Wiele osób robi to źle. Gdzie wyrzucać opakowanie po balsamie? Liczy się jedno

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Gdzie wyrzucić opakowania po balsamie? Fot. archiwum prywatne


Gdzie wyrzucić opakowania po balsamie? Wszystko zależy od dwóch czynników, z czego jednym jest materiał, z którego zostało zrobione.
Obowiązek segregacji odpadów wszedł w życie kilka lat temu. Mimo to niektóre kwestie wciąż budzą wiele wątpliwości i niejedna osoba zastanawia się, do jakiego kontenera wrzucić dany śmieć. Wbrew pozorom sprawa nie zawsze jest tak oczywista, jak mogłoby się zdawać. Dotyczy to między innymi opakowań po kosmetykach, na przykład balsamie. Gdzie je wyrzucać?

REKLAMA







Zobacz wideo Anita Sowińska: Nasze priorytety to odnawialne źródła energii i zajęcie się nielegalnymi składowiskami odpadów



Gdzie wyrzucić opakowania po balsamie? O tej zasadzie pamiętaj
Balsamy do ciała to nierzadko obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki, które pozwala dbać o odpowiednią pielęgnację i nawilżenie skóry. Najczęściej korzystamy z nich po kąpieli, choć oczywiście wszystko zależy od osobistych preferencji. Odżywczy kosmetyk zwykle ukryty jest w plastikowym opakowaniu. Gdzie je wyrzucić po wykorzystaniu? W teorii odpowiednim miejscem będą pojemniki żółte, czyli na metale i tworzywa sztuczne. Natomiast w przypadku szkła - pojemniki niebieskie. Ale pamiętaj o jednym warunku.
Zobacz też: Wrzucasz zużyte żarówki do zwykłego kosza? Ten błąd będzie cię słono kosztował. choćby 5000 zł


Warto tu jednak wspomnieć o ważnej zasadzie, która powinna być też dobrym przyzwyczajeniem. Mowa o wcześniejszym wyczyszczeniu podobnych odpadów przed pozbyciem się ich. Chodzi o to, aby nie zalegały w nim resztki kosmetyku. Dlatego, zanim opakowanie wyląduje w koszu, wypłucz je wodą lub umyj. Dzięki temu z sukcesem zostanie wykorzystane ponownie. Natomiast jeżeli zostawiasz w środku część produktu lub doszło do jego zanieczyszczenia, w takim przypadku opakowanie powinno wylądować w pojemniku na odpady zmieszane, czyli czarnym.
PORADA! Zawsze też możesz sprawdzić, czy na opakowaniu widnieje symbol, iż nadaje się do ponownego użycia. Będą to trzy strzałki ułożone w trójkąt i skierowane zgodnie ze wskazówkami zegara. Nie my ich z okrągłym oznaczeniem z dwoma zielonymi strzałkami. To tzw. zielony punkt, czyli informacja, iż producent miał wkład finansowy do rozbudowania systemu odpadów.








Wyrzucanie śmieci nie należy do ulubionych czynności Polaków. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Jak prawidłowo segregować śmieci w domu? Najważniejsze zasady
jeżeli zastanawiasz się, do jakich pojemników powinny trafiać poszczególne odpady, poniżej znajdziesz małą przypominajkę. Z zaznaczeniem, iż do segregacji należy wyrzucać czyste śmieci.

papier - pojemnik niebieski, czyli m.in. gazety, książki, zeszyty, kartony.
szkło - pojemnik zielony, czyli słoiki, butelki i inne szklane opakowania, bez domieszki innych materiałów.
metale i tworzywa sztuczne - pojemnik żółty, czyli m.in. opakowania z plastiku, po kosmetykach, puszki, folia aluminiowa.
biodegradowalne - pojemnik brązowy, czyli obierki, skoszona trawa, gałęzie z drzew, fusy po kawie, skorupki jaj, resztki z warzyw i owoców.
odpady zmieszane - pojemnik czarny/szary, czyli wszystko inne, jak np. ubrania, resztki żywności, a ponadto materiały zabrudzone czy zrobione z kilku materiałów (np. karton po mleku). Nie wrzucaj tu: urządzeń elektrycznych, baterii, żarówek, leków.

jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału