Atrakcje w Mikołajkach – co warto zobaczyć nad Jeziorem Mikołajskim?

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Co warto zobaczyć w Mikołajkach? Pojechaliśmy to sprawdzić podczas naszej podróży po województwie warmińsko-mazurskim. Wcześniej byliśmy w Mrągowie, a w minionym dniu w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które bardzo polecamy. Przyjechaliśmy do miasteczka wcześnie rano, a na ulicach było jeszcze pusto. Dopiero nieliczni turyści zbierali się do zwiedzania. Pomyśleliśmy, iż poza sezonem wakacyjnym nie ma tutaj wiele osób.

  • Nazwa pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja
  • To jedno z najważniejszych miejsc na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
  • Znajduje się niedaleko Jeziora Śniardwy
  • Symbolem Mikołajek jest Król Sielaw – fontannę można znaleźć w Rynku
  • W okresie wakacyjnym Mikołajki tętnią życiem
  • Często zwane są sercem Mazur
  • Popularnym miejscem jest Wioska Żeglarska
  • Mikołajki to dobra baza wypadowa na zwiedzanie innych atrakcji na Mazurach
  • Możesz wybrać się na piesze wycieczki, rowerowe czy w rejs statkiem
  • W mieście odbywa się Festiwal Szantowy, czy Mazurski Festiwal Rybny
  • Wycieczka do Mikołajek to interesujący pomysł na jednodniowy wypad
  • Panoramę miasta można obejrzeć z wieży widokowej

Rynek (Plac Wolności) w Mikołajkach – fontanna Króla Sielaw

Do miasta wjechaliśmy bez problemów. Parking wyznaczyliśmy sobie w centrum miasta, blisko atrakcji w Mikołajkach. Na Rynku było sporo wolnych miejsc, dlatego stanęliśmy przy ul. Plac Wolności. Z Rynku odchodziła między innymi ulica Michała Kajki, która jest najstarszą ulicą w miasteczku. Centrum o poranku wyglądało pięknie, zwłaszcza te drzewa i zabytkowe budynki. W środku stoi fontanna Króla Sielaw, a obok niej są ławeczki, na których można odpocząć. Są tam także restauracje działające od wczesnych godzin porannych. Król Sielaw to ryba będąca symbolem miasta. Znajduje się w herbie i związana jest z nią legenda.

  • Postój jest płatny w parkomacie
  • Współrzędne parkingu: 53.8005, 21.5729

Jezioro Mikołajskie – jedna z głównych atrakcji w Mikołajkach

Na początku udaliśmy się nad Jezioro Mikołajskie. Jest to jedno z popularniejszych jezior na Mazurach. Jego powierzchnia to 5 km2, a maksymalna głębokość to 25,9 km. Jezioro Mikołajskie łączy się z Jeziorem Śniardwy, które jest największe w Polsce, a do którego potem jeszcze pojedziemy. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. Mikołajki to świetne miejsce dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas na wodzie. Można popływać jachtami, łódkami czy motorówkami. Miasto jest związane z wodą.

Most wiszący

Od razu weszliśmy na most wiszący znajdujący się nad Jeziorem Mikołajskim. Przeszliśmy do końca i wróciliśmy w to samo miejsce. Z mostu rozciągają się piękne widoki i krajobraz nas mocno zadziwił. Czuliśmy się trochę, jakbyśmy odwiedzili jakiś nadmorski kurort gdzieś nad Morzem Liguryjskim we Włoszech. Wyglądało to pięknie – sami zobaczcie. Most przypomina żagiel i zastąpił dawną konstrukcję. Pod mostem jest połączenie Jeziora Mikołajskiego z Jeziorem Tałty.

Promenada w Mikołajkach i rejs statkiem

Z mostu zeszliśmy w dół i spacerowaliśmy promenadą. Jest to bardzo długie miejsce do cumowania jednostek na Mazurach. Warto przejść ponad kilometr i podziwiać statki, a także skorzystać z restauracji czy noclegu. Są tam także wypożyczalnie sprzętu wodnego. Tam również możesz wybrać się w rejs statkiem. Te stoją przycumowane, a obok nich znajduje się informacja, kiedy odbywa się rejs. Jak byliśmy we wrześniu, to przy dwóch statkach widzieliśmy, iż odbywały się po 2-3 rejsy dziennie. Myślę, iż w okresie wakacyjnym takich wycieczek jest więcej. Spacerując promenadą przejdziesz Aleją Żeglarzy.

Wioska Żeglarska – najpiękniejszy port na Mazurach

Wioska Żeglarska to podobno najpiękniejszy port na Mazurach, a i czołówka portów w Polsce. Nie sprawdzaliśmy wszystkich, więc nie mamy porównania. Port znajduje się na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Licznie przybywają tutaj miłośnicy żeglarstwa z całego kraju. Znajdują się tam restauracje, hala koncertowa, punkt szkutniczy, miejsce cumownicze, sklepy żeglarskie, a także realizowane są tam koncerty.

Ulica Michała Kajki

Zwiedzając miasto nie można zapomnieć o ulicy Michała Kajki, która jest najstarszą i najdłuższą ulicą w Mikołajkach. Rozpoczyna się tuż przy Placu Wolności, dlatego po wyjściu z parkingu możesz od razu na nią wejść.

Wieża widokowa w kościele św. Mikołaja

W kościele świętego Mikołaja znajduje się wieża, z której można obejrzeć widoki. Dostępna jest w ustalonych godzinach otwarcia. Bilet kosztuje 5 złotych. Wieża widokowa zamknięta jest w poniedziałki. W inne dni otwarta jest w godzinach 10-13 i 16-18.

Jezioro Śniardwy i Jezioro Łuknajno | Mazurski Park Krajobrazowy

Pojechaliśmy później nad Jezioro Śniardwy oraz Jezioro Łuknajno. Do obu miejsc można dotrzeć z jednego parkingu przy gościńcu pod Łabędziem. Nad oba jeziora dojdziesz w ciągu kilku minut. Na punktach obserwacyjnych zrobiono wieże widokowe. Wejście na wieżę widokową nad Jeziorem Śniardwy jest płatne i płaci się w recepcji gościńca. To jest teren prywatny. Wejście kosztuje 7 zł.

  • Współrzędne parkingu: 53.7991, 21.6402.

Przy parkingu widzieliśmy tablicę Mazurskiego Parku Krajobrazowego, którego również można odwiedzić. Nam nie wystarczyło już czasu, ponieważ jechaliśmy dalej do Twierdzy Boyen.

Wieża widokowa nad Jeziorem Śniardwy
Idź do oryginalnego materiału