Buzłudża to szczyt górski w paśmie górskim Stara Płanina w Bułgarii. Mierzy 1441 m n.p.m. i przy dobrych warunkach (bez śniegu) można wjechać samochodem na samą górę lub wejść pieszo szlakiem turystycznym. Według Wikipedii, oficjalna nazwa to Chadżi Dimityr, od nazwiska bułgarskiego działacza niepodległościowego. Poniższej szczytu znajduje się okazały pomnik przypominający statek kosmiczny. To Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii. Pomnik mieści się na szczycie Mała Buzłudża (Malka Buzludzha) 1432 m n.p.m., natomiast wyższy szczyt znajduje się 500 metrów dalej.
Buzłudża – dojazd oraz parking
My jechaliśmy od miejscowości Kryn i skręciliśmy w prawo przy pomniku Dymitara Błagojewa. Buzłudżę widzieliśmy z bardzo daleka. Nie byliśmy tylko pewni, czy uda nam się dojechać na samą górę. Po drodze minęliśmy otwarty szlaban. W okolicy pozostało więcej innych pomników, które można zobaczyć podczas podróży. Dojazd był dobry, ponieważ jechaliśmy cały czas drogą asfaltową. Musieliśmy samochód zatrzymać na parkingu przed ostatnim skrętem w lewo już prawie na samej górze. Dalej był śnieg i nie mieliśmy jak przejechać. Parking był bezpłatny.
- Współrzędne naszego parkingu: 42.7338, 25.4030.
Wejście z dolnego parkingu zajęło nam jakieś 20 minut (1 kilometr). Gdy nie ma śniegu, to można jechać pod pomnik.
- Współrzędne parkingu pod pomnikiem: 42.7357, 25.3964.
Czy można wejść do środka?
Też się nad tym zastanawialiśmy, ponieważ widzieliśmy różne zdjęcia ze środka. Na miejscu okazało się, iż wszędzie są informacje o zakazie wejścia, a choćby była budka z mężczyzną w środku. Wydawało się, jakby ktoś pilnował tego miejsca. Gdy się zbliżyliśmy, to wyszedł i chodził wzdłuż budynku.
Buzłudża w Bułgarii – skąd wziął się taki pomnik na szczycie góry?
Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii wzniesiono na przełomie 1974-1981 roku. Miał symbolizować potęgę ustroju komunistycznego. Powstał z inicjatywy Todora Żiwkowa – I sekretarza Bułgarskiej Partii Komunistycznej na cześć Kongresu Buzłudżańskiego, podczas którego powołano Bułgarską Partię Socjaldemokratyczną. Od 1989 roku, po obaleniu rządu Todora Żiwkowa, pomnik popadł w zapomnienie, a następnie w ruinę. Szkoda, bo gdyby o niego zadbano, to być może teraz mieściłby się tam jakiś hotel lub restauracja.
Co widać ze szczytu?
Gdy wchodziliśmy wyżej, to za pomnikiem zaczęły się pokazywać jakieś ośnieżone góry. Początkowo myśleliśmy, iż jest to masyw Riła, w którym znajduje się najwyższy szczyt Bułgarii, czyli Musała 2925 m n.p.m., jednak były to kolejne szczyty zaliczane do Starej Płaniny i między innymi Goljam Kademlija. Musała oddalona była o około 160 kilometrów w linii prostej i być może gdzieś majaczyła za chmurami. Przy dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec szczyty znajdujące się na granicy z Grecją. Polecamy także nasz wpis o atrakcjach w Bułgarii, które warto zobaczyć