Babka parzona z małej formy

przepisnikmoniki.pl 2 miesięcy temu
Małe piekarnicze wyzwanie :) choć ciasto jest małe, urocze i niepozorne, przy pierwszym podejściu "pokonało mnie" i dopiero kolejny wypiek babki zakończył się sukcesem, ale zdecydowanie było warto! Babka jest bardzo delikatna, puszysta i nie jest sucha. Do tego w smaku delikatnie mleczna, idealnie komponując się z polewą czekoladową i kruszonymi orzechami włoskimi.
Jeśli lubicie małe co-nie-co do kawy, ale tylko od czasu do czasu, to ciasto będzie dla Was strzałem w dziesiątkę.


Forma - mała foremka do babki z kominkiem, średnica ok. 16 cm, wysokość ok. 9cm.
Pieczenie - 160 stopni Celsjusza, góra-dół, 45 minut.

Jeśli chcielibyście wykonać babkę w standardowej (dużej formie) - składniki razy dwa, temperatura pieczenia 175 stopni Celsjusza, góra-dół, 45-50 minut.

Składniki:

  • 2 duże jajka
  • 120g cukru (jeśli lubicie mniej słodkie wypieki, można ograniczyć się choćby do 100g)
  • 2 płaskie łyżeczki cukru waniliowego
  • 55g masła
  • 115ml mleka (użyłam UHT 3,2%, można użyć dowolnego)
  • 140g mąki (pszenna, typ dowolny, u mnie 405)
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 100g czekolady
  • garść orzechów włoskich

Wykonanie:

  1. W garnuszku umieszczamy pokrojone na kawałki masło i wlewamy do niego mleko. Podgrzewamy do rozpuszczenia masła i otrzymania wrzącej mieszanki (w trakcie warto zamieszać kilkukrotnie, żeby mleko nie przypaliło się na dnie). Odstawiamy, ale nie studzimy.
  2. Do misy miksera (lub robota planetarnego) wbijamy całe jajka. Dodajemy cukier oraz cukier waniliowy. Ubijamy na najwyższych obrotach, do uzyskania jasnej, puszystej piany jajecznej (po zakończeniu ubijania z trzepaczek powinna ona opadać "wstęgami", które przez chwilę zostawią ślad na powierzchni masy w misie) - mikserem 10-15min., robotem planetarnym 7-10 min.
  3. Zmniejszamy obroty na średnie i dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Robimy to porcjami, tylko do pełnego połączenia składników.
  4. Zmniejszamy obroty na niższe i dodajemy wciąż gorące mleko z masłem (warto zamieszać przed dodaniem, aby ewentualna "skorupa" z tłuszczu miała okazję ponownie rozpuścić się w gorącym płynie). Mleko lejemy w trakcie mieszania cienkim strumyczkiem i miksujemy bardzo krótko, tylko do jako-takiego połączenia z resztą masy. Ciasto na tym etapie powinno być płynne.
  5. Wyłączamy robota, sprawdzamy połączenie ciasta, mieszając je łyżką lub szpatułką. jeżeli na dnie misy znajduje się niedomieszane, gęste ciasto, kilkoma ruchami łyżki łączymy je z "wyższą" lżejszą masą.
  6. Ciasto przelewamy do wysmarowanej masłem i osypanej mąką formy do babki z kominkiem.
  7. Formę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni Celsjusza, góra dół, na ok. 45 minut. Pieczemy do suchego patyczka.
  8. Po upieczeniu NIE wyciągamy ciasta od razu z piekarnika, ponieważ ciasto bardzo mocno się skurczy. Babkę studzimy jak sernik - przez pierwsze 5min. piekarnik uchylamy na wąską szparkę, następnie uchylamy go na 1/3 lub do połowy (tak, aby drzwiczki się zablokowały w uchyleniu) i zostawiamy do wystudzenia piekarnika (a przynajmniej dobre 30 min.). Po wyciągnięciu z piekarnika przekładamy z formy na talerz. Dostudzamy do końca.
  9. Gdy ciasto jest zimne, przygotowujemy polewę. Zaczynamy od rozdrobnienia orzechów włoskich - możemy je posiekać, użyć rozdrabniacza, utłuc w moździerzu, ważne, aby otrzymać niezbyt duże kawałki, ale nie zrobić mączki orzechowej. Odstawiamy.
  10. Następnie rozpuszczamy w kąpieli wodnej 100g czekolady.
  11. Ciekłą czekoladą polewamy babkę. Rozprowadzamy ją po całej powierzchni zewnętrznej ciasta (fajnie, jeżeli trochę ścieknie do kominka).
  12. Na świeżo wylaną czekoladę sypiemy orzechy włoskie - staramy się nimi pokryć jak największą powierzchnię czekolady.
  13. Ciasto odstawiamy do stężenia polewy (ok. 2-3h), następnie możemy zabezpieczyć przed wysychaniem i wstawić do chłodnego miejsca - spiżarka lub lodówka.





Spodobał Ci się przepis?
Idź do oryginalnego materiału