– Mniejsze okna zostały zamontowane wcześniej. W tym tygodniu trwa montaż trzech dużych okien. Jedno będzie po zamontowaniu widoczne z alei Witosa. Dwa pozostałe znajdują się z boków kościoła – mówi proboszcz, o. Damian Dybała ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, opisując, jak przebiega budowa ich kościoła w Opolu.
Budowa kościoła Oblatów w Opolu. Dach do końca roku
– Robiliśmy już większe okna prostokątne. Ale okna łukowe te są największe, przy jakich pracuję. Prace od początku, licząc z produkcją szyb, realizowane są od miesiąca. Sam montaż tu na miejscu planujemy zakończyć w najbliższych dniach – mówi pan Kamil Sikorski, kierownik kontraktu z bydgoskiej firmy Alufasady, która prowadzi roboty przy oknach.
– Nieraz przy różnych pracach budowlanych zdarzało mi się słyszeć: Nie przejmuj się, to nie jest kościół – dodaje ze śmiechem pan Kamil. – A teraz rzeczywiście kościół budujemy, więc trzeba się przejąć. Tym bardziej, iż jego patronem jest św. Jan Paweł II. Urodziłem się w 1994 roku, więc go pamiętam. To jest ciągle w naszym kraju wielki autorytet.
Bardzo dużo prac wykonano także na dachu świątyni. Znaczna część jest już – w ciągu roku czasu, od kiedy trwa budowa kościoła Oblatów w Opolu – odeskowana.
– Potrzebna jest jeszcze membrana dachowa, kolejna warstwa deskowania i na górę blacha – zapowiada o. Damian. – Mamy już wyłonionego wykonawcę, który tę blachę położy. Z przeznaczeniem m.in. na zakup blachy prowadzona będzie w niedzielę 12 maja (za zgodą ks. biskupa) zbiórka do puszek we wszystkich parafiach diecezji opolskiej. Już dziś wszystkim za ofiarność dziękuję. Bez niej nie dalibyśmy rady budowy kontynuować. Świątynia powstaje dzięki ofiarności parafian i mieszkańców diecezji. Mam nadzieję, iż do końca roku uda się położyć dach na całym kościele. Jego łączna powierzchnia wynosi 1250 metrów.
Organy i ławki z Bawarii
Część prac, z jakimi wiąże się budowa kościoła Oblatów w Opolu, jest prowadzona równolegle. W zakrystii elektrycy pracują przy instalacji. Parafia prowadzi rozmowy z tynkarzami. Z niemieckiej parafii Hof w diecezji Bamberg udało się pozyskać m. in. organy (zdemontowane czekają w firmie organistowskiej na możliwość montażu po zakończeniu budowy), a także kościelne ławki.
– Na potrzeby naszej świątyni są one o wiele za długie. Chcemy je przeciąć na pół i odpowiednio wykończyć, by mogły służyć naszym wiernym – dodaje o. Damian. – Jesteśmy otwarci na oferty stolarzy zainteresowanych wykonaniem takich prac. Natomiast w ostatnich dniach na czterech szczytach dachu zostały umieszczone krzyże. Są one darem rodzin z naszej parafii. Myślę, iż będą z daleka widoczne z czterech stron świata i będą do tej świątyni ludzi prowadzić.
Kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II jest w tej chwili jedyną świątynią budowaną w diecezji opolskiej.
Budowa kościoła Oblatów w Opolu trwa, ale parafia już działa
– Kościół sąsiaduje z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym – zwraca uwagę o. Dybała. – Chcemy, by odbywała się w nim całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Także z myślą o ludziach, którzy będą do i ze szpitala i jego przychodni przybywać.
– Życie duszpasterskie tętni już teraz w kaplicy namiocie. W każdą niedzielę celebrujemy cztery msze św. w kaplicy i piątą w DPS-ie. Cieszy nas, iż wielu ludzi przychodzi i przystępuje do Komunii św. Mamy już parafialny chór i scholę. Działają grupy marianek i ministrantów. Mamy wspólnotę Domowego Kościoła, róże różańcowe, Rycerzy św. Jana Pawła II. Bardzo mnie cieszy otwartość naszych parafian dla ubogich. Stale dzielą się żywnością z bezdomnymi w Domu Nadziei. Ja tam jestem wolontariuszem – wylicza probosz.
– Chcę podkreślić, iż spotyka nas od ludzi wiele życzliwości i pozytywnego zainteresowania. Uważam, iż jednym z zadań Kościoła jest uczyć szacunku dla innych. My wierzący powinniśmy okazywać go tym, którzy myślą o świecie inaczej, nie wierzą. My na podobny szacunek liczymy – podsumowuje o. Damian Dybała.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.