wysepkach jest również mnóstwo dużo tańszych hoteli, w których doba kosztuje kilkadziesiąt złotych.
- Filipiny słyną z aromatycznej, ciekawej kuchni – street food zaczyna się już od kilku złotych za porcję, z kolei dania w restauracjach kosztują 20-30 złotych.
FAQ
Czyli na Filipiny warto lecieć z dzieckiem?
Filipiny to świetna destynacja dla całej rodziny. Największą uciążliwością dla malucha i rodziców będzie najprawdopodobniej długi lot. Poza tym na Filipinach dzieci są bardzo mile widziane, bez problemu znajdziesz też fajne atrakcje oraz łagodne i świeże jedzenie dla najmłodszych.
Jakie dokumenty potrzebne są na Filipinach?
Aby dostać się na teren Filipin, polscy obywatele muszą mieć paszport. Dowód osobisty nie jest wystarczającym dokumentem! Przy pobycie krótszym niż 30 dni nie musisz również wyrabiać wizy.
Czy przed podróżą na Filipiny trzeba się zaszczepić?
Obywatele z Polski, którzy podróżują na Filipiny, nie mają obowiązku się szczepić. Jednak ze względu na tropikalny klimat miejsca, rekomenduje się odbycie szczepienia na dengę (gorączkę tropikalną), malarię, japońskie zapalenie mózgu, WZW oraz cholerę.
Gdzie jechać na Filipinach?
Filipiny składają się z mnóstwa wysp, z których wiele ma świetną, turystyczną infrastrukturę. Do najbardziej zatłoczonych i popularnych należą Boracay i El Nido. jeżeli szukasz miejsca, w którym nie ma tłumów, nieco bardziej „dziko” jest na przykład w miejscowościach Sagada, Port Barton i Siargao. Zdecydowanie nie poleca się odwiedzania Manili, czyli stolicy Filipin – jest tłoczna, brudna i niezbyt relaksująca.