Aromatyczny piernik z dynią jak z PRL-u. Ten przepis królował na stołach jesienią. Szczypta popularnej przyprawy podkreśli słodycz
W skrócie
- Piernik z dynią bez cukru – prosty przepis na jesień
- Jak zrobić piernik dyniowy?
- Przepisy na pierniki
Piernik z dynią to jeden z wypieków, który jedzono w latach 80.XX wieku. Poniższy przepis zainspirowany jest recepturą zawartą w książce „Kuchnia oszczędnej gospodyni” autorstwa Barbary Bytnerowiczowej. W oryginalne autorka polecała używać przecieru z rozgotowanej dyni, kawy zbożowej instant typu Inka oraz oleju sojowego. W pierniku dyniowym w PRL-u korzystano ze sztucznego miodu i cukru. Przygotowaną masę na piernik Barbara Bytnerowiczowa zalecała piec w „miernie nagrzanym piekarniku”. Zaktualizowaliśmy przepis do współcześnie dostępnych składników i oraz metody przygotowania. Zobacz przepis na piernik z dynią na deser.
Kliknij przycisk, aby zobaczyć składniki i etapy przygotowania ciasta
Piernik z dynią bez cukru – prosty przepis na jesień
Liczba porcji: dla 8-10 osób.
Czas przygotowania: 1 godzina.
Stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 250 g purée z dyni,
- 30 ml kawy zbożowej lub espresso,
- 2 jajka,
- 4 łyżki oleju rzepakowego,
- 200 g miodu,
- 350 g mąki pszennej,
- 7 g proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- 10 g przyprawy do piernika.
W naszej galerii możecie zobaczyć składniki i etapy przygotowania piernika z dynią
Jak zrobić piernik dyniowy?
Przygotowanie:
- Przygotowane wcześniej purée z dyni należy umieścić w szklanej misce.
- Do dyni trzeba dodać naparzoną i wystudzoną kawę, stopiony miód, rozmieszane jajka i olej rzepakowy. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Mokre składniki na piernik dyniowy należy wymieszać na jednolitą masę.
- W oddzielnej misce trzeba przesiać mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i przyprawą do piernika. Suche składniki należy dodać do mokrych i powoli mieszać przy pomocy rózgi lub łopatki silikonowej.
- Ciasto na piernik dyniowy trzeba włożyć do keksówki wysmarowanej masłem i oprószonej mąką pszenną. Masę piernikową trzeba wyłożyć do formy i wyrównać.
- Piernik dyniowy należy piec przez 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 170° Celsjusza. Po tym czasie piernik należy sprawdzić wtykając w środek wykałaczkę.
- Jeżeli najgrubsza część jest sucha, to można wyjąć ciasto i wystudzić na kratce.
- Gotowy piernik dyniowy warto udekorować polewą czekoladową i posiekanymi orzechami np.: laskowymi lub włoskimi.
Przepisy na pierniki
W sezonie jesiennym zachęcamy do przygotowywania różnych rodzajów pierników. Szybki i wilgotny piernik będzie idealnym wypiekiem dla całej rodziny. Sekret smaku tkwi w dodaniu przecieru jabłkowego. Przed uroczystościami rodzinnymi lub Bożym Narodzeniem można także wykonać piernik last minute , który nie wymaga leżakowowania.
Zobacz przepisy na pierniki ze Strony Kuchni: