Na której ręce nosi się obrączkę w Polsce? To musisz wiedzieć przed ślubem!

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Na której ręce nosi się obrączkę? Obrączka to wyjątkowy przedmiot, którego historia sięga jeszcze czasów starożytnych. Jest symbolem miłości i więzi łączącej małżonków. Starożytni Egipcjanie przywiązywali bardzo dużą wagę do symboliki, w związku z czym zarówno to, na którym palcu, jak i, na której ręce nosi się obrączkę, ma niezwykle istotne znaczenie.
Na której ręce nosi się obrączkę? Przed tym dylematem często stają narzeczeni, którzy przygotowują się do ceremonii zaślubin. Czy na pytanie, na której ręce nosi się obrączkę, można dać jasną i jednoznaczną odpowiedź? Szczegóły poniżej.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pokolenie "Z" wyobraża sobie ślub?


Obrączki ślubne na dłoni - skąd wziął się zwyczaj zakładania obrączek ślubnych?
Być może wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, iż obrączki ślubne noszone na dłoni to zwyczaj, którego korzenie sięgają jeszcze czasów starożytnych, a dokładnie starożytnego Egiptu.
Co ciekawe, Egipcjanie jako pierwsi zapoczątkowali zwyczaj zakładania obrączek podczas ceremonii zaślubin. Z uwagi, iż przywiązywali ogromną wagę do symboliki, przyjęło się, iż obrączki zakładane sobie nawzajem przez małżonków w trakcie ceremonii zaślubin, będą okrągłe. Okrągły kształt obrączek ślubnych ma głębsze znaczenie. Koło to symbol wieczności i nieskończoności, czyli cech, jakie powinien mieć związek małżeński. Nie bez znaczenia pozostawał także palec, na którym noszono obrączkę, ale do tej kwestii powrócimy później.


Na której ręce nosi się obrączki w Polsce? Sprawdzamy
Na której ręce nosi się obrączki w Polsce? Zgodnie z przyjętymi normami, zakochani w trakcie ślubu zakładają sobie obrączki na prawą dłoń, niezależnie od tego, czy uroczystość ma charakter cywilny, czy kościelny.
Czy zawsze tak było? I tak i nie. Zgodnie z przekazami, zwyczaj noszenia obrączek ślubnych na prawej dłoni został na jakiś czas zmieniony po klęsce powstania styczniowego. Na znak żałoby narodowej i w geście solidarności z wdowami, mężatki przekładały swoje obrączki z prawych na lewe dłonie. Zwyczaj ten utrzymywał się przez pewien czas po powstaniu, z biegiem lat powrócono jednak do tradycyjnego sposobu noszenia krążków ślubnych.


Noszenie obrączki na prawej dłoni jest charakterystyczne dla wielu krajów, zarówno w Europie, jak i na świecie. Obrączkę ślubną na prawą dłoń zakładają małżonkowie w takich krajach jak m.in. Niemcy, Grecja, Litwa, Łotwa, Estonia, Chile czy Wenezuela. Lewa dłoń jest z kolei adekwatna do założenia obrączki ślubnej m.in. we Włoszech, Francji, Czechach, Słowacji, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych.
Obrączka na lewej ręce - co oznacza w Polsce?
Co w Polsce oznacza obrączka na lewej ręce? Tradycja przekładania obrączki ślubnej z prawej na lewą dłoń ma smutny wydźwięk. Zgodnie z zakorzenionym w naszej kulturze zwyczajem, obrączka na lewej ręce jest symbolem żałoby i wdowieństwa. Kobieta z obrączką na lewej ręce to wdowa, a mężczyzna z obrączką na lewej ręce to wdowiec.
Obrączka ślubna to - jak już wiemy - przedmiot pełen symboliki. Nie bez znaczenia dla symboliki właśnie pozostaje także kruszec, z którego wykonywane są obrączki ślubne. W dawnych czasach obrączki ślubne były wykonywane z różnego rodzaju materiałów, w tym m.in. ze skór zwierzęcych. Z czasem zaczęto wykonywać obrączki ślubne z bardziej wytrzymałych tworzyw tj. ze srebra i złota. Metale gwarantowały większą trwałość obrączek, a także miały wydźwięk symboliczny. Złoto to trwały kruszec, czyli dokładnie taki, jaki powinien być związek małżeński zawierany przez zakochanych.


Na którym palcu nosi się obrączkę i z czego to wynika?
Oprócz tego, na której ręce nosi się obrączkę, bardzo duże znaczenie ma także to, na którym palcu nosi się obrączkę. adekwatnym do noszenia obrączki zawsze był palec serdeczny.


W tym miejscu powróćmy do zagadnienia, które już wcześniej zostało nieco poruszone. Zwyczaj zakładania obrączek ślubnych na palec serdeczny wywodzi się ze starożytnego Egiptu i - jak można się domyślić - nie jest przypadkowy. To właśnie przez palec serdeczny biegnie żyła miłości, która - bezpośrednio połączona z sercem - ma związek z emocjami i uczuciami danej osoby. W dniu ślubu to właśnie miłość i emocje towarzyszące nowożeńcom są najważniejsze i najczęściej podkreślane.
Warto podkreślić również to, iż niezależnie od tego, na której ręce nosi się obrączkę w danym kraju, to zawsze adekwatnym palcem do jej założenia, jest właśnie palec serdeczny. Czy dotyczy to także wdowców? Tak, zwyczaj zakładania obrączki ślubnej na palec serdeczny jest praktykowany także w przypadku śmierci współmałżonka. W takiej sytuacji obrączka z palca serdecznego z prawej ręki jest zakładana na palec serdeczny lewej dłoni.
Zobacz też: Życzenia ślubne - co powiedzieć państwu młodym w ich wyjątkowy dzień?
Idź do oryginalnego materiału