Badania w związku ze zmianą płci

zmianaplci.com.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Jakie badania w związku ze zmianą płci


Badania w związku ze zmianą płci

Zmiana płci to długi, wieloetapowy proces, którego przejście wymaga ogromnej determinacji. Przed jego rozpoczęciem należy przejść szereg konsultacji i badań, na podstawie których orzeka się, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu. Jakie badania zleca się przed operacją zmiany płci?

Zaburzenia identyfikacji płciowej

Płeć biologiczna nie zawsze jest zgodna z płcią psychologiczną. o ile dochodzi do takiego konfliktu, dana osoba nie czuje się dobrze we własnym ciele. Prowadzi to do ogromnej frustracji, nierzadko też do depresji czy stanów lękowych. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się operacyjna zmiana płci, która pozwoli jednostce wieść spokojne, szczęśliwe życie.

Trzeba jednak wiedzieć, iż operacyjna zmiana płci to bardzo skomplikowana procedura i nie każdy może się jej poddać. W pierwszej kolejności należy odbyć konsultacje u seksuologia i psychologa, a następnie wykonać cały zestaw badań diagnostycznych.

Diagnoza psychologiczna

Pierwszym specjalistą, do którego powinna zgłosić się osoba rozważająca zmianę płci jest seksuolog lub psycholog Ważne, aby był to lekarz posiadający doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami identyfikacji płciowej. Przed umówieniem wizyty, warto zatem zebrać rekomendacje na temat danego medyka. Aby możliwe było postawienie diagnozy, a co za tym idzie zakwalifikowanie do zabiegu zmiany płci, niezbędny jest wywiad i rozmowa, a także wykonanie odpowiednich testów psychologicznych. Niekiedy konieczna jest dodatkowo konsultacja psychiatryczna.

Podczas wywiadu lekarz zbiera od pacjenta informacje na temat jego sytuacji rodzinnej i zawodowej, ogólnego stanu zdrowia, a także na temat przyjmowanych leków. Na ich podstawie dokonuje ogólnej oceny jego stanu psychicznego. Lekarz pyta również o sytuację osobistą, związki partnerskie i doświadczenia seksualne, a także o wszelkie trudności w życiu, wywołane zaburzoną identyfikacją płciową.

Testy psychologiczne pozwalają zaś orzec o istnieniu bądź braku zaburzenia identyfikacji płciowej. Pomagają także wykryć inne potencjalne zaburzenia natury psychicznej, mogące powodować fałszywą potrzebę zmiany płci.

Pozostałe badania diagnostyczne

Aby diagnoza psychologiczna mogła zostać uznana za rzetelną i wiarygodną, konieczne jest również wykonanie szeregu badań medycznych, takich jak:

  • tomografia komputerowa,
  • badanie krwi (morfologia),
  • oznaczenie poziomu hormonów,
  • elektroencefalografia, pozwalająca ocenić, czy w obrębie mózgu nie doszło do uszkodzeń czynnościowych lub organicznych.

Często konieczne jest również oznaczenie chromatyny płciowej oraz przeprowadzenie badania kariotypu. Są to badania genetyczne pozwalające uzyskać pewność, iż transseksualizm nie stanowi u danej jednostki następstwa wad genetycznych, a co za tym idzie czy faktycznie możemy mówić o zaburzeniu identyfikacji płciowej. Często zleca się również badanie nasienia oraz badanie RTG macicy.
Choć ilość badań, jakie należy wykonać przed operacją zmiany płci faktycznie jest spora, to nie można pominąć tego etapu. Taka rozszerzona diagnostyka ma bowiem na celu niedopuszczenie do korekty płci u osoby, która nie kwalifikuje się do tego typu zabiegu. Zdarza się bowiem, iż chęć zmiany wynika z rozwijającej się choroby lub zaburzeń natury psychicznej, co oznacza, iż dążąca do niej osoba nie jest w pełni świadoma czekających ją konsekwencji lub nie myśli w sposób racjonalny.

Przygotowanie do zabiegu

Jeżeli diagnoza psychologiczna potwierdzi potrzebę zmiany płci, a badania nie wykażą żadnych fizycznych przeciwskazań, można rozpocząć przygotowania pacjenta do zabiegu zmiany płci. Mowa tu przede wszystkim o terapii hormonalnej. Polega ona na przyjmowaniu przez pacjenta hormonów adekwatnych dla danej płci. Jednocześnie podawana są blokery, hamujące produkcję hormonów płciowych przez organizm. Już podczas terapii hormonalnej zaczynają dokonywać się pierwsze widoczne zmiany w wyglądzie danej osoby. Zmieniają się rysy twarzy oraz dystrybucja tłuszczu w organizmie.

Trzeba podkreślić, iż cała procedura diagnostyczna poprzedzająca zmianę płci, w tym kolejność wykonywanych badań, zawsze jest kwestią indywidualną. Konieczne jest wykonanie wszystkich badań, które pozwolą wykazać, iż chęć zmiany płci nie jest chwilowa i nie wynika z zaburzeń o podłożu psychicznym.

Sam zabieg zmiany płci jest trudny i złożony. Jak widać nie mniej łatwa jest prowadząca do niego droga. Choć etapu tego nie udaje się przejść każdemu, to jest on konieczny. Operacja zmiany płci jest bowiem nieodwracalna, dlatego musi istnieć całkowita pewność co do zasadności jej przeprowadzenia.

Idź do oryginalnego materiału