Już od listopada 2024 roku każdy obywatel posiadający Profil Zaufany będzie mógł brać aktywny udział w procesie legislacyjnym, komentując projekty ustaw online. Zapowiedź tę ogłosił Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej, podkreślając, iż to krok w kierunku większej obywatelskiej sprawczości i transparentności działań Sejmu.
Jak działa nowa platforma do konsultacji społecznych?
Od 31 października 2024 roku możliwość komentowania projektów ustaw, która dotychczas była ograniczona do wybranych grup, zostanie otwarta dla wszystkich Polaków posiadających Profil Zaufany. To narzędzie, już dobrze znane z innych e-usług państwowych, stanie się najważniejsze dla osób chcących wyrazić swoje zdanie na temat proponowanych zmian w prawie.
Jak zapowiedział Hołownia, każdy obywatel będzie mógł się zalogować Profilem Zaufanym, aby komentować wszystkie projekty ustaw. Proces ten będzie całkowicie jawny – zarówno autorzy ustaw, jak i posłowie, będą mieli wgląd w zgłoszone opinie. Uwagi zostaną udostępnione publicznie w Systemie Informacyjnym Sejmu, a ich analiza będzie prowadzona przez sejmowych ekspertów.
Nowa era konsultacji społecznych
Wprowadzenie tej zmiany stanowi istotny krok w demokratyzacji procesów legislacyjnych w Polsce. Zmiany mają na celu zwiększenie partycypacji obywateli w tworzeniu prawa oraz zbudowanie zaufania do instytucji państwowych poprzez większą przejrzystość działań Sejmu. Jak podkreśla Szymon Hołownia, celem nowego systemu jest umożliwienie każdemu obywatelowi wyrażenia konstruktywnej opinii na temat ustaw, niezależnie od ich politycznych poglądów.
Dzięki temu narzędziu, obywatele będą mieli 30 dni na zgłoszenie swoich uwag do projektów ustaw, co da im więcej czasu w dokładne przeanalizowanie proponowanych zmian. Nowa platforma będzie również stanowiła centralny punkt zbierania opinii – wszystkie zgłoszone uwagi będą musiały być jawnie dostępne, a każda poprawka zgłoszona przez posłów i komisje będzie od razu publikowana w systemie online.
Hołownia: „Każdy obywatel ma prawo do głosu”
Podczas konferencji prasowej Hołownia podkreślił, iż zmiany te są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa na większą przejrzystość i możliwość wpływu na proces legislacyjny. – „Będziesz mógł się zalogować Profilem Zaufanym i zostawić komentarz, opinię do każdego aktu, który przez Sejm jest przeprowadzany. Każda poprawka będzie musiała być odnotowana, od razu online, przez kogo została zgłoszona i czego dotyczyła” – wyjaśnił.
Ta rewolucja w systemie legislacyjnym ma również na celu wzmocnienie konstruktywnej krytyki, która będzie mogła dotrzeć bezpośrednio do autorów projektów ustaw. W praktyce oznacza to, iż obywatele będą mogli wpływać na treść ustaw, zanim trafią one do pierwszego czytania w Sejmie.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział?
Aby skorzystać z nowej możliwości komentowania ustaw, wystarczy posiadać Profil Zaufany – narzędzie do elektronicznej identyfikacji, które już teraz jest wykorzystywane do załatwiania wielu spraw urzędowych online. jeżeli jeszcze go nie masz, proces zakładania profilu jest prosty i szybki, a można go założyć zarówno przez internet, jak i stacjonarnie w wielu instytucjach państwowych.