Ta pomoc musi być mądra i długofalowa. Caritas włącza powodzian we wszystkie prowadzone przez siebie programy tak, aby w jak najszerszym stopniu móc pomóc poszkodowanym.
– Z pomocą ruszyliśmy już w pierwszych dniach powodzi i pomagamy cały czas. 13 września od razu rozmawialiśmy na temat działań, które w pierwszym momencie zabezpieczyłyby byt ludzi, zapewniły im dostawę żywności. A potem przyszliśmy z pomocą w postaci osuszaczy i sprzętu remontowo – budowalnego – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
– Natomiast w międzyczasie płynęły do nas dary rzeczowe, darowizny rzeczowe, były organizowane zbiórki finansowe. Przede wszystkim największa duża zbiórka w kościołach. Zebraliśmy wówczas 75 mln złotych dla powodzian. I teraz poszczególne kwoty z tej dużej zbiórki i uzyskanej pomocy rzeczowej staramy się dzielić i mądrze gospodarować, ponieważ ta pomoc musi być długofalowa – dodaje Magdalena Masiak, koordynator Kampanii Krajowych Caritas Polska.
Caritas Polska uruchomił karty przedpłacone dla najbardziej poszkodowanych w powodzi. To są pieniądze, które rodziny mogą przeznaczyć na wszystko, to co jest im w tej chwili potrzebne. niedługo mają też zostać uruchomione karty przedpłacone remontowe. Te środki z kolei będzie można przeznaczyć m.in. na materiały budowlane.
Uruchomiony też zostanie program stypendialny „Skrzydła”.
ks. Dariusz Amrogowicz, Magdalena Masiak:
Autor: MGP