Belgrad – top 20 atrakcji

balkanyrudej.pl 6 miesięcy temu

Belgrad to tętniące życiem miasto, które na przestrzeni ostatnich lat przeszło sporą metamorfozę. Jak na stolicę państwa przystało, oferuje moc atrakcji – od zabytków, przez interesujące muzea, a na terenach rekreacyjnych kończąc. Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą listą TOP 20 miejsc, które rekomendujemy w Belgradzie. Sprawdźcie, co warto zobaczyć i czego doświadczyć.

Atrakcje/Ciekawe miejsca

Co jakiś czas trafiamy w przestrzeni internetowej na opinie, iż w Belgradzie jest mało zabytków czy miejsc o znaczeniu kulturowo-historycznym. Nic bardziej mylnego! A jeżeli jesteście w grupie osób zafascynowanych Jugosławią, to pamiątek związanych z tym nieistniejącym już państwem znajdziecie w Belgradzie całkiem sporo. Pobyt w tym mieście może być naprawdę fascynującym doświadczeniem. Trzeba mieć tylko otwartą głowę oraz poniższą listę miejsc do zobaczenia!

Kalemegdan

Kalemegdan jest bez wątpienia jednym z ważniejszych miejsc w Belgradzie. To wzgórze, na terenie którego wznosi się okazała twierdza. W większości jej teren jest ogólnodostępny. Znaleźć tam można park z alejkami spacerowymi i licznymi punktami widokowymi, z których podziwiać można Sawę, jej ujście do Dunaju oraz nowsze dzielnice miasta. Na terenie twierdzy czekają też zabytki, jak chociażby rzymska studnia, magazyn na proch czy wieża zegarowa. Działa tu również Muzeum Wojskowe. Część ekspozycji można zobaczyć bez kupowania biletu. A wśród eksponatów czeka… polska tankietka. Dla dzieci stworzono tu Dino Park, w który, jak nazwa wskazuje, czekają dinozaury. Na Kalemegdan warto się wybrać tak w dzień, jak i w nocy. Bo panorama, jaka się stamtąd rozciąga, jest jedną z najpiękniejszych w całym Belgradzie. Do tego niemal o każdej porze jest tu masa turystów, jak i samych belgradczyków.

Ulica Kneza Mihaila

Kalemegdan z głównym placem Belgradu, czyli Trg Republike łączy ulica Kneza Mihaila. To cieszący się ogromną popularnością miejski deptak, wzdłuż którego wznoszą się reprezentacyjne kamienice, pochodzące głównie z XIX wieku. Jedno z bardziej zatłoczonych i tętniących życiem miejsc w mieście. Wzdłuż ulicy działa masa najróżniejszych sklepów. Grajkowie lub inni artyści prezentują swoje umiejętności co kilkaset metrów. Warto się tędy przespacerować, by wczuć się w klimat miasta.

Skadarlija

Aczkolwiek jeszcze bardziej klimatycznym zakątkiem Belgradu jest Skadarlija. Pod nazwą tą kryje się niewielka dzielnica miasta. Jej główną ulicą jest mająca ok. 400 m Skadarska. Wzdłuż niej wznoszą się urocze, w dużej mierze niewysokie budynki, kryjące w swych wnętrzach knajpki. Jednak Skadarlija określana jest mianem belgradzkiego Montmartru, bowiem na przestrzeni lat stała się miejscem przyciągającą artystyczną bohemę. Ciekawostką jest to, iż przy skrzyżowaniu Skadarskiej z Džordža Vašingtona, wznosi się replika sarajewskiej Sebilji.

Budynek Parlamentu

Na pewno warto przespacerować się Bulevarem kralja Aleksandra. Notabene jest to mająca ponad 7 km ulica – najdłuższa w całym Belgradzie. W miejscu, gdzie się zaczyna, od strony skrzyżowania z ul. Trg Nikole Pašića, wznosi się imponujący gmach parlamentu w stylu klasycystycznym, którego fasadę zdobią neobarokowe i neorenesansowe elementy.

Tašmajdan i cerkiew św. Marka

Kawałek dalej znajduje się park Tašmajdan, w obrębie którego wznosi się cerkiew św. Marka. Pochodzi z początku XX wieku i utrzymana jest w neobizantyjskim stylu. Co ciekawe, nie jest ona ustawiona, jak większość cerkwi, w osi wschód-zachód. Serbski patriarcha musiał wydać specjalną zgodę, by można było odstąpić od tej istotnej zasady (aczkolwiek warto podkreślić, iż to odstępstwo było w sumie dość minimalne, bo cerkiew przesunięta jest o kilka stopni względem tych kierunków świata).

Cerkiew św. Sawy

Cerkiew św. Sawy jest od pewnego czasu jednym z ważniejszych miejsc w Belgradzie. To również jedna z największych świątyń prawosławnych na świecie. Może pomieścić do 10 000 wiernych. Plany dotyczące jej budowy powstały w 1939 roku. Ale tak naprawdę cerkiew stanęła w 2001 roku. W kolejnych latach prowadzone były prace nad wykończeniem jej ogromnego wnętrza, które aktualnie wypełniają gigantyczne złote freski i mozaiki. Od przepychu może się tu zakręcić w głowie. Cerkiew, jak i jej podziemia są ogólnodostępne i można je zwiedzać za darmo. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz zachowaniu ciszy, by nie przeszkadzać modlącym się tam wiernym.

Dzielnica Zemun i wieża Gardoš

Na uwagę zasługuje również dzielnica Zemun położona nad brzegiem Dunaju, w bliskim sąsiedztwie ujścia Sawy. Niegdyś było to osobne miasto, które z czasem wchłonięte zostało przez rozrastający się Belgrad. Panuje tu zupełnie inny klimat i dominuje inna architektura. Jest bardziej małomiasteczkowo, kameralnie i spokojnie. Jednym z ważniejszych zabytków jest wieża Gardoš, która oferuje przepiękną panoramę tak Zemunu, jak i obu rzek i centralnej części Belgradu. Naprawdę warto się na nią wdrapać.

Kula Gardoš, codz. 10.00-19.00, 300 RSD.

Wieża Avala

Wieża Avala znajduje się na obrzeżach Belgradu, ale można do niej dojechać komunikacją miejską lub taksówką. Na blogu znajdziecie o niej i przylegającym do niej parku oddzielny artykuł. Pokrótce, wieża ta wznosi się na wzgórzu o tej samej nazwie. Ma 205 m wysokości. Na jej 119 m znajduje się kawiarnia, a na 122 m punkt widokowy. Na pewno warto ją odwiedzić wtedy, gdy jest dobra widoczność, by móc podziwiać rozległą panoramę Belgradu i jego bliższych lub dalszych okolic. Po pobycie na wieży obowiązkowo trzeba się przespacerować po parku, w którym znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza autorstwa wybitnego, chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovića.

Belgradzkie Muzea

Belgrad to miasto licznych muzeów, które przybliżają zarówno bardziej, jak i mniej odległą historię – tak Serbii, jak i świata jako takiego. Nasza lista oczywiście nie wyczerpuje tematu, natomiast naszym zdaniem są to najciekawsze miejsca, które warto wpleść do Waszego planu pobytu w tym mieście.

Muzeum Nauki i Techniki

Choć na pierwszy rzut oka niepozorne i może nieco chaotyczne, pozwala przenieść się w przeszłość i świetnie bawić podczas odkrywania przedmiotów sprzed lat. Na wystawę składają się różne eksponaty związane z rozwojem technologii – skomplikowane maszyny obliczeniowe, komputery, ale też telefony, pralki, lodówki, aparaty czy najróżniejsze pojazdy. Jest też sala z zabawkami dla dzieci (rowerek w kształcie konika skradł nasze serca). Na miejscu warto porozmawiać z pracownikami, których wiedza na temat zgromadzonych tam przedmiotów jest naprawdę ogromna!

Muzej nauke i tehnike, Skenderbegova 51; wt.-nd. 10.00-18.00, 300 RSD/100 RSD.

Muzeum Nikoli Tesli

Będąc w tematach naukowo-technicznych nie można pominąć Muzeum Tesli. Przez ostatnie lata urosło ono do rangi najpopularniejszego muzeum w Belgradzie. Z tego też powodu najlepiej zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem, w szczególności, jeżeli chcecie być oprowadzanym przez anglojęzycznego przewodnika. Samo muzeum jest stosunkowo nieduże, a jego największym atutem jest możliwość zobaczenia na własne oczy, jak działały niektóre z wynalazków Tesli. Naszym jednak zdaniem dużo lepiej wypada Muzeum Nauki i Techniki, którego zbiory są bardziej rozbudowane i pozwalają na niebo bardziej nostalgiczną wizytę i wspominki.

Muzeum Nikoli Tesli, Krunska 51; pn. 10.00-18.00, wt.-nd. 10.00-20.00, 600 RSD za wycieczkę po angielsku.

Muzeum Etnograficzne

Nieduże muzeum zajmujące dwa piętra budynku, blisko ścisłego centrum serbskiej stolicy. Zgromadzono tam przede wszystkim ciekawie zdobione stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku i meble. Są też makiety dawnych domów mieszkalnych. Przyjemne miejsce.

Etnografski muzej, Studentski trg 13; codz. oprócz środy 10.00-20.00; 400 RSD.

Serbskie Muzeum Narodowe

Chcąc nieco szerzej zgłębić historię nie tylko Serbii, warto na pewno wpaść do Serbskiego Muzeum Narodowego. Zajmuje imponujący gmach przy głównym placu, czyli Trgu Republike. Ekspozycja przeprowadza zwiedzających przez różne okresy historyczne, zaczynając od starożytności a na XX-wiecznej sztuce kończąc. Spokojnie można tam spędzić kilka godzin.

Narodni Muzej, Trg Republike 1, wt., śr., pt., sb. 10.00-18.00, czw. i nd. 12.00-20.00; w niedziele za darmo; 300 RSD.

Muzeum Historii Jugosławii i Dom Kwiatów

Będąc w Belgradzie koniecznie odwiedźcie Dom Kwiatów, gdzie pochowany jest Tito i Jovanka. Do mauzoleum przylega też Muzeum Historii Jugosławii. Składają się na niego dwa obiekty – podłużny barak, w którym zebrano pamiątki po Ticie, a dokładniej prezenty, jakie przez lata otrzymywał od możnych tego świata czy przeróżnych delegacji. W drugim, dużo bardziej imponującym budynku znajduje się przestrzeń wystawiennicza, w której realizowane są najróżniejsze wystawy czasowe. W 2024 roku stworzono tam swoisty plac zabaw dla dzieci oraz ekspozycję na temat jednego z serbskich pisarzy.

Muzej Jugoslavije i Kuća Cveće, wt.-nd. 10.00-18.00, 600/300 RSD; wstęp wolny np. 25.05, w dzień urodzin Tity.

Niebieski Pociąg

O Niebieskim Pociągu znajdziecie oddzielny artykuł na blogu. I to tam opisaliśmy dokładne instrukcje, jak się do niego dostać. Nie jest to bowiem klasyczne muzeum, czy klasyczna wystawa i trzeba odrobinę pokombinować. Naszym zdaniem warto, bo Niebieski Pociąg, czyli pociąg, jakim podróżował Tito, jest naprawdę warty odwiedzenia i zobaczenia!

Instrukcje dot. Niebieskiego Pociągu.

Tereny spacerowe/aktywności

Belgrad posiada wiele naprawdę przyjemnych terenów spacerowych. Oczywiście najwięcej z nich rozciąga się wzdłuż Sawy i Dunaju. Jednak i w głębi miasta znaleźć można trochę zieleni, która umili pobyt w serbskiej stolicy.

Savska Promenada i Beograd na Vodi

Nasze ulubione miejsce na spacer to oczywiście Savska Promenada, która rozciąga się oczywiście wzdłuż Sawy. Jej najładniejszy odcinek to ten biegnący od dzielnicy Beograd na Vodi (Belgrade Waterfront) i dalej u podnóża Kalemegdanu, aż do centrum sportowego „Milana Gale Muškatirovića”. Biegnie tamtędy zarówno trasa spacerowa, jak i ścieżka rowerowa. Wzdłuż promenady działają liczne knajpki, kluby i restauracje, jest masa punktów widokowych, trochę street artu. Sporo się tam dzieje zarówno w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmroku. Tu też cumują łodzie/barki, które realizują widokowe rejsy po dwóch rzekach.

Rejs po Sawie i Dunaju

Będąc w Belgradzie na pewno warto rozważyć rejs po Sawie i Dunaju. My polecamy taki rejs bliżej godzin wieczornych. Wtedy wrażenia wizualne będą najciekawsze. W stolicy Serbii działa sporo firm oferujących takie wycieczki. Ceny wahają się od 25 € od osoby w górę. Rejs trwa zwykle ok. 1,5-2 godziny. W jego trakcie przewodnik mówiący po serbsku i angielsku opowiada o mijanych miejscach i różnych, belgradzkich ciekawostkach.

Park Ušće

Park Ušće rozciąga się na przeciwległym brzegu Sawy niż Kalemegdan. Na jego terenie znajduje się kilka ciekawych obiektów, w tym budynek Muzeum Sztuki Współczesnej czy kilka pomników. Na czas różnych wydarzeń staje się np. przestrzenią dla koncertów. My w 2024 roku mieliśmy okazję oglądać tam występ niemieckiego zespołu Rammstein. Sam park to przyjemny cel spacerów czy pikników. Idąc wzdłuż brzegu rzeki można podziwiać panoramę miasta i belgradzkich mostów.

Pionirski park

Nieduży Pionirski park znajduje się po drugiej stronie ulicy niż budynek Parlamentu. Zadbany, ładny, z alejkami, placem zabaw. Przylegają do niego dwa pałace – Stari Dvor i Novi Dvor.

Ogród Botaniczny „Jevremovac”

Ogród botaniczny „Jevremovac” powstał w II połowie XIX wieku, z inicjatywy serbskiego botanika Josifa Pančića. Początkowo znajdował się bezpośrednio nad Dunajem, ale po tym, jak dwukrotnie został zniszczony przez powodzie, podjęto decyzję o jego przeniesieniu. Dzięki temu znajduje się kilka minut spacerem od gmachu parlamentu. Na terenie ogrodu rośnie ponad 350 gatunków roślin. Podziwiać tu też można szklarnię, którą specjalnie sprowadzono z Drezna.

Botanička bašta „Jevremovac”, Takovska 43, 9.00-19.00, 400 RSD.

Zemunski Kej

Jeśli zawitacie na terenie dzielnicy Zemun, to koniecznie wybierzcie się na spacer promenadą Zemunski Kej. Zaczyna się na wysokości wieży Gardoš i ciągnie się przez 2,5 km. Spacerując tamtędy można podziwiać widok na Dunaj i jego bardziej dziki brzeg, gdzie belgradczycy mają swoje letniskowe działki. Wzdłuż promenady działają knajpki i kawiarnie. Zemunski Kej doprowadza do hotelu Jugoslavija.

Belgrad – tylko top 20 atrakcji?

Oczywiście nasza lista jest dość subiektywna i nie znalazło się na niej kilka miejsc. Np. Konak kneginje Ljubice, który z zewnątrz jest super, ale w środku… No cóż. Marek dobrze podsumował wizytę w tamtejszym muzeum, iż prezentuje głównie: fotele i kanapy. Nasza lista nie obejmuje również architektury brutalistycznej, z której Belgrad oczywiście słynie. Powód jest prosty – większość obiektów podziwialiśmy tylko z daleka i przy każdej wizycie brakowało nam czasu, by się do nich wybrać. Ale pewnie jest to do nadrobienia w kolejnych latach. Bo chętnie do Belgradu wrócilibyśmy z rowerami, by popatrzeć na miasto właśnie z ich perspektywy. Tak czy inaczej mamy nadzieję, iż zebrane tu miejsca zainspirują i zachęcą Was do odwiedzin w serbskiej stolicy.

Jeśli nasz materiał jest dla Was przydatny i chcielibyście nas wesprzeć, to możecie nam postawić wirtualną kawę. Z góry dziękujemy!

Post Belgrad – top 20 atrakcji pojawił się poraz pierwszy w Bałkany według Rudej.

Idź do oryginalnego materiału