Będzie nowy dodatek. Nowa szansa dla osób pobierających rentę socjalną

plotkosfera.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: nowy dodatek


Osoby pobierające rentę socjalną mogą cieszyć się dobrą wiadomością. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza dodatkowe świadczenie dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji. To znacząca zmiana, która ma przynieść realne wsparcie dla tych, którzy potrzebują go najbardziej.

Wsparcie w wysokości 2520 złotych

Nowy dodatek dopełniający wynosi 2520 złotych i stanowi różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę (4300 złotych na koniec 2024 roku) a najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. To oznacza, iż osoby pobierające rentę socjalną będą otrzymywać miesięczne wsparcie w wysokości 4300 złotych. Co ważne, świadczenie będzie waloryzowane corocznie od 1 marca, co oznacza, iż jego wartość będzie rosnąć wraz z inflacją.

Wsparcie dla 130 tysięcy osób

Według szacunków Kancelarii Prezydenta, ze wsparcia skorzysta około 130 tysięcy osób. To osoby, które dotychczas otrzymywały rentę socjalną w wysokości 1780,96 złotych. Dzięki nowej ustawie będą miały możliwość otrzymania znacznie wyższego wsparcia.

Dalsze zmiany w przygotowaniu

Ministerstwo Rodziny zapowiada dalsze zmiany. Wiceminister Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował, iż realizowane są prace nad rozszerzeniem grupy uprawnionych do świadczenia. W planach jest objęcie dodatkiem również osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Pierwsza wypłata już w maju 2025 roku

Pierwsze wypłaty, z wyrównaniem od stycznia, trafią do beneficjentów w maju 2025 roku. Wypłata będzie miała miejsce w terminach płatności rent socjalnych. To oznacza, iż osoby pobierające rentę socjalną będą mogły liczyć na dodatkowe wsparcie już wkrótce.

Nowa szansa dla osób niepełnosprawnych

Nowa ustawa to nowa szansa dla osób pobierających rentę socjalną. Dzięki dodatkowemu wsparciu będą mogły żyć bardziej niezależnie i samodzielnie, co jest szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych.

Idź do oryginalnego materiału