​Arcytrudna zagadka matematyczna. Większość internautów popełnia ten sam błąd

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /materiały własne /INTERIA.PL


Choć niektóre reguły matematyczne wydają się nam niepotrzebne zaraz po zakończeniu edukacji, z pewnością nie jest tak w przypadku kolejności wykonywania działań. Większość z nas korzysta z niej praktycznie codziennie. Sprawdź, czy uda ci się rozwiązać arcytrudną zagadkę matematyczną, w której kolejność obliczeń jest kluczowa.

Co to jest kolejność wykonywania działań i dlaczego jest ważna?

Kolejność wykonywania działań to zbiór zasad określających, w jakiej kolejności należy rozwiązywać wyrażenia matematyczne. Jest ważna, ponieważ wpływa na jednoznaczność wyników i pozwala uniknąć błędów. Gdyby każdy interpretował wyrażenia według własnych reguł, wyniki mogłyby być różne, co wprowadzałoby chaos nie tylko w matematyce, ale także w innych dziedzinach, które się nią posługują. Zasady kolejności wykonywania działań to:

  1. nawiasy,
  2. pierwiastkowanie i potęgowanie,
  3. dzielenie lub mnożenie (od lewej do prawej strony),
  4. dodawanie lub odejmowanie (od lewej do prawej strony).

Bez tych zasad złożone wyrażenia matematyczne byłyby niejednoznaczne, co utrudniałoby ich użycie w praktyce, np. w finansach czy inżynierii.

Sprawdź również: Szybki test na IQ. Tylko bystrzak wskaże, który kwiatek jest inny

Arcytrudna zagadka matematyczna. Jak ją rozwiązać?

Zgodnie z kolejnością wykonywania działań zaczynamy od nawiasów. W pierwszym mamy jedynie mnożenie: 3 × 2 = 6. Bardziej skomplikowany jest drugi. W pierwszej kolejności podnosimy 4 do potęgi 2, co daje nam 16. Następnie dzielimy 6 przez 2 i otrzymujemy 3, a na koniec odejmujemy 16 - 3 = 13. Obliczamy mnożenie w nawiasie, czyli 5 × 13 = 65. W tym momencie nasze zadanie wygląda następująco: 18 / 6 + 65 - 7. Korzystając z kolejności wykonywania działań, zaczynamy od dzielenia: 18 / 6 = 3. Teraz pozostało nam dodawanie i odejmowanie, które wykonujemy od lewej do prawej, czyli:

  1. 3 + 65 = 68
  2. 68 - 7 = 61

Prawidłowym rozwiązaniem tej arcytrudnej zagadki matematycznej jest 61.

Zobacz też:

​Ta zagadka jest dla prawdziwych matematycznych orłów. kilka osób podaje poprawny wynik

Ta zagadka podzieliła internautów. Poprawny wynik to rzadkość

​To zadanie pojawiło się w tym roku na maturze z matematyki. Dasz radę je rozwiązać?

Idź do oryginalnego materiału