Biały blok z mleka w proszku jest smaczny i wygląda oryginalnie. Poznaj dodatki, które świetnie pasują do białej czekolady domowej. Deser jest wyjątkowo łatwy i szybki w zrobieniu. Zapraszam po sprawdzony przepis, który wykonasz w 20 minut.
Pomyślisz pewnie, iż zabrakło mi w kuchni kakao i zrobiłam biały blok z mleka w proszku. Otóż nie :-). Wybór był świadomy i chciałam sprawdzić, jak będzie smakował mój ulubiony deser z czasów PRL bez kakao. Biały blok jest smaczny i przede wszystkim zachwyca oryginalnym wyglądem. Świetnie komponują się ciemne dodatki, których użyłam. Nie wiem czy to za sprawą wyjątkowego smaku, czy nowości na moim stole, zniknął w mgnieniu oka. Zjedliśmy go jeszcze szybciej niż blok czekoladowy z mleka w proszku, który nie tak dawno prezentowałam na blogu. Zachęcam do wypróbowania obu wersji i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Jestem także interesująca jakie są Wasze ulubione dodatki.
Biały blok z mleka w proszku – składniki:
Szklanka to pojemność 250 ml. Podane składniki są na keksówkę o wymiarach 9 x 20 cm.
Kaloryczność około 500 kcal w 100 g.
- 400 g pełnego mleka w proszku (3 szklanki)
- 200 g masła extra 82% (1 i 1/4 kostki)
- 165 g cukru (3/4 szklanki)
- 125 ml wody
- 100 g połamanych herbatników
- 120 g orzechów włoskich
- 90 g rodzynek
Inne, ulubione dodatki:
- żurawina,
- suszone śliwki, morele lub daktyle,
- pistacje,
- orzechy laskowe,
- chałwa,
- wiórki kokosowe,
- pestki słonecznika,
- migdały,
- ryż preparowany.
Do swojego bloku nie dodałam herbatników (są uwzględnione w składnikach), gdyż chciałam spróbować, jak smakuje w wersji bezglutenowej. jeżeli nie zależy Ci na diecie bezglutenowej to zalecam dać herbatniki. Blok dzięki nim jest mniej mdły i nabiera chrupkości. Dodatkowo deser zyskuje cenowo w stosunku do wagi, co jest istotne w obecnych czasach.
Sposób wykonania białego bloku z mleka w proszku
Do przygotowania bloku czekoladowego potrzebować będziemy przede wszystkim: rondelka, rózgi kuchennej (trzepaczki), łyżki, keksówki o wymiarach 9 x 20 cm.
Krok 1 – podgrzewam masło, cukier i wodę
Do rondelka wrzucam pokrojone w kostkę masło i podgrzewam na małym ogniu. Gdy się rozpuści, wlewam wodę i wsypuję cukier. Całość podgrzewam na małym ogniu (nie doprowadzam do zagotowania) i mieszam trzepaczką, aż cukier się rozpuści i otrzymam jednolitą masę. Zdejmuję z ognia i odstawiam do lekkiego ostudzenia.
Krok 2 – dodaję mleko w proszku
Nie można dodać mleka w proszku do gorącej masy, ponieważ grozi to zważaniem. Dlatego dopiero po około 3 – 5 minutach studzenia masy maślanej, dodaję mleko w proszku.
Dodaję partiami po 3 łyżki mleka w proszku i cały czas mieszam rózgą kuchenną. Czynność powtarzam, aż zużyję całe mleko proszku. Pod koniec mieszania masa jest gęsta i używam już łyżki, zamiast rózgi kuchennej.
Krok 3 – dodaję ulubione dodatki i umieszczam w keksówce
Do miski z masą na biały blok wrzucam ulubione dodatki. Im bardziej kolorowe będę i różnorodne w smaku, tym oczywiście lepiej. Całość mieszam.
Keksówkę wyścielam papierem do pieczenia. Przekładam masę, lekko ugniatam i wyrównuję wierzch. Dobrze jest pod koniec zmoczyć dłoń i wygładzić. Na wierzch możesz też oprószyć wiórki kokosowe lub płatki migdałów.
Krok 4 – chłodzę w lodówce
Blok okrywam folią spożywczą i wstawiam do lodówki w celu schodzenia na minimum 4 – 6 godzin. Najlepiej oczywiście na całą noc. Po tym czasie blok stężeje i będzie się dobrze kroił. Blok zachowuje świeżość w lodówce przez 5 – 7 dni. Możesz też go zamrozić.
Biały blok kroję w plastry lub kostkę i podaję na talerzu. Znika w mgnieniu oka. Życzę smacznego i polecam też wypróbować blok czekoladowy z mleka w proszku, gdzie na końcu podaję szczegółowe wskazówki.
Blok czekoladowy z mleka w proszku
Dla miłośników smaku mleka w proszku polecam narkotycznie smaczne ciasto góra lodowa.