Co roku z ofert biur podróży w naszym kraju korzysta wiele milionów Polaków. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala nam oszczędzić czas i uniknąć nużących formalności. Dodatkowo firmy często kuszą atrakcyjnymi cenami. Co jednak w przypadku upadłości biura podróży? Właśnie z taką sytuacją muszą w tej chwili zmierzyć się klienci Tamada Tour.
REKLAMA
Zobacz wideo Pojechałam pierwszy raz i przepadłam. Pokażę wam Maltę, jakiej nie znacie
Jakie biuro podróży upadło? Tamada Tour ogłosiło niewypłacalność
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował na stronie mazovia.pl o otrzymaniu oświadczenia o niewypłacalności biura podróży Tamada Tour. Aktualnie strona internetowa firmy "jest w tej chwili tymczasowo niedostępna". Biuro przez lata reklamowało się jako "pierwsze i najstarsze gruzińsko-polskie biuro podróży". Od 2011 roku organizowało wycieczki do państw wschodnich takich jak m.in. Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Rosja i nie tylko. 15 listopada 2024 roku spółka złożyła oświadczenie o niewypłacalności, wyjaśniając, iż "nie jest w stanie wywiązać się z zawartych umów z podróżnymi i zapewnić zwrotu wpłat lub ich części wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną".
Biuro podróży (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Sebastian Rzepiel / Agencja Wyborcza.pl
Co z poszkodowanymi klientami? Osoby, które zawarły umowy z Tamada Tour, powinny skontaktować się z firmą Signal Iduna, u której biuro posiadało gwarancję ubezpieczeniową. W przypadku niewystarczających środków resztę pokryje Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Zgodnie z warunkami umowy gwarancji, roszczenia można składać najpóźniej do 18 listopada 2025 roku.
Jak sprawdzić, czy biuro podróży nie upadnie? Sposoby, aby uchronić się przed komplikacjami
Takie sytuacje jak upadłość mogą dotknąć choćby największych graczy na rynku. Przykładem jest biuro podróży Skly Club, które w 2012 roku wyprzedziło w sprzedaży choćby Itakę i TUI. Wiadomość, iż największa firma turystyczna w Polsce ogłosiła upadłość, zszokowała wielu. Sytuacja tej branży nie jest stabilna i może się wiązać z licznymi niedogodnościami i trudnościami, szczególnie dla osób, które znajdują się już poza granicami kraju. Nie ma w pełni skutecznego sposobu, aby zabezpieczyć się przed upadkiem biura podróży. Warto jednak stosować środki zapobiegawcze:
Przed wykupieniem wycieczki warto sprawdzić biuro podróży w Centralnej Ewidencji i Wykazach w Turystyce, gdzie znajdziesz informacje o zabezpieczeniu finansowym, ubezpieczycielach i wysokości zabezpieczenia.
Można też sprawdzić dane o zadłużeniu firm w bazach takich jak BIG Info Monitor. jeżeli biuro nie figuruje w bazie, nie ma problemów z płatnościami. Przed rezerwacją warto poznać sytuację finansową firmy.
Sprawdź też: Stanowski pojechał do Egiptu z rodziną. Ostro skrytykował słynną atrakcję. "Obraz nędzy i rozpaczy"