Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej

manawpodrozy.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej


Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej to połączenie centrum edukacyjnego z placem zabaw. Miejsce to ma na celu zapoznać odwiedzających z walorami przyrodniczymi okolicy, a także podkreślić, jak ważna jest ochrona środowiska. Oprócz wielu eksponatów, które przybliżają tematykę bioróżnorodności przyrodniczej, znajduje się tu również 15-metrowa wieża widokowa. Rozpościera się z niej niesamowity widok na okoliczne miasta, a także Beskidy.

Centrum Edukacji Ekologiczne w Górze Siewierskeij

Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się w Górze Siewierskiej, niedaleko Będzina. Zajmuje ono obszar blisko 2 hektarów. Teren ten został udostępniony dla odwiedzających w pierwszej połowie 2022 roku. Na odwiedzających czekają tu liczne elementy małej infrastruktury. Mają one na celu poprzez zabawę przedstawić problem zanieczyszczenia środowiska. Kształtowana jest tu postawa proekologiczna i spojrzenie na otaczający świat, jako dobro wspólne.

Centrum Edukacji Ekologiczne w Górze Siewierskeij

Centrum Edukacji Ekologicznej – jakie atrakcje czekają na dzieci?

To właśnie na najmłodszych czeka tu najwięcej atrakcji. To, co rzuca się dzieciom od razu w oczy po wejściu na teren Centrum to tyrolka. Uprzedzamy jest dość szybka! Oprócz tyrolki jest tu także huśtawka w kształcie bocianiego gniazda, czy niewielka karuzela (ale wystarczająca by dziecko się wyszalało). interesujące dla nauki równowagi jest pierścień, którego każdy z elementów ma inne napięcie, a także kolorowe pagórki. Wejście na nie może dla najmłodszych stanowić nie lada wyzwanie.

Tyrolka i wieża widokowa
Tablice edukacyjne w Centrum

Strefa eksperymentów wykorzystująca zmysły!

Dla nas najciekawsze były urządzenia, które wykorzystują nasze zmysły. Są tu szumiące rury, gong tybetański, czy dzwony rurowe. Najwięcej zabawy mieliśmy jednak przy głuchym telefonie, za który w Centrum Edukacji Ekologicznej służą urządzenia przypominające… kwiatki! Poza tym jest także wir wodny, narzędzia służące do pomiaru siły wiatru, a także inne narzędzia, które przybliżają kwestie związane z meteorologią.

W Centrum Edukacji Ekologicznej można pobudzić swoje zmysły
W Centrum Edukacji Ekologicznej można pobudzić swoje zmysły
W Centrum Edukacji Ekologicznej można pobudzić swoje zmysły
W Centrum Edukacji Ekologicznej można pobudzić swoje zmysły
W Centrum Edukacji Ekologicznej można pobudzić swoje zmysły

Na odwiedzających czekają także ule, w których już zadomowiły się pszczoły, a także grządki do uprawiania warzyw. Za utrzymanie tych ostatnich odpowiadają lokalne szkoły i przedszkola. Obok nich znajduje się również mini geopark. Prezentuje on różne rodzaje skał, jakie można spotkać w okolicy.

Mini Geopark
Ule w Centrum Edukacji Ekologicznej

Wieża widokowa w Górze Siewierskiej

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się również wieża widokowa. 15-metrowa konstrukcja pozwala na oglądanie naprawdę ciekawej panoramy. Na południu rozciąga się widok na Metropolię Zagłębiowską. Widoczny jest Będzin z elektrownią, czy Sosnowiec z charakterystycznym budynkiem “Żylety”. Dojrzeć można także Katowice, z coraz to liczniejszymi biurowcami w centrum. Na horyzoncie natomiast bardzo dobrze widoczne są Beskidy. Bez problemu można dostrzec Babią Górę, czy Skrzyczne. Nam pogoda aż tak bardzo nie sprzyjała, ale podobno najwięksi szczęściarze zobaczą z tej wieży również Tatry.

15-metrowa wieża widokowa oferuje fantastyczne widoki
Widoki na Zagłębie. W tle widoczne Beskidy

Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej – informacje praktyczne

Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się w Górze Siewierskiej. Najłatwiej jest tutaj dotrzeć z autostrady A1. Można z niej zjechać na drogę wojewódzką 913 w kierunku Strzyżowic. Następnie należy kierować się za kierunkowskazami wskazującymi Centrum Edukacji Ekologicznej.

Przy Centrum Edukacji Ekologicznej znajduje się duży bezpłatny parking. Wstęp do Centrum również jest bezpłatny. Ponadto jest ono otwarte przez cały rok od świtu do zmierzchu.

Jedyne, co nam brakowało to więcej zieleni. W słoneczny dzień, promienie słoneczne niestety tu bardzo mocno “operują”, a szukanie cienia niestety jest bezskuteczne.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału