Blisko natury. Brodno i starorzecze Odry. interesujące miejsce na szlaku

nieustanne-wedrowanie.pl 8 miesięcy temu

Starorzecze Odry w Brodnie (powiat średzki, gmina Środa Śląska) to urokliwy zbiornik wodny, który znany jest najbardziej lokalnej społeczności oraz wędkarzom z okolicy. Akwen znajduje się w Pradolinie Wrocławskiej, około jednego kilometra od koryta Odry.

Rzeka Odra

Brodno to niewielka, nadodrzańska miejscowość należąca do powiatu średzkiego na Dolnym Śląsku. Życie w takim miejscu płynie inaczej aniżeli w pobliżu większych miast albo wsi znajdujących się przy ruchliwych drogach. Tutaj wszędzie dookoła są lasy, pola i rzeki. Odra z jednej strony, a z drugiej Jeziorka.

Tablica przy ścieżce przyrodniczej w Brodnie. Poniżej — tekst, który na niej umieszczono.

Najstarsza udokumentowana wzmianka o miejscowości Brednow pochodzi z 1267. prawdopodobnie ze względu na obecność brodu wieś w średniowieczu była częstym przedmiotem kupna, zamian czy sporów, w tym między opactwami w Lubiążu i w Trzebnicy. Historia Brodna ma jednak o wiele dłuższe korzenie. To właśnie tu znaleziono liczne pozostałości z okresu mezolitu — środkowej epoki kamienia, w tym obok różnego rodzaju narzędzi kamiennych relikty mieszkalnego szałasu. Jednak najsilniejsze osadnictwo pradziejowe w tym rejonie związane jest z kulturą łużycką z epoki brązu. W muzeum regionalnym w Środzie Śląskiej oglądać można zrekonstruowany fragment cmentarzyska oraz inne znaleziska z Brodna. W samej wsi, położonej na żółtym szlaku rowerowym zwracają uwagę zabytkowe domy i budynki z XIX i XX wieku, a także kościół pod wezwaniem świętego Maksymiliana Kolbe z lat siedemdziesiątych XX wieku. Obok świątyni — dąb szypułkowy oraz małe lapidarium.

Kościół Maksymiliana Kolbe w Brodnie.

Starorzecze Odry. Ścieżka przyrodnicza w Brodnie

Pomimo tego, iż Brodno nie słynie w wielkim świecie ze swoich walorów turystycznych, utworzono w tej miejscowości ścieżkę przyrodniczą, która biegnie wśród szuwarów rosnących na terenie dawnego koryta Odry. To interesujące miejsce znajduje się niedaleko zabudowań wsi i jest idealnym celem pieszych i rowerowych wycieczek nie tylko dla najmłodszych.

Ścieżka przyrodnicza. Starorzecze Odry. Brodno.
Starorzecze Odry. Brodno.

Enklawa zieleni jest niezwykle cenna przyrodniczo. W koronach drzew rosnących przy tej wodzie mieszka wiele gatunków ptaków, a w akwenie żyją szczupaki, pstrągi, leszcze, karpie i wiele innych.

Brodno. Starorzecze Odry.

Jest to również raj dla płazów, ponieważ spotkać tam można najróżniejsze żaby, które mają tam dogodne warunki do rozmnażania. Nie są też rzadkością jaszczurki i zaskrońce, które upodobały sobie strome i nasłonecznione skarpy akwenu.

Ścieżka przyrodnicza. Starorzecze Odry. Brodno.

Blisko natury

W miejscu tym można rozbić się na brzegu małym obozem, również wędkarskim. Pomimo tego, iż starorzecze Odry znajduje się niedaleko zabudowań wsi, brzegi akwenu są ciche. To prawdziwa oaza spokoju.

Brodno. Starorzecze Odry.
Brodno. Starorzecze Odry.

Natomiast na samej ścieżce dydaktycznej znajduje się wiata, z której każdy może skorzystać, ponieważ jest to teren publiczny. Niedaleko tego miejsca wybudowano parking dla tych wędrowców, którzy przybywają nad tę wodę samochodami.

Wiata na ścieżce dydaktycznej w Brodnie.

Idąc drewnianym podestem, który ma około 200 metrów długości, mijamy po obu stronach gęsto rosnące szuwary. Trasa dydaktyczna patrolowana jest o każdej porze dnia i nocy przez polującego tam białego kota…

Przy ścieżce znajdują się tablice z interesującymi opisami przyrody, z którą w Brodnie spotykamy się przy starorzeczu. To wspaniała okazja do zdobycia wiedzy o tej okolicy.

Tablica na ścieżce przyrodniczej w Brodnie.
Tablica na ścieżce przyrodniczej w Brodnie.

Starorzecze Odry. Inaczej meander

W miejscu, gdzie dzisiaj w Brodnie znajduje się urokliwy akwen, kiedyś płynęła Odra. Meander jest pozostałością po tej odległej historii, gdzie niewątpliwie zlokalizowana była płycizna na rzece, o czym zaświadcza nazwa tej miejscowości — Brodno.

Rzeka Odra

Ten urokliwy zakątek to prawdziwy raj dla wędkarzy. Nie ma dnia, aby któryś z nich nie rozbił się tam z namiotem. W wodzie nie brakuje ryb. Ani w starorzeczu, ani w Odrze.

Rzeka Odra. Poniżej — tekst z tablicy ustawionej przy ścieżce dydaktycznej.

Odra i jej starorzecza słyną z ryb. Dziś, kiedy jakość wód znacznie się poprawiła, dolina Odry zaczęła obfitować w te zwierzęta. Na naszym odcinku Odry stwierdzono przynajmniej czterdzieści gatunków. prawdopodobnie dlatego Odra to również istotny akwen dla wędkarzy. Oprócz pospolitych i charakterystycznych dla nizinnej rzeki ryb: płoci, leszcze, okoni, jazgarzy występują tu także ryby o ciekawej biologi i zachowaniu. Od wczesnej wiosny spinningiści uganiają się za jaziami i kleniami. Maj rozpoczyna przygodę ze szczupakami. Później przychodzi czas na bolenie-rapy, karpiowate ryby drapieżne, będące symbolem środkowej Odry. W głębokich partiach kryją się wielkie sandacze i sumy. Coraz częściej spotyka się tutaj węgorze oraz przybywające z Bałtyku trocie wędrowne. Ryby doliny Odry narażone są na liczne zagrożenia. Do największych zaliczyć można na pewno zanieczyszczenia.

Gratka dla ornitologów

Starorzecza tej drugiej co do wielkości rzeki w naszym kraju stanowią niewątpliwe atrakcje. Doceniają ich walory miłośnicy przyrody i ekologi. Ścieżka dydaktyczna w Brodnie jest jedynie ciekawym punktem w tej okolicy, przy którym nie robi się szumu medialnego, jednak z całą pewnością dla wielu miłośników natury tak jest lepiej…

Ścieżka przyrodnicza w Brodnie.
Ścieżka przyrodnicza w Brodnie. Ptaki z doliny Odry. Poniżej tekst zamieszczony na tej tablicy:

Nadodrzańskie łęki słyną z bioróżnorodności porównywalnej czasem do lasów tropikalnych. To właśnie tutaj dziesiątki gatunków ptaków znajdują swoje siedliska. Dolina Odry, pomimo regulacji samej rzeki, zachowała przepięknie rozwinięte łęgi topolowe, łęgi wiązowe i grądy. W „Łęgach Odrzańskich” stwierdzono blisko 200 gatunków ptaków. Występuje tu jedna z największych populacji dzięcioła średniego w Europie. Łęgi są ostoją ptaków drapieżnych, wśród których występują rzadkie kanie rude i czarne, trzmielojady i bieliki. Niedaleko Brodna, w pobliżu Malczyc istnieje od lat duża kolonia czapli siwych. Wysoko na drzewach czaple budują każdego roku ponad sto gniazd. Starorzecza to idealne miejsca do obserwacji ptaków wodnych, zwłaszcza przelotnych kaczek, a także łabędzi, czy wspomnianych czapli. Każdy dzień spędzony w Łęgach Odrzańskich z pewnością przyniesie wiele ciekawych obserwacji ornitologicznych. Trochę cierpliwości, czasu i wytrwałości zaowocuje niezapomnianymi dźwiękami i obrazami ptaków.

Pętle rowerowe

Okolice Brodna poprzecinane są licznymi szlakami, które w większości dzisiaj nazywa się rowerowymi, choć nie od początku takie było ich przeznaczenie. Trasy te wiją się wśród malowniczych pół i w lasach blisko Odry. Wędrowiec mija po drodze obiekty historyczne, przy których warto się zatrzymać w celu poznania ich historii. Przy większości z nich umieszczone zostały tablice zawierające interesujące treści, podobnie jak w Brodnie przy starorzeczu.

Brodno. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza.
Tablica przy ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w Brodnie.

Szlaki dla dwóch kółek w dolinie Odry nie są wymagające. To płaski teren, nadający się niemal dla wszystkich. Drogi gruntowe utwardzone są grysem lub pokryte piaskiem. Najwygodniejsza jest ścieżka na wale przeciwpowodziowym tuż przy rzece.

Wiata na ścieżce dydaktycznej w Brodnie.
Drewniana wiata na ścieżce dydaktycznej w Brodnie.

Lipnica niedaleko Brodna

Z Brodna do Lipnicy można dojechać również starą, poniemiecką, do dziś gruntową drogą, która biegnie wśród pól. To cudna okolica, w wielu miejscach dzika. Spotkać można tam sarny, dziki, a choćby wilki. Powietrze jest czyste, w upalne letnie dni od Odry wieje chłodzący wiatr, a wiosną pszczoły mają tam mnóstwo pracy, ponieważ wszystko dookoła kwitnie.

W Lipnicy znajduje się Pasieka Ziębów, gdzie pszczelarstwo jest nie tylko pracą, ale również pasją. Miody i inne pszczele produkty z tego źródła słyną w okolicy ze wspaniałych smaków i wyjątkowych wartości odżywczych. Warto więc będąc w pobliżu wstąpić do tego niezwykłego miejsca i zapoznać się z rodzinną działalnością państwa Ziębów oraz efektami ich pracy.

Życie blisko Odry ma zupełnie inną jakość. Czas płynie tam jakby wolniej, a przyroda jest na porządku dziennym. Starorzecze Odry w Brodnie to tylko jedno z wielu interesujących miejsc w tym terenie, gdzie warto zatrzymać się i po prostu pobyć blisko natury…

Czy wiesz drogi Czytelniku\Czytelniczko, iż Nieustanne Wędrowanie to nie tylko blog, ale również książki? Tradycyjne, papierowe, pachnące tuszem drukarskim :) Zainteresowanych odsyłamy do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziecie opisy tych publikacji. Zapraszamy! (patrz poniżej)

Artykuł zawiera autoreklamę

Idź do oryginalnego materiału